صعود متوالی قیمت دلار
صعود متوالی قیمت دلار

سخنان جدید ژانت یلن- وزیر خزانه داری امریکا- نشان می‌دهد که دولت بایدن تصمیم گرفته است تا درامدهای خود را حتی به بهای کندتر شدن رشد اقتصادی افزایش دهد تا کمی از سرعت نگران‌کننده روند افزایشی کسری بودجه دولت بکاهد. یلن با بیان اینکه اقتصاد امریکا حتی پس از پایان همه گیری کرونا نیز تا […]

سخنان جدید ژانت یلن- وزیر خزانه داری امریکا- نشان می‌دهد که دولت بایدن تصمیم گرفته است تا درامدهای خود را حتی به بهای کندتر شدن رشد اقتصادی افزایش دهد تا کمی از سرعت نگران‌کننده روند افزایشی کسری بودجه دولت بکاهد. یلن با بیان اینکه اقتصاد امریکا حتی پس از پایان همه گیری کرونا نیز تا مدتی درگیر پیامدهای آن خواهد بود، افزود که وی کاملا از توسعه برنامه‌های افزایش مالیاتی در آینده دفاع می‌کند. دموکرات‌ها پیش از این هم با برنامه‌های کاهش مالیاتی که در دولت ترامپ به اوج خود رسید و مورد حمایت جمهوری خواهان بود، مخالفت کرده بودند.

مشاهده جهش‌های اخیر این ویروس در نقاط مختلف و همچنین افزایش مبتلایان نشان می‌دهد که باید مدت زمان بیشتری را برای پایان کار کرونا با اقتصاد جهانی در نظر گرفت. بانک جهانی هشدار داده است که تا پایان امسال بین ۵۵ تا ۶۳ میلیون نفر در سراسر جهان تحت تاثیر کرونا دچار وضعیت فقر مطلق خواهند شد. در برنامه این بانک با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا که از آوریل سال قبل شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه خواهد داشت ۵۵ میلیارد دلار اعتبار تخصیص داده شده است که به ۱۳۰ کشور وام پرداخت می‌شود.

جروم پاول – رئیس بانک مرکزی امریکا – در سخنانی با ابراز امیدواری نسبت به احیای بخش قابل توجهی از اقتصاد امریکا تا پایان امسال، گفته است در نتیجه وادار شدن دولت و بانک مرکزی به افزایش مخارج خود و تزریق نقدینگی، افزایش نرخ تورم تا پایان سال اجتناب ناپذیر خواهد بود اما مدیریت تقاضا مسئله مهمی است که پس از عادی شدن شرایط باید به آن توجه کرد تا از اوج گیری بیشتر تورم جلوگیری شود. پاول بار دیگر به سرمایه‌گذاران اطمینان خاطر داد که ابزارهای لازم برای مدیریت تورم در اختیار بانک مرکزی این کشور است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
طراحی و آرایش متفاوت مبلمان شهری کرمانشاه

بازار ارز در هفته‌های اخیر تحت تاثیر افزایش نگرانی‌ها از طولانی تر شدن احیای رشد اقتصادی در بین معامله گران بوده و همین مسئله هم ارزهای امن تر را به مقصدی جذاب تر برای معامله گران تبدیل کرده است. برای نخستین بار در طول امسال بازدهی ین ژاپن در برابر یورو مثبت شده و فرانک سوییس نیز به پیشروی خود ادامه داده است. برخی از تحلیل گران ارز معتقدند فرانک امسال بهترین عملکرد را از نظر بازدهی در بین ارزهای اصلی خواهد داشت، هرچند که دلار نیز از نیمه دوم سال عملکرد بهتری از ابتدای سال خواهد داشت.

با اختلافات تازه در مباحث تجاری روند تامین قطعات مورد نیاز بسیاری از کارخانه‌ها واحدهای تولیدی دچار اختلال شده است. این مسئله به ویژه در تامین قطعات وارداتی از چین نمود بیشتری پیدا کرده جایی که دولت بایدن کماکان موضع سرسخت دولت ترامپ را در قبال چین تغییر چندانی نداده است. در نتیجه همین اختلالات هم برخی از شرکت‌های خودروسازی اعلام کرده‌اند خطوط تولید خود را در برخی از نواحی تعطیل می‌کنند. در نتیجه این مشکل تازه تولید شده احتمالا شاهد کاهش حجم تولیدات صنعتی در امریکا و اروپا خواهیم بود که این امر باعث خواهد شد فرآیند احیای رشد اقتصادی طولانی تر از قبل شود.

