ضرورت برنامه‌ریزی برای مصرف برق در تابستان سال آینده

دولت در یکی از گرمترین سال‌ها در چند دهه اخیر، در تأمین برق موفق عمل کرد به‌طوری‌که جامعه تقریبا یک تابستان بدون خاموشی را سپری کرد گرچه مصرف برق در سال جاری بسیار بیشتر از میانگین جهانی و حتی بیشتر از مدت مشابه در سال‌های قبل هم بود اما با افزایش تولید با تجهیز و ارتقاء نیروگاه‌ها و افزایش ظرفیت تولید آنها و همچنین سیاست‌هایی مانند شناور کردن ساعت اداری، تا حدودی مصرف کنترل شد.

با این همه، ادامۀ این روند در سال‌های بعد یا امکان‌پذیر نیست و یا نتیجۀ مطلوب را در پی نخواهد داشت چون این قبیل سیاست‌ها هم به منابع مالی بالایی احتیاج دارند و هم روند مصرف به دلیل حرکت به سمت زندگی صنعتی، افزایشی است. از طرف دیگر، مصرف‌گرایی نیز به طور جدی در زندگی امروزی تثبیت شده که این مهم خود تراز انرژی را نامتوازن خواهد کرد.

خاموش‌شدن ۹۰ درصد کولرها و وسایل سرمایشی ۲۸ هزار مگاوات از مصرف برق کشور کم کرد. میزان تقاضای مصرف برق در روز به حدود ۴۵ هزار مگاوات رسید که نسبت به اوج بار تابستان جاری که میزان تقاضا ۷۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات بود، ۲۸ هزار مگاوات کاهش یافت.

با آغاز فصل سرما و کاهش جدی مصرف برق، فرصت خوبی در اختیار مدیران قرار گرفته تا بتوانند سیاست‌ها و طرح‌های خود را بدون دغدغه اجرایی کنند. یکی از بهترین اقدامات در این برهه، هوشمندسازی صنعت و استفاده از فناوری در شبکۀ انتقال و توزیع برق است.

در همین رابطه، آرش کردی؛ مدیرعامل شرکت تولید، توزیع و انتقال برق ایران (توانیر) از طراحی ۱۸۰ اقدام عملیاتی در بخش‌های بهره‌برداری و مدیریت مصرف برای عبور از تابستان ۱۴۰۳ خبر داده و عنوان کرده بود: بهره‌گیری از رویکرد بهره برداری شاخص‌محور و تعمیرات هوشمند در شبکه انتقال و فوق توزیع برق کشورد یک ضرورت است.

با توجه به اینکه در دنیای امروز، انرژی به ویژه برق، مبنای توسعه و تولید است و هرگونه محدودیت در برخورداری از این رکن، سبب تحمیل آسیب‌های جدی به روند توسعه‌ای کشور است؛ بر همین اساس، دولت باید سرمایه‌گذاری توسعه‌ای در بخش فناوری و هوشمندسازی صنعت را در دستورکار قرار دهد و در این بخش تلاش کند با فعال کردن ظرفیت‌های مختلف، تولید برق به ویژه از منابع تجدیدپذیر را در اولویت قرار دهد.

پیشنهاد فر نیوز
یک خاصیت عجیب لبو که نمی دانید

مدیرعامل توانیر در همین رابطه با اشاره به روند کاهشی ظرفیت خطوط و ترانسفورماتورهای فوق توزیع و انتقال نسبت به ظرفیت نیروگاه‌ها در سه دهه گذشته، گفته بود: در سال ۷۱ نسبت ظرفیت ترانسفورماتورهای شبکه ۶.۱ برابر ظرفیت نیروگاه‌ها بود که در حال حاضر این میزان به حدود چهار برابر کاهش یافته و این وضعیت علاوه بر اینکه ظرفیت ذخیره شبکه را با اشکال مواجه کرده، به عوارض پرباری و فرسودگی شبکه دامن زده است.

نوشته ضرورت برنامه‌ریزی برای مصرف برق در تابستان سال آینده اولین بار در پایگاه خبری همت خبر. پدیدار شد.