عربستان قیمت نفت صادراتی خود در بازار آسیا را کاهش داد

عربستان قیمت نفت صادراتی خود در بازار آسیا را کاهش داد

عربستان قیمت نفت صادراتی خود در بازار آسیا را کاهش داد

شرکت آرامکوی عربستان به دنبال توافق اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید، قیمت رسمی فروش نفت سبک عرب به بازار آسیا را برای ماه ژانویه ۵۰ سنت پایین آورده است.

به گزارش بازار، عربستان قیمت رسمی فروش نفت خام خود به بازار آسیا را پایین آورد. این کاهش قیمت بیشترین مقدار از اواسط زمستان گذشته بوده و به دنبال کاهش تولید اوپک پلاس با هدف تقویت بازار فیزیکی انجام می‌شود.

شرکت آرامکوی عربستان قیمت رسمی فروش نفت سبک عرب به بازار آسیا را برای ماه ژانویه ۵۰ سنت پایین آورده و به ۳.۵۰ دلار در هر بشکه بالاتر از شاخص منطقه‌ای رسانده است. با اینکه تحلیلگران بلومبرگ انتظار داشتند این کاهش قیمت برابر با یک. ۰۵ دلار در هر بشکه باشد، اما این اولین بار از ماه ژوئن است که عربستان ارزش درجات نفتی خود را پایین می‌آورد. این کاهش قیمت نشان می‌دهند بازارهای اطراف در بحبوحه افزایش عرضه تولید کنندگان غیر عضو ائتلاف اپک پلاس ضعیف شده است. افزایش صادرات آمریکا باعث شده درجات نفتی شیرین و کم سولفور که معمولاً بخاطر تولید سوخت باکیفیت‌تر گران‌تر هستند، با قیمت‌های بسیار پایین در هفته‌های اخیر به فروش برسند.

اوپک و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس هفته گذشته توافق کردند تولید خود را بیش از ۲ میلیون بشکه در روز پایین بیاورند که نیمی از این کاهش تولید متعلق به عربستان است. هدف از این طرح مهار مازاد عرضه نفت در بازار بوده و طبق گفته وزیر انرژی عربستان در صورت لزوم پس از پایان سه ماهه اول ۲۰۲۴ هم ادامه خواهد داشت.

عربستان علاوه بر کاهش قیمت نفت برای بازار آسیا عرضه نفت خود به آمریکا را هم پایین آورده است.

قیمت نفت عربستان برای بازار اروپا هم کاهش یافته است.