تضعیف چشم‌انداز اقتصادی اروپا در کنار ثابت باقی ماندن نرخ بهره در ژاپن باعث افزایش جذابیت دلار برای معامله گران شده است. اختلاف نظر بین انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر مسئله ایرلند و کنترل‌های مرزی باعث شده است تا بروکسل، لندن را به شکایت در مجامع جهانی تهدید کند. از سوی دیگر و با افزایش شمار مبتلایان به کرونا، انگیزه احتیاطی فعالان اقتصادی بالاتر رفته و این مسئله باعث جذابیت دارایی‌های امن تر نظیر دلار برای آنها شده است. با روند فعلی انتظار می‌رود که رشد اقتصادی سه ماهه دوم کشورهای اروپایی نیز نتواند به سطوح نیرومند مورد انتظار برسد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
پیش‌فروش یکساله 7 محصول ایران خودرو آغاز شد + اسامی خودروها و جزئیات

روابط امریکا با چین بار دیگر دچار تنش‌های جدیدی شده است. آنتونی بلینکن – وزیر خارجه امریکا– در سفر به ژاپن از چین خواست تا از سیاست آنچه وی آن را تهاجمی در منطقه پاسفیک خواند دست بکشد. از طرف دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز بر سر اعمال برخی از مقامات چینی به اتهام نقض حقوق بشر به جمع بندی رسیده‌اند. چین بزرگ‌ترین شریک تجاری امریکا و اتحادیه اروپا است و افزایش تنش‌های بین طرفین می‌تواند به مانند دوره ترامپ بر مراودات تجاری و حجم سرمایه گذاری‌های متقابل دو طرف تاثیر منفی بگذارد.

پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد امریکا امسال به سریع‌ترین رشد ثبت شده یک دهه خود برسد اما با توجه به عملکرد بسیار بد سال قبل این امکان وجود دارد که اقتصاد امریکا نیز به مانند بسیاری از کشورهای دیگر تا سال آینده نتواند سطح تولیدات ناخالص داخلی خود را به سطوح ثبت شده قبل از کرونا برساند. طبق پیش‌بینی نهادهای مختلف از جمله صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی امریکا در سال ۲۰۲۱ نیز مثبت اما کمتر از چین خواهد بود. امریکا به عنوان اصلی‌ترین کانون درگیر با کرونا در جهان مجبور شده است حدود ۱۰ تریلیون دلار به اقتصادش تزریق کند.

افزایش بازدهی اوراق قرضه کماکان توجه معامله گران بسیاری را جذب کرده است و آنها منتظرند تا واکنش بانک مرکزی امریکا را به معادله بدهی، نقدینگی و نرخ بهره ببینند. از ابتدای ماه مارس تاکنون گمانه زنی‌ها برای تغییر سیاست‌های پولی فعلی فدرال رزرو بالا گرفته است. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری امریکا اکنون و برای نخستین بار پس از چندین ماه به بالای ۱.۶ درصد رسیده که این مسئله جذابیت معاملات ارزی را کاهش داده است. درحال‌حاضر نرخ بهره امریکا در محدوده صفر تا ۰.۲۵ درصدی قرار دارد و نرخ تورم در حال حرکت به سمت دو درصد است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
سوختن 9 جوان در انفجار کوره

تاکنون بیش از ۱۲۵ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۲۸ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۷۶۰ هزار و ۵۰۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۵۵۸ هزار و ۴۹۷ نفر، برزیل با ۳۰۱ هزار و ۸۷ نفر، مکزیک با ۱۹۹ هزار و ۶۲۷ نفر، هند با ۱۶۰ هزار و ۹۸۲ نفر و انگلیس با ۱۲۶ هزار و ۳۸۲ نفر بوده است.

سیمون هاروی – استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ – گفت: بازارها هنوز به قطعیت در خصوص مسیر آینده نرسیده اند، چرا که اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی امریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای فعالیت‌های اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله‌های بالاتر خواهیم بود.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۸ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۸۸۵ واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۶۴ دلار اعلام شد. (نرخ‌های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۸ درصد پایین رفت و با رفتن به کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۶ دلار رسید.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
هوای شهرستانهای کرمانشاه و کنگاور در وضعیت هشدار

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۷ درصد افزایش به ۱۰۹.۱۸۵ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۳۱۹ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۴۵ یوان چین اعلام شد.