شیوع نوع جدید ویروس کرونا در آمریکا

شیوع نوع جدید ویروس کرونا در آمریکا

میزان بستری شدن در بیمارستان‌های بر اثر ابتلاء به در مناطق شمال شرق و جنوب این کشور طی یک ماه گذشته به ناگهان افزایش پیدا کرده است.

«کتی کومو سابتی»، مدیر ارشد برنامه بهداشت و درمان عفونی آمریکا با تأیید افزایش بیماران آمریکایی بر اثر ابتلاء به گفت: «به طور کلی عفونت‌های کووید در حال حاضر آنقدر کم است که هرگونه افزایش، هرچند جزئی، قابل توجه خواهد بود.»

گفته شده سویه فعلی کرونا در آمریکا با نام اریس در حال حاضر سویه غالب در این کشور است.

اریس، شامل جهش‌های ژنتیکی است که به آن مزیت گسترش بیشتر و دور زدن بهتر سیستم ایمنی بدن را می‌دهد.

میزان بستری شدن در بیمارستان در آمریکا که به طور متوسط هفته‌ای ۹ هزار نفر است هنوز به روزهای ابتدایی همه‌گیری کرونا نرسیده است و تعداد بیمارانی که به تازگی در بیمارستان بستری شده‌اند بسیار کمتر از تابستان گذشته است که هر هفته بین ۳۵ تا ۴۵ هزار نفر بود.

«متیو گیلجورک»، اپیدمیولوژیست بهداشت عمومی گفته است که صرف مثبت بودن آزمایش دیگر قابل اعتمادترین شاخص برای کووید COVID نیست، زیرا به دلیل شیوع تست‌های خانگی ممکن است آمار واقعی مبتلایان به کووید بسیار بیشتر از آمار آزمایشگاهی باشد.

شیوع نوع جدید ویروس کرونا در آمریکا

سویه جدید کرونا که نام علمی آن «ای. جی ۵» است و زیرمجموعه «اُمیکرون» محسوب می‌شود، از هفته پیش در دست‌کم ۵۱ کشور گزارش شده است و سازمان بهداشت جهانی نیز آن را به عنوان سویه‌ای «قابل‌توجه» با دقت تحت نظر گرفته است.

افزایش موارد کرونا در آمریکا همزمان با نزدیک شدن به فصل سرد پاییز و زمستان صورت گرفته و اگر روند افزایشی آمار کرونای اریس در آمریکا افزایش یابد، این کشور پاییز و زمستان پرچالشی خواهد داشت. در زمان همه‌گیری کرونا طی سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ آمریکا در صدر مبتلایان به کرونا قرار داشت و از نظر تعداد تلفات نیز قابل توجه بود.