صادرات غیرنفتی کشور به ۱۹.۳ میلیارد دلار رسید

صادرات غیرنفتی کشور به ۱۹.۳ میلیارد دلار رسید

میزان به کشور در پنج ماهه امسال ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده که از نظر وزن ۲.۱۷ درصد و از نظر ارزش ۷.۴۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه گمرک ایران، این میزان صادرات کالاهای غیر نفتی که به استثنای نفت خام نفت کوره و نفت سفید، تجارت چمدانی بوده است، از نظر ارزش ۸.۵۵ درصد کاهش و به لحاظ وزن ۲۶.۵۶ درصد افزایش نشان می دهد.

بررسی کارشناسی گمرک نشان می‌دهد عمده دلیل کاهش ارزش صادرات، کاهش قیمت جهانی عموم کالاهای صادراتی پتروشیمی است و متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی ۳۴۶ دلار و متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی یک‌هزار و ۶۷۷ دلار در پنج ماهه امسال بود.

چین، مقصد نخست صادرات

براساس اعلام گمرک، چین با پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، عراق با سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار, ترکیه با ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و هند با ۸۴۵ میلیون دلار، پنج کشور عمده مقصد کالای صادراتی ایران بودند.

۷۵.۱۳ درصد از وزن و ۷۴.۷۷ درصد از کل ارزش صادرات کشورمان در پنج ماهه سال جاری به این پنج کشور بوده است.

همچنین امارات متحده عربی با هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، چین با هفت میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، آلمان با ۸۷۹ میلیون دلار و هند با ۸۱۳ میلیون دلار، پنج کشور عمده طرف معامله واردات در این مدت بودند که ۶۲ درصد از وزن و ۷۶.۶ درصد از کل واردات کشور را در این مدت به خود اختصاص دادند.

پیشنهاد فر نیوز
ثبت رکورد جدید مرگ ناشی از اسلحه برای کودکان آمریکایی

بر اساس این گزارش، در این مدت ۹۱۳ میلیون دلار گوشی تلفن همراه وارد کشور شده است که معادل ۳.۷۷ از کل ارزش واردات کشور را بوده است.

با توجه به اهمیت ترانزیت خارجی کشور از قلمروی ایران و سیاست تسهیل گرایانه در این زمینه، ترانزیت خارجی از ایران با ۵.۴ درصد افزایش به رقم ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید.

صادرات غیرنفتی کشور به ۱۹.۳ میلیارد دلار رسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *