طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل تائید شد

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: بحث بار مالی به مصوبه بیمه‌های اجتماعی برطرف شد. این مصوبه عنوانش تغییر کرد لذا با یک مصوبه جدید روبرو هستیم و اشکالاتی وجود دارد که بنیادین نیست.

سه لایحه مربوط به مناطق تجاری و صنعتی در سرخس، مازندران و دوغارون است. اشکال جدی به اینها وجود ندارد.

وی درباره طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل گفت: طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل تائید شد. این طرح در مرحله قبل با ایرادات و ابهاماتی مواجه شده بود که با رفت و آمد‌هایی که بین شورای نگهبان و مجلس داشت و اصلاحاتی که در مجلس صورت گرفت، خلاف قانون اساسی و موازین شرع شناخته نشد و به تایید شورای نگهبان رسید.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به ایراد اصل ۱۵ قانون اساسی به لایحه موافقتنامه امنیتی و انتظامی ایران و قرقیزستان، تصریح کرد: لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی و انتظامی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت قرقیزستان تنها واجد اشکال استفاده از واژگان غیرفارسی طبق اصل ۱۵ قانون اساسی است.

طحان نظیف در ادامه با اشاره به اساسنامه سازمان هواپیمایی کشوری تاکید کرد: اساسنامه سازمان هواپیمایی کشوری ارسالی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و تایید شد.

وی ادامه داد: لایحه تسهیل تکالیف مودیان جهت پایانه‌های فروشگاهی و سامانه‌مودیان است که یک اشکال قانون اساسی به آن داشتیم. در ماده دو این لایحه عدم انجام تکالیف را شاهد بودیم ایا سازمان ملزم به بخشودگی جرایم است لذا باید تعیین و تکلیف شود.

طحان نظیف در ادامه افزود: مصوبه حمایت از گزارشگران فساد که قبلا ایراداتی داشتیم و فقط یک مورد جزئی داریم که اگر برطرف شود آن را تایید می‌کنیم و در خصوص انتخابات نیز مبنای همه دست اندر کاران قانون انتخابات مجلس با آخرین اصلاحات خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: به سامانه دسترسی آزاد اطلاعات متصل شدیم. چه در قانون جدید و چه در قانون قدیم تغییری در روند بررسی صلاحیت‌ها ایجاد نشده است. شورای نگهبان در همه دوره‌ها تلاش کرده وظیفه خود را بر مبنای قانون انجام دهد. رویکرد ما در جهت افزایش مشارکت است. به دنبال عدول از شرایط قانونی نیستیم. اگر قانون در همه فرآیند‌ها مبنا باشد ضامن انتخابات است.

پیشنهاد فر نیوز
نامه ایران به سازمان ملل درباره تهدید هسته‌ای اخیر نتانیاهو

وی افزود:صلاحیت‌های نمایندگان در قانون مشخص شده است و از آن نباید فراتر برویم.

طحان نظیف گفت:وزارت کشور مجری و شورای نگهبان ناظر انتخابات است و این وظیفه را مجلس برای دستگاه‌ها گذاشته است. وزارت علوم باید مدارک نامزد‌ها را تایید کند. در پیش ثبت نام یکسری شرایط عینی و شکلی مثل مدرک تحصیلی و سن و نظام وظیفه خود را مطرح می‌کردند. این‌ها تشریفات قانونی است که باید طی می‌شد لذا نامزد‌ها اگر مشکلی نداشته باشند در ۲۷ مهر می‌توانند در انتخابات ثبت نام کنند.

وی درباره لایحه حجاب و عفاف گفت:لایحه حجاب و عفاف را دریافت نکردیم و بررسی آن هنوز در کمیسیون تخصصی در مجلس تمام نشده است. درباره مفاد آن هر وقت متن لایحه حجاب و عفاف را دریافت کردیم سپس نتیجه را اعلام می‌کنیم.

نوشته طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل تائید شد اولین بار در پایگاه خبری همت خبر. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *