سکونت نداشتن شهردار در کرمانشاه تایید شود، برکنار می‌شود

سید حجت الله موسوی اجاق، امروز (۱۷ مهر) در حاشیه جلسه شورا که به دلیل عدم حضور اکثریت اعضا تشکیل نشد، در جمع خبرنگاران با اشاره به عدم حضور چهار تن از اعضای شورا (هاشم درویشی، میثم موسوی اجاق، پیمان موسوی و احسان حیدریان) در جلسه امروز شورای شهر گفت: همین امر موجب شد این جلسه به رسمیت نرسیده و تشکیل نشود.

سخنگوی شورای شهر کرمانشاه افزود: در این جلسه قرار بود کمیسیون های شورا تعیین شوند تا هرچه سریعتر بتوانیم به لوایح شهرداری و نامه های مردم رسیدگی کنیم.

موسوی اجاق گفت: همچنین در این جلسه قرار بود عدم اسکان شهردار در کرمانشاه به رای گذاشته شود که در صورت تصویب، آقای نوروزی شهردار فعلی کرمانشاه شرایط لازم برای شهردار بودن کرمانشاه را از دست می‌دهد.

وی افزود: همچنین در این جلسه قرار بود تکلیف تبدیل وضعیت بیش از هزار نیروی شرکتی شهرداری در حوزه های مختف مشخص شود و در این زمینه یک کارگروه با همکاری استانداری و فرمانداری تشکیل شود.

موسوی اجاق در ادامه به پاسخگویی سوالات خبرنگاران در خصوص وضعیت شهرداری و شورای شهر پرداخت.

وی در خصوص مشکلات شهر در بحث جمع آوری زباله و مشکلات فضای سبز و آسفالت معابر و… اظهار کرد: شهر دستِ شهردار کرمانشاه است و بر اساس قانون، شورای شهر حق دخالت در امور اجرایی را ندارد و این وظیفه شهردار است که به امور شهر به درستی رسیدگی کند.

وی افزود: شورای شهر وظیفه نظارت بر عمکلرد شهرداری را دارد و زبان میان این دو نهاد هم مصوبه و لایحه است که هیچ یک نباید خارج از آن عمل کنند.

موسوی اجاق تصریح کرد: شهرداری باید هرچه نیاز دارد در قالب لایحه به شورای شهر بدهد و شورا هم باید به این لوایح رسیدگی کرده و مصوبات مورد نیاز شهردار را انجام دهد، بنابراین عذری در این زمینه پذیرفته نیست که مثلا در حوزه خدمات شهری کمبود نیرو داریم و فلان مشکل را داریم. این مشکلات باید در قالب لوایح مطرح و به شورا ارسال شود.

پیشنهاد فر نیوز
غرغره آب نمک و شستشوی بینی از تشدید کووید جلوگیری می کند

وی افزود: در حال حاضر مشکلات بسیاری در زمینه نظافت شهر و رفت و روب آن داریم و وقتی شهرداری صحبت از کمبود نیرو در حوزه خدمات شهری می کند برای ما پذیرفتنی نیست، چرا که در همین سه سال گذشته ۴۰۰ نفر با عنوان نیروی خدماتی در شهرداری جذب شده اند.

وی گفت: در حال حاضر کمبود نیرو نداریم، بلکه نیروهای خدما شهری در جاهای دیگر مشغول هستند و شهردار در این زمینه مسئول است.

شورای شهر پارتی بازی می کند، شهردار چرا قبول می کند؟!

موسوی اجاق در خصوص اینکه این نیروها با سفارش و پارتی اعضای شورای شهر از حوزه خدمات شهری به سایر حوزه های شهرداری انتقال داده شده اند، گفت: شهردار کرمانشاه نباید این سفارش و پارتی بازی ها را قبول کند.

وی افزود: سوال من این است اعضای شورا پارتی بازی کرده و سفارش کرده اند، شهردار چرا باید قبول کند؟! اگر ترس از استیضاح است و قرار است یک نفر به هر قیمتی شهردار بماند، بی کفایتی آن فرد را می رساند.

موسوی اجاق گفت: قطعا برای استیضاح یک شهردار دلیل محکمی لازم است و شهرداری که ضعف نداشته باشد از سوال و استیضاح نمی ترسد. اگر هم استیضاح شد به هر دلیل نباید از ترس آن دست به هر اقدامی زده و هر سفارشی را قبول کند.

وی افزود: شهردار کرمانشاه در حال حاضر “وجه المصالحه” می‌کند، به معنی اینکه برای اینکه در جایگاه خود بماند امتیاز می دهد.

این عضو شورای شهر کرمانشاه گفت: به ما می گویند اعضای شورای شهر سفارش کرده نیروهای جدید خدمات شهری از این حوزه جابجا شوند، اولا شورا حق دخالت ندارد و اگر کسی نامه ای زده باید شهردار آن را پاره کند و اگر سفارشی هم کرده گوش نکند. ثانیا این نیروها زیر دست خود شهردار هستند و اگر هم منتقل شده اند باید آنها را برگرداند و این اختیار را قانون به او داده و شورای شهر حق دخالت ندارد.

