شرط رژیم صهیونیستی برای موافقت با برنامه هسته‌ای عربستان

شرط رژیم صهیونیستی برای موافقت با برنامه هسته‌ای عربستان

الی کوهن، وزیر خارجه روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با رادیو ارتش اشغالگر اشاره کرد که مشتاقانه منتظر تشکیل یک «ائتلاف نظامی است که امکان پاسخ ایده آل رژیم صهیونیستی به احتمالی در منطقه» را با همکاری بدهد.

او توضیح داد که از کره جنوبی که نزدیک‌ترین کشور به تهدید هسته‌ای محسوب می‌شود، بازدید و مشاهده کرده است که آمریکا به این کشور چتر دفاعی بخشیده و همین باعث شده که او این ایده را ایده خوب و قابل تامل بداند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی سه سال پیش موافقت خود را با ایجاد یک ائتلاف دفاعی با آمریکا اعلام کرد و این ایده مبادله حمایت از برنامه هسته‌ای عربستان با چتر دفاعی آمریکا در صورت دستیابی ریاض به یک صلح آمیز هسته‌ای بود؛ ایده‌ای که توسط آویو کوخاوی، رئیس سابق ستاد ارتش رژیم صهیونیستی نیز حمایت شد.

از سوی دیگر، روزنامه «یسرائیل هیوم» در شماره یکشنبه خود نوشت که عربستان در حال حاضر مشتاق دستیابی به توافق عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیست. این امر با توجه به تغییر مثبت در موضع عربستان است که باعث می‌شود ریاض مجبور نباشد برای دستیابی به تفاهم با دولت جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور عجله کند.

شرط رژیم صهیونیستی برای موافقت با برنامه هسته‌ای عربستان

نکته قابل توجه این است که استراتژی امنیت داخلی رژیم صهیونیستی مبتنی بر تکیه بر خود در دفاع و امتناع از انعقاد ائتلاف‌های نظامی با سایر کشورها است تا استقلال تصمیمات سیاسی خود را حفظ کند. با این وجود، اظهارات کوهن در را به روی احتمال مذاکره عربستان روی این موضوع در چارچوب به ظاهر عادی سازی روابط باز می‌کند.