رکورد بیش از 2هزار پیوند سلول های بنیادی در مرکز طبی کودکان

به گزارش افق کرمانشاه به نقل از روزنامه همشهری، سلول‌های بنیادیء سلول‌هایی در بدن هستند که امکان تولید سلول‌های ارگان‌های مختلف بدن با آنها وجود دارد وبهره‌مندی از آنها ،تنها درمان برخی از بیماری‌ها ازجمله بیماری‌های صعب‌العلاج کودکان به شمار می‌رود. درمان کودکان دارای فلج مغزی، سرطان، بیماری‌های صعب‌العلاج، مشکلات خونی و … از طریق همین پیوند انجام می‌شود. حمیدیه به جزئیات بیشتری از انجام این پیوند و اهمیت آن در نجات جان کودکان اشاره می‌کند.

سابقه انجام پیوند سلول‌های بنیادی در کشور چند سال است؟

در کشورمان ۲ نوع پیوند انجام می‌شود؛ پیوند اعضا شامل کلیه، کبد، قلب، ریه و پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز که البته پیوند عضو نیست. مرکز طبی کودکان به‌عنوان قطب علمی کودکان کشور، تنها بیمارستان کشور است که پیوند سلول‌های بنیادی و پیوند اعضا مثل کبد و کلیه را به‌صورت همزمان درباره کودکان دارد.

البته تفاوت این دو پیوند، این است که در پیوند اعضا، ‌دهنده، یک عضو را از دست می‌دهد، اما در پیوند سلول‌های بنیادی اهداکننده نه‌تنها چیزی را از دست نمی‌دهد که جان یک نفر را نجات می‌دهد. پیوند سلول‌های بنیادی در ایران سابقه ۳۰ساله دارد و پیوند سلول‌های بنیادی کودکان هم ۱۶ساله است که در همین دانشگاه علوم پزشکی تهران از سوی خود من راه‌اندازی شد.

تیم پزشکی ما تاکنون نزدیک به ۲هزار پیوند سلول‌های بنیادی انجام داده‌ که در مقابل پیوند کبد و کلیه در کشور که رقمی حدود ۴۰ مورد است، بسیار بالاست و به‌نوعی رکورد به شمار می‌رود. در پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز کودکان، مرکز طبی به‌عنوان یک مرکز شناخته شده در سطح بین‌المللی مطرح است.

پیوند سلول‌های بنیادی چه میزان در نجات جان کودکان مؤثر است؟

۷۰نوع بیماری صعب‌العلاج وجود دارد که شانس زنده ماندن آنها صفر است و کودک درصورت ابتلا جان خود را از دست می‌دهد، اما با پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز ۷۰درصد این کودکان شانس زنده ماندن پیدا می‌کنند و به زندگی طبیعی برمی‌گردند. علاوه بر این کودکان ۱۳کشور دنیا هم تاکنون به ما مراجعه کرده‌اند و ما پیوند سلول‌های بنیادی خونساز را برای آنها انجام داده‌ایم که بسیار موفقیت‌آمیز هم بوده است.

پوشش بیمه‌ای این پیوند چگونه است؟

پیوند سلول‌های بنیادی گران‌ترین اقدام پزشکی در دنیاست؛ در آمریکا ۵۰۰ تا ۹۰۰هزار دلار و در اروپا ۳۰۰ تا ۴۵۰هزار یورو، اما در ایران بخش زیادی از هزینه‌ها از سوی وزارت بهداشت تامین می‌شود. شهریور امسال طبق اساسنامه تشکیل صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج پوشش بیمه‌ای برای برخی بیماری‌ها و پیوندها افزایش پیدا کرد که پیوند سلول‌های بنیادی و خون‌ساز هم جزو آنها بودند.

۲هزاربیمار در کشور سالانه نیازمند پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز هستند

۷۰درصدکودکان مبتلا به ۷۰بیماری‌ صعب‌العلاج می‌توانند با پیوند سلول‌های بنیادی به زندگی عادی خود بازگردند.

۱۳کشور دنیا تاکنون کودکان بیمار خود را برای پیوند سلول‌های بنیادی به ایران اعزام کرده‌اند.

۷۰درصد
از بیماران نیازمند دریافت سلول‌های بنیادی، فاقد خویشاوند مناسب از نظر آنتی‌ژن‌های سازگاری بافتی هستند.

۷۰۰هزار
دلار در آمریکا و ۴۰۰هزار یورو در اروپا، میانگین هزینه این پیوند است، اما در ایران تقریبا به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

نوشته رکورد بیش از 2هزار پیوند سلول های بنیادی در مرکز طبی کودکان اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.