عادی‌سازی با اسرائیل خدمتی به عربستان نمی‌کند

عادی‌سازی با اسرائیل خدمتی به عربستان نمی‌کند

«عبدالباری » تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم در مقاله جدید خود به اقدام اخیر «بنیامین » نخست‌وزیر رژیم اشغالگر برای حذف فلسطین از نقشه جهانی اشاره و اعلام کرد، اگر در جریان سخنرانی نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اعراب دوره قدیم که به خود و میراث تاریخی و اسلامی خودشان احترام می‌گذاشتند، حضور داشتند، فورا از ساختمان سازمان ملل خارج می‌شدند؛ جایی که نخست‌وزیر رژیم اشغالگر از نقشه‌ای موسوم به «خاورمیانه جدید» رونمایی کرد که فلسطین را حذف کرده بود. ما امروز در بدترین دوران تاریخ به سر می‌بریم و بسیاری از حاکمان عربی شبیه به آب بدون رنگ و طعم و بو هستند و ذره‌ای کرامت و تعلق خاطر به هویت و اصالت خود ندارند.

توطئه راست‌افراطی‌های صهیونیست برای حذف فلسطین از نقشه جهان

عبدالباری عطوان افزود، گستاخی و وقاحت نتانیاهو از حد فراتر رفت و او که از جانب شهرک‌نشینان صهیونیست طرد شده و یک چهره منفور برای آنهاست، در سازمان ملل به گونه‌ای سخنرانی می‌کرد که انگار حاکم کنونی منطقه عربی بوده و می‌تواند برای این منطقه تصمیم بگیرد و نقشه‌های آن را ترسیم و سرنوشت و آینده اعراب را تعیین کند. این نتانیاهو همان کسی است که جرات برچیدن چادرهای حزب‌الله در مزارع شبعا یا فرستادن یک تانک برای حمله به نوار غزه و حتی ترور یک پرونده در بیروت را ندارد؛ چرا که از عواقب آن وحشت دارد.

در ادامه این یادداشت آمده است، نقشه موسوم به «خاورمیانه جدید» که نتانیاهو آن را از تریبون سازمان ملل به نمایش درآورد شامل کشورهای سازشکار مانند مصر، اردن، سودان، امارات، بحرین و نیز کشورهایی بود که در آستانه عادی‌سازی با رژیم اشغالگر هستند، مانند عربستان سعودی. البته خدا را شکر می‌کنیم که نام کشورهای اصیل و شرافتمند عربی مانند عراق، سوریه، یمن، لبنان، پادشاهی عمان و … که همه اشکال عادی‌سازی با صهیونیست‌ها را رد می‌کنند، در این نقشه نبود و این یک مدال افتخار ملی بر سینه ملت‌ها و حاکمان این کشورهاست. این نقشه‌های نتانیاهو بیانگر جاه طلبی‌های نژادپرستانه و تروریستی وی است.

پیشنهاد فر نیوز
شش میلیون تراکنش روزانه در بانک قرض الحسنه رسالت

این تحلیلگر برجسته عربی ادامه داد، ما زمانی که درباره نقشه‌های صهیونیست‌ها صحبت می‌کنیم باید فورا به نقشه «بزالل اسموتریچ» شاگرد فاشیست و نژادپرست نتانیاهو و وزیر دارایی کابینه راست‌افراطی وی اشاره کنیم. اسموتریچ چندی قبل در جریان مشارکت در کنفرانسی در پاریس نقشه‌ای را نشان داد که شامل الحاق کل کرانه باختری و اردن به اراضی تحت اشغال رژیم صهیونیستی بود و چه بسا که در آینده مصر و حتی مکه و مدینه نیز به این نقشه اضافه شوند و صهیونیست‌ها کل اراضی عربی را سهم یهودیان بدانند. نتانیاهو همه رژیم‌های عربی که برآورده شدن خواسته‌های ملت فلسطین در برپایی تشکیل دولت مستقل فلسطینی را شرط عادی‌سازی با تل‌آویو قرار داده بودند، دور زد و افتخار می‌کند که قراردادهای عادی‌سازی با اعراب را بدون توجه به مسئله فلسطین منعقد کرده و سعی دارد که حق وتو فلسطینی از هرگونه توافق سازش کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی لغو گردد.

عادی‌سازی با اسرائیل خدمتی به عربستان نمی‌کند

نفرت ملت‌های عربی از اشغالگران

بر اساس این یادداشت، این مردم فلسطین نیستند که بر هرگونه توافق عادی‌سازی کشورهای عربی با رژیم اشغالگر حق وتو قرار داده‌اند که البته ای کاش این کار را می‌کردند؛ بلکه صد درصد این ملت‌های شریف عربی هستند که این حق وتو را قرار داده‌اند و عادی‌سازی با اشغالگران را خیانت می‌دانند. حاکمانی که چنین قراردادهایی با دشمن صهیونیستی امضا کرده‌اند به هیچ وجه نماینده ملت‌های خود نیستند؛ بلکه این ملت‌ها آنها را طرد می‌کنند. در جریان مسابقات جام جهانی در قطر دیدیم که ملت‌های عربی چگونه نفرت خود را به صهیونیست‌ها ابراز و آنها را تحقیر کردند. همچنین نتایج نظرسنجی‌های انجام شده توسط موسسه خاورنزدیک آمریکا که از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند، نشان می‌دهد که تنها طی یک سال تعداد حامیان توافق عادی‌سازی بحرین و امارات با تل‌آویو در میان ملت‌های عربی به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

عبدالباری عطوان تصریح کرد، نتانیاهو که تلاش دارد حق وتو فلسطینی بر توافق‌های عادی‌سازی را از بین ببرد، به خودش اجازه می‌دهد تا بر دستیابی عربستان به فناوری هسته‌ای حق وتو داشته باشد و مانع از این کار شود. او در مصاحبه‌های مطبوعاتی اخیر خود تاکید کرده بود که «نیازی به تجهیز عربستان به فناوری هسته‌ای در ازای عادی‌سازی با اسرائیل نیست». انگار نتانیاهو فراموش کرده که اسرائیل دارای 200 کلاهک هسته‌ای است و به کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه نمی‌دهد حتی به رآکتور دیمونا که این کلاهک‌ها را تولید کرده، نزدیک شوند. اصلا نتانیاهو چه کسی است که به خودش اجازه می‌دهد برای اعراب تصمیم بگیرد و شرایط خود را به عربستان که رشد اقتصادی چشمگیری را رقم زده، تحمیل کند؟

پیشنهاد فر نیوز
نقش آمریکا در هرگونه حمله رژیم اسرائیل علیه مقاومت فلسطین

وی تاکید کرد، ما امیدواریم که عربستان سعودی روابط خود را با رژیم اشغالگر عادی نکرده و این جایزه بزرگ را تقدیم صهیونیست‌ها نکند و تسلیم شرایط آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها نشود؛ زیرا عربستان بسیار بزرگتر و قدرتمندتر از رژیم صهیونیستی است؛ رژیمی که به سرعت به پایان و نابودی خود نزدیک می‌شود و درحال حاضر در معرض یک تهدید موجودیتی بزرگ از جانب مقاومت و ملت فلسطین قرار دارد. عادی‌سازی با یک رژیم شکست‌خورده و فاشیست که سرزمین‌های عربی را اشغال کرده و در معرض فروپاشی قرار دارد و غرب و آمریکا می‌خواهند از شر بار سنگین آن خلاص شوند، هیچ خدمتی به عربستان نمی‌کند و چه بسا که برای امنیت و ثبات این کشور خطرناک است و جایگاه آن را در جهان عربی و اسلامی تضعیف می‌کند.

در پایان این مقاله تاکید شده است، رژیم اشغالگر توسط انبوهی از موشک‌ها و پهپادهای مقاومت محاصره شده و هیچگونه امنیت و ثبات داخلی و خارجی ندارد و حتی بزرگترین متفکران و مقامات آن امید ندارند که این رژیم جعلی به هشتاد سالگی برسد. در گذشته رژیم‌های عربی به این خاطر به تل‌آویو می‌رفتند و خواستار سازش با این رژیم بودند که تصور می‌کردند اسرائیل دروازه ورود به قلب آمریکا و جلب رضایت آن است. اما امروز همه چیز برعکس شده و می‌بینیم جو بایدن که وعده داده بود عربستان را مجازات و آن را در جهان منزوی کند، به این کشور برای سازش با صهیونیست‌ها التماس می‌کند. در پایان شاید شرایط اسفبار کشورهای سازشکار عربی که همه تخم مرغ‌های خود را در سبد صهیونیستی-آمریکایی گذاشته بودند درس عبرتی باشد که باید از آن پند گرفت و واقعا اعراب کی می‌خواهند بیدار شوند؟

پیشنهاد فر نیوز
الیزابت پایتخت را با این تیپ نمی‌شناسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *