سفر اربعین ارزان است، ولی مجانی نیست

سفر اربعین ارزان است، ولی مجانی نیست

محمدکاظم آل صادق در با بیان این‌که فضای کشور عراق و فضای کشور خودمان به مرور در حال اربعینی شدن است و امیدوارم همه با معرفت وارد این میدان شویم، تصریح کرد: با توجه به گرمی هوا به زائران ایرانی توصیه می‌کنیم که تا حتی‌الامکان سبک‌بار حرکت کنند و در ساعات اولیه روز یا غروب که هوا خنک‌تر است اقدام به راهپیمایی کنند.

وی با بیان این‌که زائران اگر برایشان امکان‌پذیر است حتماً مقداری آب با خود حمل کنند، ادامه داد: به افراد مسن و کسانی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند و همچنین کودکان توصیه می‌شود که انجام سفر به عتبات عالیات را به زمان دیگری موکول کنند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر این‌که از زائران می‌خواهیم که حتماً سفرشان را مدیریت کنند، ادامه داد: به دلیل کمی زیرساخت‌ها از زائران می‌خواهیم سفرشان را در این ایام و عتبات عالیات کوتاه کنند تا تعداد بیشتری فرصت بهره‌مندی معنوی از این سفر را داشته باشند.

رئیس ستاد اربعین در عراق همچنین با اشاره به موضوع حمل و نقل زائران تصریح کرد: تلاش شده که وسایل نقلیه برای جابه‌جایی زائران در مرزها مستقر شوند البته باز هم در این زمینه محدودیت‌هایی وجود دارد ولی ما باز هم تلاش کرده‌ایم تا در این حوزه نسبت به سال گذشته زائران با مشکلات کمتری روبه‌رو شوند.

آل صادق در ادامه در گفت‌وگو با رادیو اربعین با تاکید بر این‌که زائران عزیز هزینه‌ای برای سفر همراه خود داشته باشند، تصریح کرد: تلاش شده که سفر اربعین سفری ارزان و مطمئن باشد ولی این سفر مجانی نیست و زائران حتماً باید هزینه‌ای همراه خود داشته باشند.

سفر اربعین ارزان است، ولی مجانی نیست

سفیر ایران در عراق همچنین با بیان این‌که سازمان‌های مختلف از جمله هلال‌احمر تلاش کرده‌اند که خدمات خوبی را به زائران ارائه دهند و در همین چارچوب در نقاط مختلف اربعین مستقر شده‌اند، اظهار کرد: در شهرهای مذهبی نجف، کربلا، کاظمین و حتی سامرا همکاران ما در بخش کنسولی آماده ارائه خدمات به زائران و راهنمایی آنها هستند.

وی همچنین با بیان این‌که در تهیه آب، یخ و غذای زائران نیز تدابیری اندیشیده شده است، اظهار کرد: موکب‌های ایرانی و عراقی کم‌کم در حال آماده شدن هستند تا از زائران پذیرایی و استقبال کنند.

آل صادق با تشکر از همکاری و همیاری مردم و دولت عراق در ارائه خدمات بهتر به زائرین اربعین حسینی ادامه داد: در گیت‌های ورودی به عراق زائران بازرسی می‌شوند در همین چارچوب از زائران می‌خواهیم که داروهای ممنوعه که لیست آنها در رسانه‌ها اعلام شده همراه خود نداشته باشند تا خدایی ناکرده دچار مشکل نشوند.

رئیس ستاد اربعین در عراق با بیان این‌که احتمالاً طی هفته جاری وزیر کشور برای انجام هماهنگی‌های بیشتر و بررسی روند ارائه خدمات به زائران و رایزنی با مقامات عراق به این کشور سفر می‌کند در پاسخ به این سوال که طبق برخی اخبار به نظر می‌رسد در گذرنامه برخی زائران در هنگام ورود به عراق مهر روادید زده نشده است و آیا این موضوع ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای زائران شود؟ تصریح کرد: در این ارتباط با دستگاه قضائی عراق صحبت کرده‌ایم و در این ارتباط قول همکاری داده‌اند. من از زائران تقاضا دارم که هنگام ورود به عراق حتماً گذرنامه خود را چک کنند تا مطمئن شوند که در گذرنامه آنها مهر ورود خورده است؛ چرا که اگر این مهر در گذرنامه نخورده باشد در ایست بازرسی‌های بعدی در عراق دچار مشکل می‌شوند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که سال گذشته شاهد این بودیم که نرخ کرایه‌ها در داخل عراق برای انتقال زائران متفاوت بود و بعضاً قیمت‌هایی از زائران گرفته می‌شد که بیش از حد متعارف بود، تصریح کرد: در این ارتباط با استاندارهای استان مرزی عراق صحبت کردیم و از آنها درخواست کرده‌ایم که تا آنجایی که ممکن است در پلاکاردهایی قیمت جابه‌جایی تا شهرها را قید کنند و از طرف دیگر نظارت میدانی بیشتری بر روی قیمت وسایل حمل و نقل داشته باشند.