عضویت ایران در بریکس شتاب‌بخش چرخش قدرت از غرب است

عضویت ایران در بریکس شتاب‌بخش چرخش قدرت از غرب است

عباس مقتدایی عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی درباره عضویت ایران در گروه گفت: عضویت جمهوری اسلامی ایران در بریکس شتاب بخش تحولات بین المللی و چرخش قدرت از غرب به سمت آسیا و سایر مناطق است. آنچه که رخ داد نشان می‌دهد که فرسایش قدرت آمریکا و سقوط ابر قدرتی ایالات متحده آمریکا روند شتابداری را به خود گرفته است.

وی افزود: در طول ماه‌های گذشته شاهد شکل‌گیری قدرت جدیدی در حوزه پولی و مالی و موضوعات مرتبط با اقتصاد بوده‌ایم اما نه تنها قدرت‌هایی مانند چین، هند، روسیه، برزیل و آفریقای جنوبی بلکه قدرت‌های نوظهوری مانند ایران نیز در ساختار نظم نوین بین‌المللی جایابی خود را به طور ویژه دنبال می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای و سپس در گروه بریکس به عنوان دو ساختار فرامطقه‌ای و بین‌المللی نشان می‌دهد که اینک نوعی رو یا رویی میان سازمان‌های بین‌المللی در حال شکل‌گیری است. اگر روزگاری گروه ۷ به عنوان یک مجموعه اثرگذار در دنیا شناخته می‌شد و یا سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در ذیل سازمان ملل فعالیت می‌کردند اکنون سازمان‌های بین الدولی و فرامطقه‌ای شکل گرفته‌اند که خواهان تغییر نگرش‌های بین الملل و کسب قدرت‌های جدید در عرصه جهانی هستند.

وی گفت: گروه بریکس ده ها میلیون از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است و حجم قابل توجهی از اقتصاد جهانی را می‌تواند مدیریت کند. اکنون به دنبال تقویت خود است ایران و بخشی از کشورهای دیگر نیز این امر را دنبال می‌کنند.

عضویت ایران در بریکس شتاب‌بخش چرخش قدرت از غرب است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عضویت در بریکس یکی از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم است. رئیس جمهور با تکیه بر مقاومت توانست زمینه‌های مهار سروری دلار را در دست بگیرد و اکنون می‌توانیم با پول‌های ملی با سایر کشورها تبادل تجاری و اقتصادی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: اکنون مرگ تحریم‌های آمریکا اعلام شد و جمهوری اسلامی ایران توانست نه تنها خودش را از تحریم دلاری خارج کند بلکه جهان را به سمت مهار دلار و کنار گذاشتن و تقویت جایگاه اقتصاد کشورهای نوظهور پیش ببرد.

مقتدایی اظهار داشت: این امر نقطه شروع جهش ایران برای پیشرفت و توسعه می‌تواند محسوب شود مشروط بر اینکه اکنون با توجه به فضای پدید آمده بین المللی بتوانیم به سرعت با عزم و اراده ایران مبتنی بر مقاومت در برابر امپراطوری دلار در عمل با تکیه بر مدیریت دقیق و برنامه‌ریزی شده پیش ببریم و ایران را در مسیر تحول افزون‌تر قرار دهیم

وی افزود: مجلس شورای اسلامی و کمیسیون امنیت ملی به دولت برای تصویب موافقت‌نامه‌های مرتبط با بریکس کمک خواهد کرد همان گونه که در موضوع شانگهای نیز مجلس یازدهم با سرعت و دقت به دولت سیزدهم کمک کرد تا بتواند تشریفات ورود به سازمان شانگهای را انجام دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی یاد آور شد: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران در روند تحولات بین‌المللی و جایابی نظم نوین جهانی به عنوان یک کشور دارای جایگاه در غرب و شرق عالم شناخته می‌شود و حضور ایران در دو سازمان مهم جهانی نشانه‌ای از اقتدار ایران به عنوان یک قدرت نوظهور است.