سازمان بهداشت جهانی زیر سویه جدیدی از ویروس کرونا را تحت نظر قرار داد

به گزارش افق کرمانشاه به نقل از دیجیاتو، سازمان بهداشت جهانی به‌تازگی زیرسویه جدیدی از ویروس کرونا امیکرون را تحت‌ نظر قرار داده است که EG.5.1 یا «اریس» نام دارد و درحال شیوع است. ظهور این سویه نشان می‌دهد که اگرچه خیلی‌ها تصور می‌کنند دوران کووید به پایان رسیده است، اما این ویروس همچنان به جهش ادامه می‌دهد و می‌تواند خطرناک باشد.

به‌ گزارش فوربز، سازمان بهداشت جهانی در تاریخ ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیرماه) سویه جدیدی از SARS-CoV-2 با عنوان EG.5# را به فهرست سویه‌های تحت نظارت خود اضافه کرد. براین‌اساس، تمام زیرسویه‌های EG.5 ازجمله EG.5.1 تحت‌ نظر این سازمان قرار می‌گیرند.

با توجه به اینکه به‌خاطرسپردن اسامی رسمی این زیرسویه‌ها کار دشواری است و می‌تواند عموم مردم را گمراه کند، معمولاً از اسامی مستعار هم برای این ویروس‌های جهش‌یافته استفاده می‌شود. برای EG.5.1 نیز «رایان گرگوری»، استاد بیولوژی دانشگاه گوئلف انتاریو کانادا، از نام اریس استفاده کرده است.

زیرسویه جدید کرونا خصوصیات دو سویه دیگر را شامل می‌شود

گرگوری می‌گوید اریس حاوی خصوصیات ژنتیکی دو سویه XBB.1.9.2 و S:F456L است. بااین‌حال، به‌نظر نمی‌رسد که این زیرسویه تغییر بزرگی کرده باشد و علائم شدیدتر یا بیماری وخیم‌تری را در افراد ایجاد کند. البته به‌نظر می‌رسد که سرعت سرایت اریس نسبت به زیرسویه‌های قبلی بیشتر شده است.

سازمان امنیت بهداشت بریتانیا در تاریخ ۲۰ ژوئیه تخمین زده بود که EG.5.1 حدود ۱۴.۵۵ درصد از تمامی موارد ابتلا به کرونا را تشکیل داده و با نرخ ۲۰.۵۱ درصد در هر هفته درحال رشد است. این زیرسویه در آمریکا هم احتمالاً تا ۲۲ ژوئیه ۱۱.۹ درصد از تمام کل مبتلایان به کرونا را تشکیل داده بود. حالا گفته می‌شود که اریس با عبور از XBB.1.16، به رایج‌ترین سویه کرونا در ایالات‌متحده تبدیل شده است.

پیشنهاد فر نیوز
 خروج ۴ میلیون زائر اربعین از کشور

داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نشان می‌دهد که نرخ بستری بر اثر کرونا در هفته منتهی به ۲۲ ژوئیه ۱۲.۱ درصد بیشتر شده است. کشف ویروس در نمونه فاضلاب نقاط مختلف ایالات‌متحده نیز افزایش یافته است.

نوشته سازمان بهداشت جهانی زیر سویه جدیدی از ویروس کرونا را تحت نظر قرار داد اولین بار در افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *