رهگیری هواپیمای پیشرفته آمریکایی

رهگیری هواپیمای پیشرفته آمریکایی

ارتش کره شمالی اعلام کرد که هواپیمای پیشرفته جاسوسی را رهگیری کرده است.

وبگاه «دیفنس پست» روز شنبه به نقل از رسانه دولتی کره شمالی نوشت که هواپیمای متجاوز آمریکایی صبح پنجشنبه به حریم هوایی منطقه اقتصادی کره شمالی در آب‌های شرق این کشور پرواز کرد.

در بیانیه نیروهای مسلح کره شمالی آمده است: «متعاقب این حادثه، ارتش کره شمالی فورا دستور تعقیب این هواپیما را صادر کرد.»

سخنگوی ارتش کره شمالی این حادثه را یک «تحریک نظامی خطرناک» توصیف کرد و هشدار داد که ارتش کره شمالی از هرگونه اقدام متقابل برای دفاع از حاکمیت خود دریغ نخواهد کرد.

رهگیری هواپیمای پیشرفته آمریکایی

ماه گذشته، کره شمالی تهدید کرد هر هواپیمای جاسوسی آمریکا که حریم هوایی این کشور را نقض کند، سرنگون خواهد کرد و آمریکا را به تشدید فعالیت‌های جاسوسی متهم کرد.

این در حالی است که ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی برای برگزاری نشستی در «کمپ دیوید» آماده می‌شوند.

ارتش کره شمالی به دلایل امنیتی به جزئیات بیشتری از این ماموریت اشاره‌ای نکرده است.نیروی هوایی کره شمالی ناوگانی متشکل از ۵۷۲ فروند جنگنده دارد که شامل صدها هواپیمای «میگ- ۱۷»، «میگ- ۱۹» و «میگ-۲۱» ساخت شوروی سابق یا چین است.

چندی قبل نیروی هوایی کره شمالی در رزمایش بزرگ در روزهای گذشته ۱۵۰ جنگنده خود را به پرواز درآورد. نیروی هوایی کره شمالی برای این رزمایش مدت‌ها تمرینات فشرده‌ای انجام ‌داد و هواپیماهای بسیاری در این رزمایش شرکت کردند. «کیم جونگ اون» رئیس کره شمالی و مقامات نیروی هوایی نیز از نزدیک ناظر این تمرین هوایی بودند. خبرگزاری دولتی کره شمالی خلبانان جنگنده‌های این کشور را «شجاع» لقب داد و از آن‌ها تمجید کرد.