پیشنهاد فر نیوز
مسمومیت ۱۶ بازیکن جوان والیبال کرمانشاه/ ۲۶ ساعت در راه بودیم

موسوی اجاق گفت: این درست نیست که به هر قیمتی بخواهیم شهردار بمانیم و شهردار باید به وظایف خود عمل کند.

دستگاه های نظارتی چرا به تخلفات رسیدگی نمی‌کنند/ ۳ نفر سلب عضویت شدند، نتیجه چه شد؟!

وی در پاسخ به این سوال که شورای شهر چوب لای چرخ کارهای شهرداری گذاشته و جلسات را تشکیل نمی دهد و لوایح را بررسی نمی کند، گفت: این ایراد کاملا وارد است و خود ما نسبت به آن گله مندیم و از دستگاه های نظارتی درخواست داریم با تخلفات صورت گرفته در شورای شهر برخورد کند.

موسوی اجاق گفت: بر اساس قانون شوراها، اگر هر عضو شورا شش جلسه متوالی یا ۱۲ جلسه غیرمتوالی درجلسات شورا حاضر نشود باید سلب عضویت شود. در حال حاضر سه نفر از اعضای شورا شش جلسه پیاپی در جلسات حاضر نشده اند و هیات حل اختلاف استان رای به سلب عضویت آنها داده، اما چرا این رای اجرایی نمی شود و حتی ابلاغ و اعلام هم نمی شود.

موسوی اجاق گفت: اگر شورای شهر یا شهرداری تخلف می کند سوال این است چرا دستگاه های نظارتی که تعدادشان هم کم نیست در این زمینه ورود نمی کنند.

وی افزود: نیروهایی در شهرداری داریم که ماهانه از شهرداری حقوق می گیرند، اما دوربین ها حتی یکبار حضور آنها را ثبت نکرده اند. نیرو داریم در تهران و کیش است و از شهرداری کرمانشاه حقوق می گیرد. سوال این است با این تخلفات چه کسی باید برخورد کند؟!

موسوی اجاق گفت: همین پروژه خیابان غذا را که می خواستند بسازند هم پلیس راهور، هم شرکت آب و فاضلاب و … ایرادات آن را متذکر شدند و من و یکی دیگر از اعضای شورا شکایت کردیم، اما در نهایت در کمال تعجب پرونده را مختومه کردند و پروژه احداث شد. من یک عضو شورا هستم و کاری بیش از این از دستم ساخته نیست، نهادهای نظارتی باید به این تخلفات رسیدگی کنند.

پیشنهاد فر نیوز
جنگ و فوتبال در قطر

عضو شورای شهر کرمانشاه گفت: طی یک سال و نیم گذشته، شهردار کرمانشاه بیش از سه میلیارد تومان به رسانه‌ها داده که بعضا برخی از آنها فقط یک کانال در شبکه های اجتماعی دارند و اسناد اینها موجود است، چرا کسی رسیدگی و برخورد نمی‌کند.

موسوی اجاق به مشکل نصب نیوجرسی مقابل برخی واحدهای صنفی هم اشاره کرد و افزود: وظیفه شهرداری مقابله با سد معبر است، اما خود شهرداری با نصب این نیوجرسی ها عملا سد معبر کرده است و این درحالیست که واحدهای صنفی متخلف که نیوجرسی مقابل آنها قرار داده شده به راحتی به فعالیت خود ادامه می دهند و این میان فقط مسیر مردم مسدود شده است.

موسوی اجاق تنها راه درمان مشکلات شهر را قانونمندی و شفافیت عنوان و تصریح کرد: اگر قانونمندی حاکم باشد، شهردار قصور کند شورای شهر با آن برخورد می کند و اگر شورای شهر تخلف کند دستگاه های نظارتی با آن برخورد می کنند.

وی افزود: برخورد با فساد هزینه بر است و قبول داریم باید هزینه آن را بدهیم، اما تا زمانی که قانون رعایت نشود، وضعیت شهر سامان نمی یابد.

“عدم اسکان شهردار کرمانشاه” مصوب شود، از سمت خود برکنار می شود

وی در خصوص احتمال استیضاح شهردار کرمانشاه گفت: در حال حاضر عدم اسکان شهردار را در دستورکار داریم که اگر مصوب شود، شهردار شرایط داشتن این پست را از دست می دهد و باید به فکر گزینه های جایگزین باشیم.

وی افزود: بر اساس قانون، شهردار و خانواده اش باید در این شهر اسکان داشته باشند، در غیراینصورت نمی تواند شهردار باشد.

موسوی اجاق با بیان اینکه شهرداری کرمانشاه “دانشگاه پیام نور” نیست که از راه دور اداره شود، افزود: اگر این موضوع -عدم اسکان شهردار- در جلسه شورای شهر مصوب شود، شهردار کرمانشاه کنار گذاشته شده و شهردار جدید جایگزین می شود.

انتهای پیام

نوشته سکونت نداشتن شهردار در کرمانشاه تایید شود، برکنار می‌شود اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.