روایتی از رسیدگی به کودکان در کودکانه ترین بیمارستان

رئیس بیمارستان فوق تخصصی نوزادان و کودکان مفید با بیان اینکه این بیمارستان از نوزاد یک روزه تا فرد 18 ساله را پذیرش می کند، به تشریح ویژگی‌های این مرکز درمانی پرداخت.

روایتی از رسیدگی به کودکان در کودکانه ترین بیمارستان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس- محمد تاجیک: بیمارستانها به عنوان مهمترین مراکز ارائه خدمات تکمیلی به بیمارانی هستند که تحت پوشش درمانی قرار دادند. کودکان نیز به عنوان یکی از اقشار و سنین تاثیر پذیر از ابتلا به بیماری دارای اهمیت زیادی در مراکز درمانی مجهز و قابل اتکا هستند. بیمارستان کودکان مفید یکی از چند بیمارستان تخصصی کودکان در کشور است که با قدمت 5 دهه فعالیت در حال خدمت رسانی به بیماران از شهرها و حتی کشورهای مختلف است.

برای آشنایی با روند ارائه خدمات درمانی این بیمارستان فوق تخصص نوزادان و کودکان به این مرکز درمانی رفتیم تا از نزدیک در گفت‌وگو با «شمس الله نوری پور، فوق تخصص نوزادان، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس بیمارستان مفید»، در جریان فعالیت‌های درمانی این مرکز قرار گیریم.

آنچه در ادامه از نظر گرامی‌تان می‌گذرد مشروح این گفت‌وگوست.

ساخت بیمارستان کودکان مفید توسط یک خیّر

در ابتدای این گفت‌وگو کمی از بیمارستان کودکان مفید و تاریخچه فعالیت این مرکز فوق تخصص نوزادان و کودکان توضیح دهید.

بیمارستان کودکان مفید در سال 1353 به همت یک خیر به نام عزیزالله مفید که از کارآفرین‌های زمان خود بوده، ساخته شده است.حدود 12 هزار متر مربع زمین این بیمارستان است که ساختمان اول بیمارستان بوده و در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد ساختمان اداری فعلی،ساختمان مربوط به دانشکده پرستاری و مامایی بوده که به این بیمارستان اضافه شده و ساختمان شماره 3 نیز وجود دارد که به عنوان آزمایشگاه مرکزی است که قرار است آزمایشگاه پیشرفته‌ای در آن ایجاد شود.

روایتی از رسیدگی به کودکان در کودکانه ترین بیمارستان

فعالیت 410 تخت در بیمارستان کودکان مفید

چه تعداد تخت در این بیمارستان دارید؟

حدود 410 تخت که از این تعداد 310 تخت مصوب است؛ یعنی بیماران در اینجا بستری شده و خدمات لازم را دریافت می‌کنند و حدود 24 ساعت اینجا هستند، اما یکسری تخت‌ها ستاره‌دار هستند. مثلاً مریض اورژانسی چند ساعت در اینجا است و مرخص می‌شود یا مریض اتاق عمل که بعد از عمل جراحی مرخص می‌شود یا شیمی‌درمانی سرپایی داریم که در مجموع، این تخت‌ها تخت‌های ستاره‌دار شناخته می‌شود که در مجموع تعداد تخت‌ها به 410 تخت می‌رسد.

پذیرش نوزاد یک ماهه تا کودک 18 ساله

چه خدماتی به کودکان بیمار مراجعه کننده به این بیمارستان ارائه می‌شود؟

این بیمارستان، بیمارستان فوق تخصصی نوزدان و کودکان است؛ یعنی هر نوزادی از یک روزه تا 18 سالگی می‌تواند در اینجا بستری شود. البته یکسری از بیماران هستند که می‌توانند تا سن بالاتر نیز بستری شوند؛ به خصوص بیمارانی که هموفیلی یا تالاسمی هستند؛ چون اینها از زمان تشخیص تحت نظر پزشکان این مجموعه قرار دارند؛ البته مرکز جامع بیماران هموفیلی و تالاسمی داریم؛ چون این بیماران از نوزادی و کودکی تحت نظر هستند و ممکن است بیماری 40 سال نیز داشته باشد، اما هنوز خدمت لازم را از بیمارستان دریافت کند.

در حوزه بیماری‌های مربوط به سرطان کودکان نیز فعالیت دارید؟

بله، در این بیمارستان همه رشته‌های فوق تخصصی و داخلی کودکان را داریم. 31 تخت NICU داریم که مربوط به نوزادان است که پنج عضو هیأت علمی فوق تخصصی نوزادان فعال هستند. رشته تخصصی عفونی اطفال 28 تخت فعال دارد. مرکز تحقیقات عفونی کودکان نیز در بیمارستان فعال است. با توجه به اینکه اکنون بیماری‌های نوپدید مانند کووید 19 (کرونا) زیاد است و با آن درگیر بوده‌ایم، این مرکز به پیشبرد علم علاوه بر درمان بیماران کمک می‌کند و کارهای تحقیقاتی صورت می‌گیرد.

نوشتن شیوه نامه مقابله با کرونا توسط استادان بیمارستان مفید

اساتیدی که در این بیمارستان هستند پروتکل‌های مربوط به کرونا را با همکاری وزارت بهداشت تدوین کرده‌اند. رشته دیگر رشته خون و سرطان یا آنکولوژی است که 20 تخت دارد و کودکان سرطانی را تحت درمان قرار می‌دهد. خوشبختانه سرطان کودکان برخلاف بزرگسالان شکل‌های بهتری دارد و بسیاری از آنها به صورت صددرصد درمان می‌شود. یکسری از این کودکان حتی می‌توانند پیوند مغز استخوان شوند.

خوشبختانه بخش پیوند مغز استخوان را داریم. بیمارانی که پیوند مغز استخوان می‌شوند فقط بیماران سرطانی نیستند، بلکه یکسری بیماران متابولیک ارثی هستند؛ مانند بیماری‌های ژنتیکی و خونی که مشکلات جدی دارند یا برخی از انواع تالاسمی‌ها که برخی از آنها کاندید پیوند مغز استخوان می‌شوند و زندگی آنها نجات پیدا می‌کند. همکاران پزشک در بخش سرطان اغلب پزشکان متخصص تمام جغرافیایی هستند که در بیرون از بیمارستان مطب ندارند و در خدمت مراجعه کنندگان هستند.

روایتی از رسیدگی به کودکان در کودکانه ترین بیمارستان

حضور بیمارانی از کشورهای همسایه در بیمارستان مفید

بیماران از سراسر کشور به این بیمارستان مراجعه می‌کنند؛ حتی بیمارانی از کشورهای همسایه؛ مانند افغانستان، عراق، پاکستان و … به این بیمارستان مراجعه می‌کنند. سال گذشته بخش طب حمایت تسکینی را در بیمارستان ایجاد کردیم؛ به خصوص بیمارانی که سرطانی هستند. به طوری که اگر قبلاً اتفاقی برای آنها پیش می‌آمد مجبور بودند در اورژانس بستری شوند و ممکن بود رسیدگی مطلوبی به آنها نشود؛ در حالی که نیاز به توجه خاص داشتند؛ در نتیجه برای آنها فضایی را به عنوان طب تسکینی ایجاد کردیم که چهار تخت دارد و یک پزشک فوق تخصص این بیماران را ویزیت می‌کند و پرستار ویژه دارند و فضایی است که برای بیماران ایمن‌تر و بهتر است.

پیشنهاد فر نیوز
معرفی برترین نویسنده رمان علمی تخیلی سال

درباره شیمی‌درمانی کودکان سرطانی به صورت سرپایی برخی این افراد خوب می‌شوند، اما دوره شیمی‌درمانی را ادامه می‌دهند که در ساختمان شماره یک بیمارستان 10 تخت را برای بیماران سرطانی سرپایی برای شیمی‌درمانی اختصاص داده‌ایم.

بیمارستان مفید بنیانگذار رشته اعصاب اطفال است

آیا می‌شود اینطور گفت که بیمارستان مفید همه خدماتی که نوزادان و کودکان نیاز دارند را تحت پوشش قرار می‌دهد؟

بله، در رشته فوق تخصص اعصاب اطفال، جزو بنیان‌گذاران در کشور هستیم که استاد غفرانی آن را پایه‌گذاری کرده است. کودکانی که دچار تشنج هستند، فلج مغزی دارند یا عقب‌ماندگی ذهنی و مشکلات حرکتی دارند به این بیمارستان مراجعه می‌کنند. خوشبختانه مواردی که مربوط به تصویربرداری است مرکز تصویربرداری جامعی داریم که کار تصویربرداری برای کودکان را انجام می‌دهد و چون همکاری کودکان کم است، تحت بیهوشی صورت می‌گیرد.

مراکز بسیار محدودی در این خصوص فعالیت می‌کنند که ما افتخار داریم این تصویربرداری را انجام می‌دهیم. تصویربرداری سونوگرافی داریم، انواع تصویربرداری مربوط به سیستم گوارشی کودکان انجام می‌شود. واحد نوار مغزی برای تشنج کودکان فعال است و در آینده نزدیک دستگاه تست تنفسی خواب کودکان مستقر می‌کنیم که با کمک یک خیّر خریداری شده است. همکاران ما نیز دوره 2 ساله‌ای گذرانده و فوق تخصص خواب کودکان را گرفته و کودکانی که دارای مشکلاتی در مجاری هوایی دارند، مثلاً لوزه‌های‌شان بزرگ باشد و دچار آپنه خواب شوند، این مشکلات شناسایی می‌شود و از مهرماه راه‌اندازی خواهد شد.

رشته روماتولوژی یا روماتیسم کودکان با حضور چند فوق تخصص روماتیسم کودکان ارائه خدمت می‌کند و بیمارانی از سراسر کشور یا کشورهای دیگر نیز به ما مراجعه می‌کنند. رشته دیگر فوق تخصص ریه است که حدود 20 تخت دارد و بیمارانی که مشکلات مزمن ریه دارند به علت جسم خارجی یا ناهنجاری در مجاری هوایی دارند تحت درمان قرار می‌گیرند.

بخش ایمونولوژی و آلرژی فعال است که چند تن از متخصصان در آن فعال هستند و درباره آلرژی غذایی خاص و نقص ایمنی فعالیت می‌کنند. یکی از اساتید نام‌آور در این حوزه خانم دکتر چاووش‌زاده فعالیت دارند که اعتبار بین‌المللی دارند و با بسیاری از مراکز تحقیقاتی در خارج از کشور مانند نروژ، آلمان، انگلیس، کانادا و … تبادلات علمی داریم و حتی در بیمارستان هفت مرکز تحقیقاتی داریم؛ یعنی در کنار کارهای درمانی آموزشی، کارهای تحقیقاتی نیز انجام می‌شود؛ مانند مراکز تحقیقات بیماری‌های نوزادان، مرکز تحقیقات بیماری‌های خونی و مادرزادی، مرکز تحقیقات جراحی، گوارش و اعصاب.

از گروه‌های دیگر، گروه غدد و متابولیک و بیماری‌هایی مانند دیابت و متابولیک ارثی که یکسری بیماری‌های پیچیده در نوزادان هستند که توسط همکاران فوق تخصص ما درمان می‌شوند. اورژانس بیمارستان یکی از قسمت‌های فعال بیمارستان است که قسمت عمده بیمارانی که مراجعه می‌کنند از طریق اورژانس بستری می‌شوند و حدود 60 درصد بیمارانی که بستری می‌شوند از این طریق انجام می‌شود.

بستری روزانه 60 کودک بیمار

روزانه 50 تا 60 بستری داریم؛ البته روزانه حدود 250 پذیرش اورژانس داریم که بسته به شرایط این عدد تغییر می‌کند. مانند دوران کرونا که روزانه به 500 ویزیت در اورژانس هم می‌رسید. دو اورژانس با نام‌های اورژانس تنفسی و غیر تنفسی داریم که در مجموع 29 تخت دارند و ارائه خدمت می‌کنند. در این بخش‌ها فوق تخصص اورژانس به صورت کشیک وجود دارد و متخصص کودک نیز فعالیت می‌کند.

بخش دیگر بیمارستان، بخش کلیه یا نفرولوژی کودکان است که 18 تخت دارد و بیماران نیازمند به بستری، بستری می‌شوند؛ ضمن اینکه در کنار آن بخش دیالیز با 6 تخت فعال است تا بیمارانی که دچار نارسایی مزمن کلیه هستند دیالیزشان انجام شود. البته در برنامه خود قرار داده‌ایم تا بخش پیوند کلیه نیز در بیمارستان ایجاد کنیم.

یکی دیگر از رشته‌های فعال در فوق تخصص بیمارستان مفید، رشته فوق تخصص مراقبت ویژه کودکان است که 14 تخت فعال دارد و توسط یک خیّر تجهیز شده است.

بخش جراحی کودکان بی نظیر در خاورمیانه

پزشکان هیأت علمی چه تعداد هستند؟

حدود 110 پزشک در بیمارستان فعالیت دارند که 80 نفر عضو هیأت علمی دانشگاه هستند و مابقی پزشکان درمانی هستند. بخش دیگری که بسیار فعال بوده و خدمت بی‌نظیری نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه انجام می‌دهد بخش جراحی است. در اینجا جراحی فوق تخصص نوزادان و کودکان و جراحی عمومی، ارتوپدب، مغز و اعصاب را انجام می دهیم و گروه بیهوشی ناماوری در این بیمارستان در حوزه بیهوشی نوزادان و کودکان مهارت زیادی دارند؛چرا که خیلی از کودکان بیماران عادی نیستند و توده و مشکلاتی در راههای هوایی دارند که شاید متخصصان در جای دیگر نتوانند بیهوش کنند که در این بیمارستان این کار انجام می شود.

بیمارستان مفید در رشته جراحی کودکان بی همتاست

جایگاه بیمارستان مفید در کشور در کجا قرار دارد؛ با توجه به اینکه بیمارستان‌های دیگر هم فعالیت می‌کنند می‌توانید ادعا کنید بی نظیرترین بیمارستان کودکان هستید؟

از نظر خدمات امکان دارد در یک رشته خاصی یک بیمارستان نام آور تر باشد، اما این بیمارستان در همه رشته‌های فوق‌تخصصی کودکان فعالیت می‌کند و در رشته جراحی شاید اینجا یک فرصت بی‌نظیر باشد و در هیچ جای ایران بیمارستانی نباشد که خدمات جراحی مانند اینجا ارائه دهد یا خدمت مغز و استخوان که خدمتی خاص و ویژه است. یکی دیگر از فعالیت‌هایی که انجام می‌شود مربوط به بیماران خاص است که حدود هزار بیمار خاص داریم.

بیمارانی که نقص ایمنی دارند یا بیماری‌های ژنتیکی خاص دارند طی برنامه خاصی ماهانه یا هفتگی یکسری داروهای خاصی را دریافت می‌کنند و مرکز ما بخش تزریق ویژه برای بیماران خاص دارد که حدود 8 تخت در آن فعال است و بیماران خاص خدمات خود را دریافت می‌کنند؛ بدون اینکه در داخل بخش بستری شده و هزینه زیادی بپردازند.

پیشنهاد فر نیوز
ایران صاحب کیت‌های اختصاصی مبارزه با دوپینگ شد

بیمارستان مفید ایران کوچک است

بیمارستان کودکان مفید بیمارستانی است که نه فقط برای شهر تهران باشد بلکه برای کل کشور است؛ به این دلیل که بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند اغلب آنها ارجاعی هستند؛ یعنی از استان‌های دیگر به اینجا می‌آیند؛ به طوری که اگر در بیمارستان قدم بزنید با قومیت‌های مختلف آشنا می‌شوی. به واقع اینجا یک ایران کوچک است و خدماتش به همه ایران ارائه می‌شود و سیاست ما نیز در بیمارستان این است که به هرکسی که به اینجا مراجعه می‌کند فارغ از ملیت، قومیت و زبان و وضعیت مالی و اینکه آیا بیمه دارد یا خیر، خدمت ارائه می‌دهیم.

هزینه ایاب و ذهاب برخی بیماران داده می‌شود

بسیاری از بیمارانی که به اینجامراجعه می‌کنند از توان مالی خیلی ضعیفی برخوردارند. برخی از اینها خدمات لازم را دریافت می‌کنند و حتی پول برگشت به خانه را ندارند؛ با توجه به اینکه واحد مددکاری در بیمارستان فعال است گاهی هزینه رفت و برگشت این افراد نیز تأمین ‌می‌شود. خیلی از بیماران نیز خودشان هزینه‌شان را پرداخت می‌کنند و تحت پوشش بیمه هستند اما خود بیمارستان نیز انجمن خیریه‌ دارد که کمک‌هایی جذب می‌شود و به نیازمندان تخصیص می‌یابد.

