عذرخواهی و ابراز تأسف وزیر خارجه دانمارک بابت هتک حرمت قرآن

عذرخواهی و ابراز تأسف وزیر خارجه دانمارک بابت هتک حرمت قرآن

منابع خبری گزارش داده‌اند «لارس لاک راسموسن»، روز دوشنبه طی یک تماس تلفنی با همتای الجزایری خود بابت سوزاندن قرآن در کپنهاگ، پایتخت دانمارک «ابراز تأسف و عذرخواهی » کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است دیپلمات دانمارکی در این گفت‌وگوی تلفنی چنین اقداماتی را «غیرقابل قبول و تحمل‌ناپذیر» توصیف کرد و گفت آنها با رسوم دانمارک مبنی بر میهمان‌پذیری، انعطاف و تحمل مغایرت دارند.

راسموسن گفت که دولت دانمارک در آستانه نهایی کردن متن لایحه‌ای است که به چنین اقداماتی پایان می‌دهد. او گفت این لایحه طی چهار هفته آینده تقدیم پارلمان دانمارک می‌شود.

در ماه‌های گذشته اهانت به قرآن چندین بار در دانمارک و سوئد تکرار شده است. این موضوع موجب خشم کشورهای جهان اسلام شده که از این دو کشور خواسته‌اند این اقدامات را متوقف کنند.

در دانمارک روز شنبه ، تعدادی از اعضای یک گروه راست‌گرای افراطی اقدام به آتش زدن نسخه‌ای از قرآن در برابر سفارت ترکیه در کپنهاگ کرده و سپس به سوی سفارت عراق در پایتخت دانمارک حرکت کرده و در آنجا نیز قرآن را آتش زدند.

این اقدام در حالی صورت گرفت که چند روز قبل‌تر لارس راسموسن، وزیر خارجه دانمارک در گفت‌وگو با «سامح شکری» وزیر خارجه مصر مدعی شده بود که این اقدامات غیرمسئولانه بیانگر ارزش‌های جامعه دانمارک نیست و «دولت این کشور در حال حاضر در حال اتخاذ اقدامات و صدور قوانینی است که از تکرار چنین رویدادهای تأسف‌بار جلوگیری کند».

در سوئد این اقدامات باعث ایجاد یک بحران دیپلماتیک برای سوئد شده و تظاهرات‌هایی را در چندین کشور به همراه داشته که خواستار تحریم کالاهای سوئدی شده‌اند.

اهانت به قرآن همچنین مسئولان سوئد را به هشدار درباره افزایش تهدیدهای امنیتی علیه منافع این کشور وادار کرده است. امروز یک مقام ارشد سوئدی گفت سوئدی‌های خارج از کشور و مشاغل مرتبط با سوئد «باید هوشیاری و احتیاط بیشتری به خرج دهند.»

روز گذشته (دوشنبه) منابع خبری گزارش دادند هتک حرمت قرآن یک بار دیگر در سوئد، مقابل کاخ سلطنتی استکهلم تکرار شد.

وبگاه شبکه خبری الجزیره گزارش داده این عمل زننده در شرایطی انجام شد که پلیس حضور گسترده‌ای در صحنه داشت. طبق گزارش این شبکه، «سلوان مومیکا» و «سلوان ناجم» اقدامات موهن قبلی نسبت به کتاب مقدس مسلمان را تکرار کرده‌اند.

دو فرد موهن به قرآن کیستند؟

در همین حال، برخی گزارش‌ها حاکی است سوئد در حال بررسی مجدد مجوز اقامت مومیکا در این کشور است. او سال ۲۰۱۸ وارد سوئد شده و از آوریل ۲۰۲۱ به او مجوز اقامت سه ساله داده شده است.

بعد از نخستین اقدام او در اهانت به قرآن، مقام‌های سوئدی اطلاعاتی دریافت کردند که موجب شد سازمان مهاجرت این کشور پرونده‌ای برای بررسی مجدد مجوز اقامت او باز کنند. مومیکا در فضای مجازی از دیدگاه‌های سیاستمداران راست‌گرا که با ورود مهاجران به کشورهای اروپایی مخالفند حمایت کرده است.

دیگر فرد موهن به قرآن، ناجم، در سال ۱۹۹۸ از عراق به سوئد مهاجرت کرده و در ژوئیه ۲۰۰۵ شهروند این کشور شده است.

مقام‌های سوئد در حال انجام تحقیقات در خصوص هر دو نفر به ظن انجام اقدامات تحریک‌آمیز علیه گروه‌های قومیتی هستند.

معیارهای دوگانه آزادی

دلیل‌تراشی‌های مقام‌های غربی درباره هتک حرمت قرآن با «آزادی بیان» در حالی است که در بسیاری از کشورهای غربی حتی تردید در تعداد کشته‌های یهودیان در جنگ دوم جهانی می‌تواند دردسرهای جدی داشته باشد. حتی مورخین غربی در محیط‌های آکادمیک هم باید مواظب آن باشند که با نگارش مطلبی در خصوص هولوکاست، برای خود سال‌ها دردسر نتراشند.

محاکمه مرحوم پروفسور روژه گارودی به جرم زیر سوال بردن هولوکاست در کتاب مشهورش از جمله مواردی است که تناقض‌های کشورهای غربی در این دلیل‌تراشی‌ها را نشان می‌دهد.