ردیابی ویروس جهش یافته کرونا

سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در حال ردیابی ویروس‌های به شدت جهش یافته کرونا هستند. چند نوع ویروس جهش یافته در سه هفته اخیر در چندین کشور شناسایی شده است.

ردیابی ویروس جهش یافته کرونا

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، دانشمندان در حال بررسی سویه جدید با نام «BA.2.86» هستند چراکه دارای ۳۶ جهش است که آن را از نوع قالب فعلی یعنی « XBB.1.5» متمایز می‌کند. تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر این که «BA.2.86» سریع تر گسترش می‌یابد یا باعث بیماری جدی‌تری نسبت به نسخه‌های قبلی می‌شود وجود ندارد.با این حال ابتلا به کووید و بستری شدن در بیمارستان در ایالات متحده، اروپا و آسیا در حال افزایش است و موارد بیشتری در ماه‌های اخیر به زیر سویه «اریس» نسبت داده می‌شود که از اومیکرون جهش یافته است.

دکتر وسلی لانگ، مدیر پزشکی میکروبیولوژی تشخیصی در بیمارستان متدیست هوستون می‌گوید که زیر سویه «BA.2.86» از شاخه اولیه ویروس کرونا سرچشمه می‌گیرد بنابراین با نوع مورد هدف واکسن‌های فعلی متفاوت است. وی اضافه می‌کند باید دید آیا «BA.2.86» می‌تواند از دیگر سویه‌های ویروس پیشی بگیرد یا قابلیت فرار از پاسخ‌های ایمنی ناشی از ابتلای قبلی یا واکسیناسیون قبلی را داشته باشد. دکتر اریک توپول، متخصص ژنومیک و مدیر موسسه تحقیقاتی اسکریپس در لا جولای کالیفرنیا هم می‌گوید که در این شرایط با توجه به سرعت شناسایی موارد جدید مسیر «BA.2.86» اکنون خوب به نظر نمی‌رسد.

توپول می‌گوید که جهش‌های فراوان «BA.2.86» باعث می‌شود که این سویه در مقایسه با انواع قبلی به‌طور اساسی در ساختار متفاوت باشد. طبق داده‌های وب سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، ویزیت‌ها و بستری‌ها در بخش اورژانس آمریکا برای کووید کم بوده اما از اوایل ژوئیه افزایش یافته است.

اریک توپول می‌گوید که گسترش بیشتر «BA.2.86» احتمالا باعث بیماری و مرگ بیشتر در جمعیت‌های آسیب‌پذیر می‌شود. واکسن‌های فعلی برای مقابله با زیر سویه «XBB.1.5» اومیکرون به روز رسانی شده‌اند. با این حال مدرنا گفته است که آخرین نسخه واکسن این شرکت برای مقابله با زیر سویه اریس موثر است.