زنجیره ارزش محصولات کشاورزی کرمانشاه باید تکمیل شود

  • افران
زنجیره ارزش محصولات کشاورزی کرمانشاه باید تکمیل شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه بر لزوم تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی در استان تاکید کرد و گفت: محصولات کشاورزی باید به‌صورت فرآوری شده از کرمانشاه خارج شود.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از کرمانشاه، عبدالوحید محمدی در جلسه امروز _دوشنبه، بیست‌ویکم خرداد_ در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه ابتدا با گرامیداشت یاد شهدای دولت، از اقدامات دولت سیزدهم یاد کرد و اظهار کرد: نتیجه بسیاری از این اقدامات سال آینده مشخص می‌شود و سال آینده زمان برداشت عملکرد و اقدامات دولت سیزدهم بود که رئیس جمهور شهید آن را ندید.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم کشور را با رشد اقتصادی منفی تحویل گرفت و اکنون حتی به اذعان آمارهای جهانی نیز رشد اقتصادی مثبت را در کشور شاهد هستیم، افزود: فروش نفت در دولت سیزدهم از ۲۰۰ هزار بشکه به دو میلیون بشکه در روز رسید.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه تعامل سازنده با کشورهای جهان و گشایش سفارتخانه‌هایی که سال‌ها تعطیل بودند از جمله عربستان، بحرین و … را از دستاوردهای دیپلماتیک دولت سیزدهم برشمرد و عنوان کرد: تعامل دولت سیزدهم با دنیا بگونه‌ای بود که حدود ۳۰ درصد جمعیت دنیا برای شهادت رئیس جمهور شهید عزای عمومی اعلام کردند.

وی افزود: امروز شرایط کشور به گونه‌ای است که هم چرخ صنعت هسته‌ای ما می‌چرخد و هم علی‌رغم همه تحریم‌ها شاهد رشد اقتصادی هستیم.

به گفته محمدی، در دولت سیزدهم برای استان کرمانشاه نیز اقدامات مهمی انجام شد که افتتاح پروژه بزرگ بیواتانول در پایان ماه جاری، درج اولین شرکت دانش‌بنیان کرمانشاه در تالار اصلی بازار دوم بورس و … حاصل آن است.

وی در ادامه بر لزوم توجه به بخش کشاورزی کرمانشاه و حل مشکلات این بخش تاکید کرد و گفت: این آمادگی را داریم که دهستان به دهستان با مراجعه بین کشاورزان مشکلات آن‌ها را حل کنیم و شهرستان کرمانشاه را نیز به عنوان پایلوت این کار انتخاب کنیم.

معاون استاندار کرمانشاه بر لزوم تکمیل زنجیره ارزش بخش کشاورزی در استان تاکید کرد و افزود: باید صنایع تبدیلی را در کرمانشاه توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم محصولات کشاورزی به صورت خام از کرمانشاه حتی به سمت استان‌های دیگر برود، یادآور شد: گندم باید به صورت آرد، دام سبک به صورت بسته‌های گوشت فرآوری شده و … از کرمانشاه خارج شود.

به گفت محمدی، این روند هم به درآمدزایی بیشتر برای استان و هم اشتغال جوانان کمک خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: خروج محصولات کشاورزی از استان تنها باید در شرایطی صورت بگیرد که مازاد نیاز باشد.

معاون استاندار کرمانشاه در ادامه از پیگیری جدی استاندار و نمایندگان کرمانشاه برای کاهش مشکل برق استان خبر داد.

ناصر مرادی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه نیز با بیان اینکه این استان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: در زمینه تولید برخی محصولات مهم و استراتژیک از جمله گندم، جو، نخود و دام سبک در کشور پیشتاز هستیم.

وی به موضوع خرید تضمینی گندم از کشاورزان نیز اشاره کرد و افزود: امیدواریم از هم‌اکنون منابع مالی مورد نیاز برای خرید تضمینی گندم تأمین و پول کشاورزان به موقع پرداخت شود تا با مشکلاتی مشابه آنچه که در سنوات گذشته رخ داد، مواجه نشویم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه با تاکید بر اینکه کرمانشاه نباید در زمینه پرداخت پول کشاورزان از استان‌های دیگر عقب بماند، اظهار کرد: کشاورزان هزینه‌های زیادی برای کاشت، داشت، برداشت و … انجام دادند و لازم است این هزینه‌ها به موقع جبران شود.

وی همچنین بر لزوم تأمین مالی شرکت‌های بذری برای پرداخت به موقع پول کشاورزان تاکید کرد.

مرادی در ادامه با اشاره به پایین بودن قیمت خرید تضمینی جو، خواستار اصلاح قیمت این محصول و همچنین آغاز خرید تضمینی آن با همکاری تعاون روستایی و پشتیبانی امور دام شد.

موضوع دیگری که رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه به آن اشاره کرد، موضوع جابجایی دام سبک بین استان‌ها و تسهیل شرایط خروج لاشه دام سبک مازاد از کرمانشاه بود تا کمکی به اقتصاد دامداران باشد.

کد خبر 762016

  • خودرو بر هشترود