سفیر دانمارک در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

سفیر دانمارک در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

«ناصر » در ابتدای نشست خبری امروز (دوشنبه) خود در تهران، فرا رسیدن ۱۷ مردادماه روز خبرنگار را تبریک گفت. او همچنین یاد شهدای دیپلمات ایران در مزار شریف را گرامی داشت.

پیگیری تحقق مطالبات ایران از ژاپن در سفر امیرعبداللهیان

جمهوری اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد اهداف سفر امیر عبداللهیان به ژاپن گفت: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دعوت همتای ژاپنی خود به توکیو سفر کرده است و قرار است با نخست وزیر ژاپن نیز دیدار و رایزنی کند. زمینه های مختلفی برای همکاری بین ایران و ژاپن وجود دارد و گسترش تعاملات با ژاپن به عنوان یکی از کشورهای مهم آسیا در دستور کار ماست.

او همچنین در پاسخ به سوالی گفت: موضوع پرداخت مطالبات ژاپن به ایران یکی از دستور کارهای رایزنی آقای امیر عبداللهیان با مقامات ژاپن در این سفر است. دولت ژاپن همواره اعلام کرده است که نسبت به پرداخت این مطالبات توجه دارد و ما برای تحقق این وعده، این موضوع را در جریان سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ژاپن پیگیری می‌کنیم.

کنعانی گفت: همچنین در جریان دیدار رییس‌جمهور کشورمان با نخست‌وزیر ژاپن در سال گذشته در حاشیه مجموع عمومی سازمان ملل، در ارتباط با این موضوع رایزنی و گفت وگو شد. پی‌گیری تحقق مطالبات ایران از کشورهای مختلف از جمله ژاپن همواره مورد توجه ما بوده و است.

نشست ایران و بریکس در تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین اعلام کرد: فردا نشستی با موضوع «ایران و بریکس؛ چشم‌انداز همکاری‌ها» در مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل در تهران برگزار می‌شود.

آخرین وضعیت تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا

کنعانی همچنین در مورد آخرین اخبار از تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا نیز گفت: همان طور که امروز وزیر امور خارجه کشورمان در نشست مطبوعاتی در ژاپن مطرح کردند بحث تبادل زندانیان به عنوان یک موضوع انسانی مورد توجه ما قرار دارد. گفت‌وگوهایی با واسطه با طرف آمریکایی برای ایجاد راه‌حل برای تحقق این موضوع داشته‌ایم. پیگیری این موضوع، جزء موضوعات جاری است و با طرف‌های مختلف نقش‌آفرین در این ارتباط از جمله عمان رایزنی و گفت‌وگو داریم.

سفیر دانمارک در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

تاکید ایران بر راهکار سیاسی برای بحران اوکراین

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اظهارنظرهای مطرح شده در مورد احتمال استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در جنگ اوکراین گفت: من نمی‌توانم در مورد احتمالات صحبت کنم. آنچه که برای ایران مهم است که موضوع بحران اوکراین نباید تبدیل به یک موضوع تهدیدکننده و چالش‌آفرین برای صلح و امنیت بین المللی شود. ما بر راهکار سیاسی به عنوان بهترین راهکار برای پایان بخشیدن به این بحران تاکید داریم.

زمان سفر رئیس‌جمهور به پاکستان

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد زمان سفر رئیس‌جمهور به پاکستان گفت: هنوز زمانی برای انجام این سفر مشخص نشده است. دعوت از رییس جمهور برای انجام این سفر وجود دارد و در چارچوب مناسبات خوب موجود بین دو کشور، امکان برنامه‌ریزی برای انجام این سفر در بهترین زمان ممکن وجود دارد.

روابط ایران و عربستان

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد آخرین وضعیت روابط ایران و عربستان گفت: تحولات در این زمینه رو به جلو است و ما در روند اجرای توافقات بین دو کشور پیش رفته‌ایم. در مورد زمان بازگشایی سفارت عربستان به تهران، اکنون تاریخ دقیقی نمی‌توانم بگویم و اقدامات عربستان در این زمینه جاری است. از روند اجرای توافقات دو کشور برای بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور نگرانی خاصی نداریم و فعالیت‌ها در چارچوب دیپلماتیک بین دو کشور ادامه دارد.

احضار سفیر دانمارک به وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزیر امور خارجه گفت: در ادامه هتک حرمت به قرآن کریم در دانمارک، امروز (دوشنبه) سفیر دانمارک در تهران توسط مدیر کل اروپای غربی وزارت امور خارجه بار دیگر به وزارت امور خارجه احضار شد. در این احضار، سفیر دانمارک، توضیحاتی از اقدامات دولت این کشور برای ممانعت از تکرار این روند ارائه کرد. این تلاش‌ها مورد توجه ماست ولی برای ما عمل کشورها در جلوگیری از تکرار این روند مهم است .

کنعانی به اشاره به مسولیت دولت‌های سوئد و دانمارک در جلوگیری از تکرار این اهانت‌ها گفت: اهانت به قرآن را یک پروژه سخیف صهیونیستی می‌دانیم.

استقبال ایران از توسعه روابط با کشورهای اسلامی

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد آخرین اقدامات در مورد روابط ایران و مصر گفت: جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط با هیچ کدام از کشورهای همسایه و اسلامی محدودیتی قائل نیست و به هر اقدام همراه با حسن‌نیت برای توسعه روابط با تهران با آغوش باز پاسخ می‌دهد.

در حال تکمیل…