بستری 80 نوزاد کرونایی در بیمارستان مفید

به دوران کرونا و فعالیت‌هایی که در آن ایام نیاز بود اشاره کنید؟

با شروع کرونا، بزرگسالان و کودکان درگیر شدند و این بیمارستان نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکزی بود که در این خصوص ارائه خدمت کرد. شاید در سطح کلان با توجه به اینکه در دوران کرونا بزرگسالان درگیری بیشتری داشتند شاید به کرونای کودکان و نوزادان کمتر توجه شد، اما در بخش مراقبت‌های ویژه خودمان 6 تخت NICU را به نوزادان کرونایی اختصاص دادیم که حدود 80 نوزاد کرونایی در این بیمارستان بستری شدند؛ مانند نوزادان زیر یک ماه و کودکان بالای یک ماه نیز که دچار کرونا بودند در بخش عفونی کودکان و بخش تنفسی بستری شدند.

در دوران کرونا پروتکل‌هایی که مربوط به مراقبت‌های کودکان بود توسط اساتید این بیمارستان که در مرکز تحقیقات عفونی هستند با جلساتی که در وزارت بهداشت تشکیل شد نگاشته شد. به طوری که خیلی از کشورها از این شیوه‌نامه‌ها استفاده کرده‌اند.

آیا وضعیت کرونا در شرایط مطلوبی است؟

بله، وزارت بهداشت پایان آن هم‌گیری و پاندمی کرونا را اعلام کرده است اما موارد کرونا تک‌گیر است،البته مریض‌هایی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند در صورت شک همکاران، تست‌هایی از آنها گرفته می‌شود.

در دوران کرونا پروتکل‌هایی که مربوط به مراقبت‌های کودکان بود توسط اساتید این بیمارستان که در مرکز تحقیقات عفونی هستند، نگاشته شد

آیا سندروم بعد از کرونا داشته‌اید؟

سندروم کرونا وجود دارد و تظاهرات خاصی دارد؛ مانند تظاهرات پوستی یا تب که بیماران مراجعه می‌کردند و برخی از بیماران بستری می‌شدند، اما اکنون که کرونا خیلی کم است با توجه به انجام واکسیناسیون، موارد این چنینی تک‌گیر است، اما احتمال دارد با شروع پاییز و فصل سرما موارد ابتلا زیاد شود.

در بیمارستان مفید از نظر تجهیزات، خدمات خاصی ارائه می‌شود؟

در هر رشته‌ای فوق‌ تخصصی ابزار و موارد مورد نیاز را فراهم کردیم و استانداردهای روز دنیا را دارند؛ مانند دستگاه‌های کمک‌کننده تنفسی یا در بخش NICU نوزادان دستگاهی داریم که همزمان نوار مغز گرفته و ویدیویی را تهیه می‌کند. شرایط تشنج کودک را تشریح می‌کند و یک دستگاه خاصی است.

در بخش اعصاب قسمت نوار مغزی مداوم را داریم؛ یعنی برخی بیماران مراجعه می‌کنند که بیماران تشنجی هستند اما شک داریم که آیا تشنج بوده یا نه؛‌ از بیمار بعد از یک روز بستری نوار مغز تهیه می‌شود و بررسی می‌شود که آیا تشنج بوده یا خیر که این نیز یک خدمت بی‌نظیر است که در این بیمارستان انجام می‌شود.

روایتی از رسیدگی به کودکان در کودکانه ترین بیمارستان

فعالیت 20 درمانگاه تخصصی در بیمارستان مفید

چه تعداد درمانگاه تخصصی دارید؟

حدود 20 درمانگاه داریم که رشته‌های داخلی و جراحی در آن فعالیت دارند. 17 واحد پاراکلینیک داریم. مثلاً واحد شنوایی‌شناسی، گفتاردرمانی، داروخانه سرپایی و بستری داریم. آزمایشگاه مربوط به کودکان فعال است و قرار است آزمایشگاه مرکزی نیز راه‌اندازی شود تا بتواند آزمایش‌های پیشرفته در سطح بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را تحت پوشش قرار دهد.

واحد پاتولوژی واحد بی‌نظیری است که حتی از استان‌های دیگر که جراحی انجام می‌دهند پاتولوژی آن را به این بیمارستان اجراع می‌دهند؛ بخش آندوسکوپی مربوط به گوارش انجام می‌شود یا مربوط به یبوست مزمن کودکان نیز انجام می‌شود.

در درمانگاه آلرژی ما، تست‌های پوستی انجام می‌شود که جزو موارد محدودی است که در سطح تهران این خدمت انجام می‌شود و در بسیاری جاها این کار در کلینک‌های خصوصی انجام می‌گیرد؛ چون ممکن است برخی از تست‌های پوستی حساسیت ایجاد کرده و در کودک موجب شوک شود، در اینجا ایمن‌تر انجام می‌شود.

همچنین همکاران فیزیوتراپی را داریم که بخش خیلی خوبی است و ارائه خدمت می‌کند. طب فیزیکی و توانبخشی کودکان با حضور یک متخصص طب فیزیکی کودکان فعالیت دارد؛ از کودکان دچار مشکلات حرکتی و عصبی نوارهای عصب و عضله گرفته می‌شود.

حضور استاد مقیم 24 ساعته در بیمارستان مفید

یکی از مسائلی که مردم به ما گزارش می‌کنند این موضوع است که مثلاً فرد به بیمارستان دولتی مراجعه می‌کند و گفته می‌شود رزیدنت کار درمان را انجام می‌دهد و استاد در کار آن نظارتی ندارد؛ به ویژه در شب‌ها که در اورژانس استادان حضور ندارند و رزیدنت‌ها کار را انجام می‌دهد؛ توضیح دهید که آیا استادان در این زمان‌ها حضور خواهند داشت؟

پیشنهاد فر نیوز
گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس 0 - ذوب آهن 0

ما یک اورژانس سرپایی داریم که مربوط به ویزیت بیماران سرپایی است و یک فوق تخصص و متخصص در آنجا داریم که در کنار آنها ریزیدنت هم وجود دارد و شرح حال لازم را می‌گیرد، اما زیر نظر آن استاد فعالیت دارد. در بخش بستری نیز یک استاد مقیم 24 ساعته در بیمارستان داریم که داخل بخش است و به طور مستقیم بیماران را ویزیت می‌کند و بیمار کاملاً زیر نظر آن استاد قرار دارد و کار نظارت را انجام می‌دهد و ریزیدنت نیز در کنار آن قرار دارد. به طوری که بیماران را معاینه می‌کنند اما استاد حضور مستقیمی در بخش دارد.

در بخش مراقبت‌های ویژه کودکان استاد مقیم داریم یا متخصصی که دوره دیده است. در کنار آن نیز ریزیدنت فعالیت دارد تا ضمن آموزش، به روند درمان بیمار نیز کمک کند. در بخش‌های دیگر فلو تخصصی داریم که بسیاری از آنها تا بعدازظهر حضور دارند و بعد از ساعت 5 بعدازظهر نیز با هماهنگی با استاد درمان انجام می‌شود و این فرایند به شکلی است که حداقل یک دستیار تخصصی که یکی دو سال بعد متخصص می‌شود بیمار را ویزیت می‌کند.

یعنی مردم در این خصوص نگران نباشند که اگر به بیمارستان مراجعه کردند کارشان به خوبی انجام نشود؟

بله، جایی نگرانی نیست؛ چرا که این بیمارستان، بیمارستان خاص نوزادان و کودکان است. شاید به برخی بیمارستان‌ها مراجعه شود پزشک عمومی باشد که کودک را ویزیت می‌کند، اما پزشکان بیمارستان مفید تخصصی هستند.

روش پذیرش بیماران در این بیمارستان چگونه است؟

پذیرش بیماران 24 ساعته است. بیمارانی که اورژانسی هستند از طریق اورژانس مراجعه می‌کنند و برخی بیماران اورژانسی نیستند و به کلینیک‌های بیمارستان مراجعه می‌کنند. همه رشته‌های فوق تخصص مربوط به کودکان در روزهای خاص در درمانگاه ارائه خدمت می‌کنند که برخی در صبح و برخی در بعدازظهر ارائه خدمت می‌شود و نوبت‌گیری به صورت تلفنی و برخی به صورت حضوری انجام می‌شود. تعدادی از بیماران نیز از طریق درمانگاه بستری می‌شوند و برخی نیز از شهرستان پذیرش می‌گیرند.

