عیدی و عیدانه کتاب هدیه بدهیم
عیدی و عیدانه کتاب هدیه بدهیم

  محسن اخوان گوران – نویسنده؛ حالا شکر خدا تا دلت بخواهد شاعر داریم خانم و آقا و به تازگی نویسنده هم زیاد شده و هر روز شاهد چاپ کتابهای متعدد خصوصا شعر هستیم . “خوب ، متوسط و گاهی ضعیف” از طرفی نگاهی می اندازیم به تعداد و تیراژ کتابها، صد یا دویست جلد […]

 

محسن اخوان گوران – نویسنده؛

حالا شکر خدا تا دلت بخواهد شاعر داریم خانم و آقا و به تازگی نویسنده هم زیاد شده و هر روز شاهد چاپ کتابهای متعدد خصوصا شعر هستیم .

“خوب ، متوسط و گاهی ضعیف” از طرفی نگاهی می اندازیم به تعداد و تیراژ کتابها، صد یا دویست جلد آن هم اکثرا تلمبار می شوند در خانه ی موئلفین عمدتا جوان که شوربختانه هزینه داده اند و ناشر برایشان چاپ  و تقدیم شان کرده، چه کنند آرزویشان چاپ کتابشان بوده ، گناه که نکرده اند بنده های خدا !

سری که به کتابفروشی های معتبر در سراسر ایران می زنی عمق فاجعه فرهنگی کتابخوانی را بیشتر درک می کنی، به استثناء کتاب های کم ارزش سلبریتی ها و روانشناسی و طالع بینی و فال گیری و عشق و عاشقی های آب دوغ خیاری هیچ خواننده ای دنبال خرید و تهیه کتاب دیگری نمی آید.

کتابفروشی ها در فکر هستند تا تغییر شغل بدهند عشقشان به فرهنگ ، نان و آب نمی شود، ساندویچی ، آبمیوه و بستنی فروشی خریدار و مشتری بیشتر و پرانگیزه تری دارد ، چاره ای ندارند باید چرخ زندگیشان بچرخد .

همه می دانیم و آگاه هستیم هر چه را که فکرش را بکنیم گران شده و درآمدها تکافوی خرج و برج را نمی دهد ، با این حال و وضع گمان نمی کنم کمی هم برای فرهنگ و دانش هزینه کردن و به آگاهی و بینش خودمان و فرزندان و اطرافیانمان اضافه نمودن ضرری نخواهد داشت و همه اش سود خالص است .

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
پس از کادر درمان کارگران شهرداری کرمانشاه واکسینه خواهندشد

سالهای بسیاری است که خودم به مناسبت های مختلف به دوستان و بستگانم کتاب هدیه می دهم ، بسیاری خرسند می شوند، شاید تعدادی هم این کار را نپسندند اما من کار خودم را انجام می دهم آن هم با عشق و علاقه بسیار .

چند سالی است که خودم چند عنوان کتاب چاپ کرده ام ترجیح داده ام که به ارشاد نفروشم و معادل آنها را شاید بیشتر هدیه دهم به کسانی که می دانم علاقه دارند بخرند و بخوانند و توان مالی اش را نداشته یا بگذریم .

می دانم و آگاه هستم که بسیاری از دوستان _ همفکرم سالهاست همین کار را انجام می دهند .

پس بیایید امسال به عزیزانمان تنها کتاب عیدی بدهیم ، شک ندارم نوجوانان و جوانان در اولین فرصت پولی که عیدی خواهند گرفت هر چه را دوست داشته باشند و پولشان برسد خواهند خرید بجز کتاب که در سبد خرید ایرانیان جایی ندارد!
پس در کوتاه ترین زمان ممکن عیدانه از کف شان خواهد پرید و خلاص .

اگر کسی کتاب عیدی گرفته باشد برایش باقی خواهد ماند یا می خواندش یا بالاخره به دست علاقمند دیگری خواهد افتاد و سرانجام خوانده خواهد شد .

این فرهنگ را نه در حرف و شعار بلکه در عمل رواج دهیم ، با این کار هم به فرهنگ اجتماعی و هم به کتابفروشان و ناشرین و مولف ها کمک خواهیم کرد .

امیدوارم هموطنان فرهنگ دوست هدیه دادن کتاب را در عوض هر نوع کادوی دیگری و پول جایگزین کنند و مسئله کتابخوانی و هدیه دادن آن را جدی گرفته و دنبال کنند .

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
سه محور مواصلاتی کرمانشاه که «بوی خون» می‌دهند!

به امید روزی که در جای جای ایران چه در اتوبوس ، مترو و قطار همه کتاب در دست داشته و مشغول مطالعه باشیم .

پیشاپیش سال نو را به تمامی عزیزان حوزه نوشتاری و نشر و پخش و فروش کتاب که سالهای بسیار سختی را پشت سر گذاشته اند شاد باش عرض می کنم و برای آنها آرزوی گشایش در کار و امرار معاش مناسب_ تلاششان را دارم .