روسیه چطور حمله به بلاروس را تلافی می‌کند؟

روسیه چطور حمله به بلاروس را تلافی می‌کند؟

«بوریس گریزلوف» در هشدار داد مسکو هر حمله به مینسک را به عنوان اقدام تجاوزکارانه علیه خود می‌داند و از تمام خود برای تلافی استفاده می‌کند.

گریزلوف که در گذشته وزیر کشور روسیه بوده، در مصاحبه با شبکه بلاروسی «اس تی‌وی» به هر طرف ثالثی درباره هدف قرار دادن متحد اصلی روسیه هشدار داد.

به گزارش «راشا تودی»، او ظاهراً در اشاره به گزینه حمله هسته‌ای، گفت: ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به وضوح گفت در صورت حمله به بلاروس، ما با آن مانند حمله به روسیه برخورد می‌کنیم. دکترین نظامی فدراسیون روسیه در چنین موردی مستلزم پاسخگویی با همه تسلیحات ما است.

روسیه و بلاروس همکاری نظامی را از آغاز درگیری‌ها در اوکراین افزایش داده‌اند و روسیه اوایل سال جاری از استقرار تسلیحات هسته‌ای در بلاروس بعد از درخواست‌های مکرر مینسک خبر داد. مقام‌های بلاروس سیاست‌های تهاجمی غرب و تهدید ناشی از تسلیحات هسته‌ای آمریکا که در کشورهای اروپایی متحدش مستقر شده را از دلایل این درخواست اعلام کرده‌اند.

در سال‌های اخیر بلاروس تنش‌هایی را با همسایه‌اش لهستان از اعضای اتحادیه اروپا تجربه کرده است. روابط دو کشور از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ بلاروس که اعتراضات گسترده در این کشور را در پی داشت و مخالفان به نتیجه اعتراض کردند، رو به وخامت گذاشت. ورشو و اتحادیه اروپا صراحتاً از اپوزیسیون بلاروس در تلاش ناموفق آن‌ها برای سرنگونی لوکاشنکو حمایت کردند.

روسیه چطور حمله به بلاروس را تلافی می‌کند؟

در پی جنگ روسیه و اوکراین، وخامت روابط بلاروس و همسایگانش تشدید شد و لهستان با عصبانیت به استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه در خاک بلاروس واکنش نشان داد و مکرراً درباره فعالیت‌های ادعایی گروه «واگنر» که در پی شورش مسلحانه علیه رهبری نظامی روسیه به بلاروس منتقل شده، هشدار داده است.

ورشو مدعی است گروه نظامی واگنر به طور فزاینده در نزدیکی مرزهایش فعال است و نخست‌وزیر لهستان ادعا کرده این امر «بی‌شک گامی به سوی حمله هیبریدی آتی به خاک لهستان است». بلاروس اما چنین ادعاهایی را رد کرده و تاکید دارد خود لهستان از طرف آمریکا وضعیت را وخیم‌تر می‌کند.