عربستان دیگر اعتمادی به توانایی آمریکا در منطقه ندارد

عربستان دیگر اعتمادی به توانایی آمریکا در منطقه ندارد

پایگاه اطلاع رسانی دیفنس در گزارشی تحلیلی از گسترش روابط بین سعودی و ایران به نقل از منابع آگاه دیپلماتیک خبر داد، سعودی‌ها نسبت به توانمندی ایالات متحده در حفظ امنیت منطقه بی اعتماد شده‌اند.

دان ارکین نویسنده این گزارش با اشاره به سفر اخیر حسین به عربستان سعودی به انجام مذاکرات در سطح عالی بعد از سال‌ها خصومت بین دو کشور اشاره کرد.

وی در این زمینه افزود: بن سلمان دعوتی برای سفر به ایران را دریافت کرد در حالی که فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان اعلام کرد روابط کشورش با ایران در مسیر صحیح خود در حال پیشرفت است و در زمینه‌های مختلف امنیتی و توسعه منطقه‌ای همسویی خاصی در مذاکرات لمس شده است.

در بخش دیگری از این گزارش به نقل از منابع دیپلماتیک آمده است: سعودی‌ها نسبت به توانمندی ایالات متحده در حفظ امنیت منطقه‌ای بی اعتماد شده‌اند از اینرو به سوی بهبود روابط خود با چین پیش می‌روند.

عربستان دیگر اعتمادی به توانایی آمریکا در منطقه ندارد

در این گزارش آمده است، وزیر خارجه عربستان اواخر هفته با همتای آمریکایی خود گفتگو و مسایل همچون امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در پایان هفته نیز مذاکراتی تلفنی بین پوتین رئیس جمهور روسیه و رئیسی رئیس جمهور ایران انجام گرفت، این مذاکرات در راستای آماده سازی برای پیوستن ایران به گروه بریکس که یکی از مجموعه‌های فعال در زمینه سیاسی و اقتصادی جهانی است، انجام گرفته بود.