سهم ۴۰ درصدی مواد غذایی در صادرات به روسیه

سهم ۴۰ درصدی مواد غذایی در صادرات به روسیه

سهم ۴۰ درصدی مواد غذایی در صادرات به روسیه

سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی و آشامیدنی مسکو که از آن به عنوان نمایشگاه برتر و شماره یک روسیه یاد می‌شود، روز دوشنبه با حضور شرکت‌های فعال در این صنعت از کشور میزبان و شمار دیگری از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد.

به گزارش گروه اقتصادی حیات؛ پاویون رسمی جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در طول برپایی این نمایشگاه طی سالیان گذشته در آیینی با حضور سفیر ایران در مسکو و برخی مقام‌های کشور میزبان از جمله رئیس اتاق بازرگانی و صنایع فدراسیون روسیه،‌دو عضو دومای دولتی و رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه افتتاح شد.

۱۳ شرکت فعال در عرصه‌های تولید مواد غذایی، مواد اولیه و بسته‌بندی از جمهوری اسلامی ایران در قالب پاویون و در فضایی به وسعت ۲۵۳ مترمربع در این نمایشگاه، حضور یافته‌اند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو در سخنانی در آیین آغاز به کار این نمایشگاه که با حضور برخی مقام‌های اقتصادی و همچنین اعضای دومای دولتی روسیه برگزار شد، در سخنانی گفت:‌ روابط ایران و روسیه روز به روز در حال گسترش است و در حوزه‌های مختلفی در حال همکاری هستند.

کاظم جلالی جایگاه مواد غذایی را در مبادلات تجاری دوجانبه مهم توصیف کرد و افزود: بیش از ۴۰ درصد صادرات جمهوری اسلامی ایران به روسیه را مواد غذایی تشکیل می‌دهند.

سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه افق روابط ایران و روسیه،‌ روشن است،‌ گفت: تهران و مسکو علاوه بر تعامل دوجانبه در قالب‌های چندجانبه مانند گروه بریکس، سازمان همکاری ‌شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا همکاری دارند.

پیشنهاد فر نیوز
شب عید، مردم مجبور به قناعت هستند / بحران کاهش وعده های غذایی

وی با اشاره به ریاست روسیه بر گروه اقتصادهای نوظهور موسوم به بریکس در سال ۲۰۲۴ و همچنین همزمانی آغاز عضویت ایران در این گروه، نسبت به توسعه مناسبات تهران – مسکو در سطوح دوجانبه و چندجانبه ابراز امیدواری کرد.

جلالی با اشاره به حضور شرکت‌های معتبر و توانمند ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی مسکو،‌ از فعالان تجاری و اقتصادی روسیه دعوت کرد که در نمایشگاه بین‌المللی تهران اکسپو که آوریل ۲۰۲۴ در تهران برگزار می‌شود، شرکت کنند.

گفتنی است نمایشگاه "پرود اکسپو" بزرگترین نمایشگاه تخصصی در زمینه مواد غذایی در روسیه و شرق اروپا محسوب می‌شود. در این نمایشگاه که به مدت پنج روز برپا است، بیش از دو هزار شرکت از ۴۸ کشور جهان محصولات خود را در معرض دید بازدید کنندگان و فعالان اقتصادی قرار داده اند. این نمایشگاه در طول حیات ۳۱ ساله خود، نقش بسیار مهمی در توسعه صنایع غذایی روسیه ایفا کرده است.

در این نمایشگاه محصولات متنوعی از جمله گوشت و فرآورده‌های گوشتی، لبنیات، غلات، نوشیدنی‌ها، محصولات دریایی، حلال و بسیاری دیگر از صنایع غذایی به نمایش گذاشته می‌شوند.

درسال ۲۰۲۴، این نمایشگاه ۱۲ پاویون ملی (از جمله پاویون جمهوری اسلامی ایران )،۴۸ پاویون استانی و بیش از ۲۷۰۰ شرکت را میزبانی می‌کند که در نوع خود بی نظیر است.

گفتنی است با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در مسکو به عنوان مجری پاویون ج ا ایران در نمایشگاه پروداکسپو روسیه به انجام فعالیت می پردازد.

انتهای پیام/

  • روسیه خواستار تسریع توافق اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ایران شد

  • ابلاغ موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا طی ماه‌های آتی