روسیه درباره حضور آمریکا در منطقه هشدار داد

روسیه درباره حضور آمریکا در منطقه هشدار داد

یک مقام بلند پایه نسبت به استقرار موشک‌های کوتاه برد و دور برد در ژاپن هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، «نیکولای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه روز سه شنبه گفت که مشارکت ژاپن در طرح‌های پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) در استقرار موشک‌های میان برد و کوتاه برد، تهدید بیشتری برای امنیت خاور دور روسیه است.

پاتروشف گفت: «پنتاگون برنامه‌های خود برای استقرار موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد در آسیا را به ژاپن اختصاص می‌دهد و این مسئله تهدیدات امنیتی بیشتری برای سرزمین‌های خاور دور ما ایجاد می‌کند.»

پیش از این، «ایگور کوستیوکوف» رئیس رکن اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه، گفته بود که پنتاگون در حال آماده شدن برای استقرار موشک‌های دور برد که قادر به حمله به روسیه هستند، است. جزیره ژاپنی «ایو جیما» به عنوان محل احتمالی استقرار این موشک‌ها در نظر گرفته شده است.

ژاپن نیز اخیرا اعلام کرد که فعالیت‌های نظامی مکرر روسیه نزدیک خاک ژاپن، از جمله رزمایش مشترک با نیروهای چینی، «نگرانی جدی» برای امنیت ملی ژاپن ایجاد کرده است. ژاپن و تایوان پس از تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته به آمریکا و متحدانش در اعمال تحریم‌های گسترده علیه روسیه پیوستند.

روسیه درباره حضور آمریکا در منطقه هشدار داد

ژاپن اختلاف ارضی با روسیه دارد که به پایان جنگ جهانی دوم بازمی‌گردد. این کشور متحد مهم ایالات متحده در آسیا و عضو «گروه هفت» است. روسیه حتی در زمان نبرد با اوکراین به انجام منظم پرواز بمب افکن‌های راهبردی به عنوان نمایش قدرت به همسایگان خود در خاور دور ادامه می‌دهد. روسیه چندی قبل نیز گشت‌زنی مشترک با چین بر فراز دریای ژاپن و دریای چین شرقی انجام داد. نیروی هوایی ژاپن در واکنش به این اقدام، جنگنده‌های خود را برای رهگیری به پرواز درآورد.