روش پذیرش بیمار از بیمارستان‌های دیگر چگونه است؟

اگر بیماری بستری باشد و جانش در خطر باشد از طریق سیستم بیمارستانی او را می‌آورند، اما اگر بیماری باشد که جانش در خطر نباشد و بیمار سرپایی باشد، می‌تواند به درمانگاه بیمارستان مراجعه کند و در صورت نیاز بستری شود.

سالانه چه تعداد بیمار کودک را ویزیت می‌کنید؟

روزانه 50 تا 60 کودک بستری داریم و مراجعه سرپایی در اورژانس و کلینیک حدود 700 بیمار است؛البته اگر اپیدمی بیماری باشد به 1000 بیمار نیز می‌رسد.

بیماری‌های گوارشی شایع ترین بیماری در کودکان

اکنون بیشترین بیماری شایع در کودکان چیست؟

در تابستان بیماری‌های گوارشی شایع است و ممکن است بیماران با اسهال و استفراغ به بیمارستان بیایند و ممکن است برخی اسهالها عفونی باشد و تب داشته باشند. بیمارستان مفید با توجه به تخصص‌هایی که دارد بیمارانی دارد که همیشه به ما مراجعه می‌کنند؛ مثل بیمار دچار نقص ایمنی یا بیماران دچار روماتیسم که باید دوره‌ای تزریق کنند یا بیماران متابولیک دوره‌ای بستری دارند؛ البته بعضی بیماران هم یکبار مراجعه دارند.

کلام آخر…

با توجه به اینکه بیمارستان مفید یکی از مهمترین بیمارستانهای کودکان در سطح کشور است و شاید فقط مرکز طبی کودکان هم طراز ما باشد؛ البته بیمارستان کودکان حضرت علی اصغر(ع) هم وجود دارد و این سه بیمارستان شرایط بی نظیری دارند؛ خواهش دارم سیاستگذاران سلامت به علت شرایط خاصی که این گروه سنی دارند، نگاه ویژه به بیماری‌های نوزادان و کودکان داشته باشند؛ .

نیازمند افزایش کادر انسانی بیمارستان هستیم

بحث جوانی جمعیت و نگاه ویژه به فرزند آوری مدنظر رهبر معظم انقلاب بوده و باید در سیاستگذاری‌ها حمایت از بیمارستان کودکان مورد توجه قرار گیرد. با کمبود نیروی پرسنلی روبرو هستیم؛ مثلا کادر پرستاری؛ با توجه به اینکه می‌خواهیم بخش‌هایی مثل مراقبت ویژه کودکان را راه اندازی کنیم یا گسترش دهیم؛ مانند ایمونولوژی و نقص ایمنی کودکان؛ در نتیجه نیاز به نیروی انسانی داریم.

دریافتی در بیمارستان کودکان در قسمت پزشکان و پرستاران نسبت به بزرگسالان کمتر است و نیاز است این بیمارستان بهتر دیده شود. بیمارستان مفید قدمتی نزدیک به 50 سال دارد و قدیمی است و نیاز است تا در آینده بیمارستانی جدید در کنار آن ساخته شود؛ البته پیگیر کارهای ساخت بیمارستان جدید هستیم؛هم با کمک خیرین و نیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اما نیازمند کمک وزارت بهداشت هستیم تا دغدغه‌ای برای کودکان بیمار وجود نداشته باشد.

بیمه تامین اجتماعی پرداختی به بیمارستان را به روز کند

خیلی از خدماتی که ارائه می‌دهیم بیمارانی هستند که تحت پوشش بیمه‌ها هستند؛ مانند بیمه تامین اجتماعی و سلامت.بیمه سلامت چون تحت پوشش وزارت بهداشت است پرداختی‌اش به روزتر است، اما تامین اجتماعی دیرتر پرداخت می‌شود و باید تدابیری دیده شود که حداکثر سه ماهه پرداخت شود. این وضعیت ما را در ارائه خدمت به بیماران دچار مشکل می‌کند و اگر این موضوع مورد توجه قرار گیرد قطعا در راهبرد سلامت کودکان موثر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *