فاجعه بهداشتی در جنوب غزه با از کار افتادن بیمارستان «ناصر»/ ده‌ها بیمار در معرض خطر مرگ هستند

فاجعه بهداشتی در جنوب غزه با از کار افتادن بیمارستان «ناصر»/ ده‌ها بیمار در معرض خطر مرگ هستند

فاجعه بهداشتی در جنوب غزه با از کار افتادن بیمارستان «ناصر»/ ده‌ها بیمار در معرض خطر مرگ هستند

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که با از کار افتادن بیمارستان ناصر در خان یونس که طی دوره اخیر بیشترین خدمات را به بیماران و آوارگان ارائه می‌داد، وضعیت بهداشتی مردم به مراتب فجیع‌تر شده و جان صدها هزار آواره در جنوب غزه در خطر است.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ درحالی که صهیونیست‌ها هم‌زمان با محاصره همه‌جانبه بیمارستان «ناصر» در خان یونس به حملات وحشیانه خود در داخل این بیمارستان ادامه می‌دهند و طی روزهای گذشته شمار زیادی از بیماران و کادر بیمارستان را شهید و زخمی و یا بازداشت کرده‌اند، سازمان جهانی بهداشت دیروز اعلام کرد که مجتمع پزشکی ناصر بعد از مورد هدف قرار گرفتن آن توسط نیروهای اسرائیلی کاملا از کار افتاده است.

«تدروس آدهانوم گبریسوس» رئیس سازمان جهانی بهداشت دیروز یکشنبه اعلام کرد که مجتمع پزشکی ناصر در خان یونس کاملا از کار افتاده و تیم‌های سازمان جهانی بهداشت اجازه ورود به بیمارستان برای ارزیابی اوضاع بیماران و نیازهای پزشکی را ندارند. بیمارستان ناصر بعد از محاصره کامل، هم زمان با حملات مستمر به ساختمان این بیمارستان از کار افتاد و با وجود همکاری زیادی که ما با شرکای خود برای رساندن سوخت به مجتمع پزشکی ناصر انجام داده‌ایم اما تیم‌های سازمان جهانی بهداشت نمی‌توانند وارد بیمارستان شوند.

رئیس سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد، هنوز حدود 200 بیمار در بیمارستان ناصر بستری هستند و دست کم 20 نفر از آنها نیاز به انتقال فوری به بیمارستان‌های دیگر جهت درمان دارند.

وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه هم اعلام کرد که بیمارستان ناصر به عنوان دومین بیمارستان بزرگ غزه از کار افتاد.

فاجعه بهداشتی در جنوب غزه با از کار افتادن بیمارستان ناصر

منابع بهداشتی و پزشکی در نوار غزه امروز گزارش دادند که از کار افتادن بیمارستان ناصر وضعیت بهداشتی غزه را فاجعه‌بارتر از قبل می‌کند.

«ابومحمد» کارمند یکی از سازمان‌های پزشکی بین‌المللی در نوار غزه که «نضال سلامه» دوست خود را در جریان حمله اشغالگران به بیمارستان ناصر از دست داد در گفت‌وگو با الجزیره اعلام کرد که نضال حالش خیلی بد نبود اما به دلیل محاصره بیمارستان توسط نیروهای اشغالگر و کمبود کادر پزشکی و امکانات، جان خود را از دست داده و خطر مرگ جان ده‌ها تن دیگر را در داخل بیمارستان تهدید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در پی حملات مداوم نظامیان صهیونیست و تهدید برای تخلیه بیمارستان، تعداد زیادی از پرسنل پزشکی و آوارگان مجبور به فرار شدند و در میان حملات، تعدادی به شهادت رسیده تعدادی زخمی شدند گفت، ما هم مجبور بودیم از بیمارستان بیرون برویم و ده‌ها بیمار در داخل مجتمع پزشکی ناصر ماندند که نمی‌دانیم چه بلایی بر سرشان آمده و ارتباط ما با داخل بیمارستان به کلی قطع شده است.

به گفته منابع بهداشتی در نوار غزه، درحال حاضر تنها 25 نفر از پرسنل پزشکی در بیمارستان ناصر باقی مانده‌اند؛ درحالی که هیچ امکاناتی ندارند و قادر به رسیدگی به ده‌ها بیمار و مجروحی که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند، نیستند.

دکتر «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت غزه در این زمینه در گفت‌وگو با الجزیره اعلام کرد که خطر مرگ جان حدود 120 بیمار را در بیمارستان ناصر تهدید می‌کند. اشغالگران پرسنل پزشکی را برای مدتی طولانی درحالی که دستبند به آنها زده بودند، مورد ضرب و شتم شدید قرار داده و لباس‌هایشان را درآوردند. صهیونیست‌ها 70 نفر از جمله پزشکان بخش مراقبت‌های ویژه را بازداشت کردند و بنابراین اکنون برای رسیدگی به موارد اورژانسی هیچ پزشکی در بیمارستان وجود ندارد.

وی افزود، به دلیل از کار افتادن ژنراتورهای برق برای سومین روز متوالی مجتمع پزشکی ناصر در تاریکی فرو رفته و آب کل مجموعه هم در حال قطع شدن است. بدتر از همه اینکه آب فاضلاب در بخش اورژانس بیمارستان جاری شده و صهیونیست‌ها اجازه بازسازی لوله‌ها را نمی‌دهند. در میان این وضعیت فجیع و رقت‌بار، 3 زن باردار مجبور شدند در تاریکی و بدون آب و غذا و برق و هیچگونه امکانات بهداشتی، زایمان کنند.

مجتمع پزشکی ناصر در خان یونس متشکل از چندین ساختمان در زمینه تخصص‌های داخلی، ارتوپدی، شکستگی‌های پیچیده، جراحی عمومی و تخصصی، زایمان، اطفال، بخش صورت و دست، خدمات تشخیصی، مراقبت از قلب و رسیدگی به موارد سوختگی و … بوده و دومین بیمارستان بزرگ غزه و بزرگترین بیمارستان در جنوب این منطقه است و بعد از مجتمع پزشکی الشفاء به عنوان بزرگترین بیمارستان کل غزه که توسط اشغالگران مورد هدف قرار گرفته و از کار افتاد، بیمارستان ناصر بیشترین خدمات را به مردم می‌داد.

وزارت بهداشت غزه گزارش داد که از کار افتادن مجتمع پزشکی ناصر جان صدهاهزار نفر را در جنوب غزه به ویژه رفح و خان یونس تهدید می‌کند؛ چرا که این بیمارستان ستون فقرات خدمات بهداشتی در جنوب بود.

دکتر «مروان الهمص» مدیر و رئیس کمیته اورژانس بهداشتی بیمارستان شهید ابویوسف النجار در رفح در این زمینه گفت که با خروج بیمارستان ناصر از خدمت، تعداد آوارگانی که به سمت رفح رفته‌اند بیشتر شده و بار پزشکان در رفح برای رسیدگی به مجروحان و بیماران بیشتر شده است.

به گفته دکتر الهمص، بیمارستان النجار اکنون تحت فشار شدید قرار دارد و طی روزهای گذشته 191 بیمار با وضعیت وخیم از بیمارستان ناصر به بیمارستان النجار منتقل شده‌اند و در میان کمبود شدید امکانات نمی‌توان به 580 بیماری که اکنون در این بیمارستان هستند خدمات ارائه داد.