شرط سفر رییس جمهور به عربستان

شرط سفر رییس جمهور به عربستان

شیوا قاسمی پور نماینده مردم مریوان در مجلس شورای اسلامی که در سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به عربستان، را همراهی می کرد درخصوص دستاوردهای این سفر، اظهار کرد: در این سفر، مذاکرات و تفاهم‌نامه‌های بسیار خوبی انجام شد، که اگر وارد فاز عملیاتی شود، نتایج بسیار مثبتی در پی خواهد داشت. مثلا در این سفر قرار شد ایرانیان در سفر حج به عربستان علاوه بر زیارت، سیاحت هم داشته باشند و از سایر شهرهای عربستان مانند جده و ریاض نیز بازدید کنند؛ شهروندان عربستانی هم بتوانند به شهرهای مختلف ایران سفر کنند.

زائران حج به جده و ریاض هم سفر خواهند کرد

وی ادامه داد: در این نشست در زمینه‌های حمل و نقل هوایی، همکاری های ورزشی، سرمایه گذاری و همکاری های اقتصادی به تفاهم‌هایی با طرف عربستانی دست یافتیم.

نماینده مردم مریوان در مجلس بیان کرد: هم با وزیر امور خارجه و هم با ولیعهد عربستانی دیدار داشتیم و طرفین از این دیدارها ابراز خوشحالی کردند البته من در نشست بن سلمان حاضر نبودم و به مکه برای زیارت بیت الله الحرام رفتم؛ اما طرف سعودی مرتبا در هر نشستی خواهان حضور و سفر آیت الله رئیسی به عربستان بودند و از رئیس جمهور کشورمان برای سفر به ریاض و زیارت حرمین شریفین دعوت می کردند.

قاسمی با بیان اینکه رییس جمهور موافق سفر به عربستان است گفت: با اجرایی شدن مذاکرات و تفاهم های صورت گرفته بین دو طرف این سفر وارد فاز عملیاتی خواهد شد، رئیس جمهوری اسلامی ایران هم به عربستان سفر می‌کند.

تفاهم ایران و عربستان برای حمایت از ریاض در میزبانی جام‌جهانی

وی خاطرنشان کرد: از دیگر مواردی که مورد توافق قرار گرفت، همکاری در زمینه دانش بنیان ها، ارتباطات دریایی و کشتیرانی میان بنادر دو کشور، ترددهای هوایی، گردشگری و … بود. ضمن اینکه سعودی های اعلام کردند که ما قصد کسب میزبانی جام جهانی را داریم و ایران هم در این خصوص به ما کمک کند یا اینکه در یکی از نشست های بین المللی، ایران به سود عربستان رأی دهد.

شرط سفر رییس جمهور به عربستان

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ۲۶ مرداد در سفری دو روزه به عربستان سعودی سفر کرد.

وزیر امور خارجه با سفر به ریاض و جده با مقامات بلندپایه عربستان سعودی از جمله محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی و فیصل بن‌فرحان وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت‌ وگو کرد.

محور این گفت‌وگوها مسائل امنیتی و اقتصادی دو جانبه، موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است.

کارشناسان این سفر را به عنوان «بازگشایی فصلی جدید در روابط تهران و ریاض» و همچنین گشایش در مسائل منطقه‌ای ارزیابی می‌کنند.

از آنجا که بیش از یک دهه از آخرین سفر یک وزیر امور خارجه از جمهوری اسلامی ایران می‌گذشت این سفر پیام مهمی به کشورهای جهان در موفقیت دیپلماسی همسایگی دولت سیزدهم مخابره کرده است.

بن فرحان نیز دو ماه قبل با سفر به تهران قفل ۱۷ ساله از آخرین سفر یک وزیر خارجه به ایران را شکست و «پیام دعوت ملک سلمان به آیت الله رئیسی جهت سفر به عربستان» را منتقل کرد.