سالانه ۱۷ تا ۲۵ درصد غذای جهان از بین می رود

سالانه ۱۷ تا ۲۵ درصد غذای جهان از بین می رود

علی اکبر باغستانی درباره میزان ضایعات محصولات کشاورزی و مواد غذایی در جهان گفت: بزرگترین چالش در جهان مربوط به آمار و اطلاعات تلفات و ضایعات محصولات کشاورزی و مواد غذایی است، هرچند آمارهای ارائه شده برآوردی است.

باغستانی افزود: برآوردها نشان می‌دهد سالانه ۱۷ تا ۲۵ درصد از غذای جهان معادل حدود ۹۰۰ میلیون تن دچار ضایعات شده و از بین می‌رود.

او ادامه داد: ۶۰ درصد از ۹۰۰ میلیون تن محصولات غذایی در مقیاس جهانی در مرحله خانوار تبدیل به ضایعات می‌شود.

مدیر گروه پژوهشی برنامه‌ریزی راهبردی کشاورزی و امنیت غذایی موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، میانگین سرانه ضایعات مواد غذایی در آمریکا را حدود ۵۹ کیلوگرم برای هر نفر و در سال اعلام کرد و گفت: میانگین سرانه ضایعات مواد غذایی در کشورهای اسلامی در سال ۲۰۲۱ بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم برای هر نفر در سال و این عدد در کشورهای توسعه یافته ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم برآورد شده است.

او افزود: میانگین سرانه ضایعات مواد غذایی در کشورهای توسعه یافته با درآمد بالا مانند انگلستان، دانمارک، فرانسه و نروژ در سال ۲۰۲۱ بالای ۷۵ کیلو گرم برای هر نفر است.

باغستانی گفت: در ایران نیز به دلیل تفاوت‌های زمانی و مکانی در سیستم توزیع و بازاررسانی مواد غذایی و تغییر در عرضه و تقاضا در اعیاد و مراسم مذهبی، آمار دقیقی از ضایعات و تلفات ماد غذایی نداریم.

او گفت: با توجه به افزایش قیمت غذا و تورم مواد غذایی و آشامیدنی در ایران، ضایعات کاهش یافته است.

سالانه ۱۷ تا ۲۵ درصد غذای جهان از بین می رود

پیشنهاد فر نیوز
جزئیات تخفیف‌های بیمه‌ای برای دهک‌های درآمدی/ پوشش ویژه ۱۰۷ بیماری پرهزینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *