روشی تازه در درمان نابینایی

پزشکان موفق شدند فردی را که چشم چپ او نابینا بود درمان کنند؛ در این روش، یک بافت کوچک از سلول‌های بنیادی چشم سالم برمی‌دارند و در آزمایشگاه کشت می‌دهند، سپس، این سلول‌ها را به چشم آسیب‌دیده پیوند می‌زنند.

روشی تازه در درمان نابینایی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، پژوهشگران آمریکایی موفق شده‌اند نابینایی ناشی از آسیب‌دیدگی شدید قرنیه را با پیوند سلول‌های بنیادی درمان کنند. به گزارش آسوشیتدپرس، فردی به‌نام فیل در سال ۲۰۱۷، حین کار دچار سانحه شد و مواد شیمیایی چشم چپ او را سوزاند و نابینا کرد. این مرد ۵۱ ساله اهل آلاباما یکی از چهار بیماری بود که تحت عملی آزمایشی قرار گرفت که آسیب‌دیدگی شدید یک چشم را با پیوند سلول‌های بنیادی چشم دیگر درمان می‌کند. اتفاقی تازه در دنیای پزشکی که در ادامه، بیشتر به آن می‌پردازیم.

گزینه‌ای تازه برای هزاران بیمار

او می‌گوید پیش از این عمل، چشم چپش نابینا بود و حساسیت شدید به نور و سردردهای شدید او را ناتوان و زمین‌گیر کرده بود، اما اکنون بینایی‌اش به حدی است که می‌تواند رانندگی کند و حساسیت چشمش به نور رفع شده است. این اولین بار است که پژوهشگران آمریکایی این روش را آزمایش می‌کنند و اگرچه گاهی درمان‌های جانبی و بیشتری لازم است، اما پیوند سلول‌های بنیادی می‌تواند به هزاران بیمار که گزینه درمانی دیگری ندارند، کمک کند. بدون نیاز به بافت اهدایی

برای پیوند قرنیه

این روش می‌تواند «کمبود سلول‌ بنیادی لیمبال»، اختلال قرنیه را درمان کند که پس از سوختگی با مواد شیمیایی و دیگر جراحت‌های چشمی ایجاد می‌شود. بیمارانی که سلول‌های لیمبال ندارند، (سلول‌هایی که برای تکثیر و حفظ لایه بیرونی قرنیه ضروری‌اند)، نمی‌توانند تحت عمل پیوند قرنیه قرار بگیرند که معمولا برای بهبود بینایی انجام می‌شود. دکتر اولا جرکناس، چشم‌پزشک و محقق اصلی این پژوهش، می‌گوید در این روش از بافت خود بیمار استفاده می‌شود؛نه بافت اهدایی که بدن ممکن است آن را پس بزند.

سازوکار این روش چیست؟

در این روش، یک بافت کوچک از سلول‌های بنیادی چشم سالم برداشته و سپس در آزمایشگاه کشت داده می‌شود. پس از دو هفته، این سلول‌ها به چشم آسیب‌دیده پیوند زده می‌شود. جرکناس می‌گوید این روش بهتر از شیوه دیگری است که تکه بسیار بزرگی از سلول‌های بنیادی چشم سالم را برمی‌دارند تا برای چشم آسیب‌دیده استفاده کنند، زیرا این احتمال وجود دارد که چشم سالم آسیب ببیند.

سطح قرنیه هر چهار بیماری که تحت این روش درمانی قرار گرفتند، ترمیم شده است. سپس، به فیل و یک بیمار دیگر قرنیه مصنوعی پیوند زده شد، اما بینایی دو بیمار دیگر فقط با همان پیوند سلول‌ بنیادی بهبود یافت. پژوهشگران اکنون در نظر دارند در مرحله بعدی آزمایش بالینی، ۱۵ بیمار را با استفاده از این روش تحت درمان قرار دهند.