فرودگاه مشهد به جمع فرودگاه های دارای هتل می‌پیوندد

فرودگاه مشهد به جمع فرودگاه های دارای هتل می‌پیوندد

هتل‌های نزدیک فرودگاه و هتل‌های فرودگاهی، هتل‌هایی هستند که خارج از ترمینال‌ها و در کنار محدوده و منطقه فرودگاه قرار دارند. این هتل‌ها معمولا برای گردشگران و مسافرانی که تردد به محدوده شهری ندارند و منتظر پرواز بعدی خود در فرودگاه هستند، بسیار مناسب است. تاخیر در پرواز، سفرهای کاری و اقامت در کنار فرودگاه از جمله مسائلی است که نیاز به یک هتل فرودگاهی را ایجاد می‌کند.

در حال حاضر در ایران با در نظر نگرفتن هتل‌های کپسولی فرودگاه مهرآباد، تنها دو هتل فرودگاهی در کشور وجود دارد. هتل‌های رکسان و رمیس هر دو هتل‌هایی هستند که با قرار گرفتن در کنار فرودگاه بین‌المللی امام خمینی امکان اقامت مسافران داخلی و خارجی را فراهم می‌کنند. هتل رمیس با چهار ستاره روبروی ترمینال شماره یک این فرودگاه و هتل رکسان با پنج ستاره در کنار هتل رمیس قرار دارد.

نکته جالب توجه درباره این دو هتل تهران این است که با توجه به قرار گرفتن در منطقه فرودگاهی و خارج از شهر از دسترسی بسیار خوبی برخوردار هستند چرا که به خطوط مترو تهران بسیار نزدیک هستند. این دو هتل همچنین با امکان رزرو به‌صورت ساعتی، خدمات و امکانات بسیار خوبی را در اختیار مسافران و گردشگران قرار دادند.

با توجه به اینکه فرودگاه شهید هاشمی نژاد یک فرودگاه بین‌المللی به‌شمار می‌رود و از تعداد بسیار بالای پرواز و تردد برخوردار است. یکی از مهمترین مشکلات آن عدم وجود اقامتگاه برای مسافران در فرودگاه است. فرودگاه شهید هاشمی نژاد با توجه به تعداد بسیار بالای تردد، رتبه دوم ایران پس از فرودگاه مهرآباد را دارد. این فرودگاه علاوه بر پروازهای داخلی، پروازهای بیش از 16 شرکت هواپیمایی خارجی را نیز انجام می‌دهد. با توجه به اهمیت و تردد بالا در این فرودگاه یکی از دغدغه‌های مهم در آن امکان اقامت مسافران است.

31

فرودگاه شهید هاشمی نژاد در هشت کیلومتری مرکز شهر مشهد قرار گرفته و همین امر امکان تردد و اقامت مسافران غیر ترانزیتی و شرکت‌های هواپیمایی را دچار مشکل کرده است. همچنین با توجه به اینکه این فرودگاه 24 ساعته بوده، سالانه حدود هشت ملیون مسافر داخلی و خارجی در این فرودگاه تردد دارند. از اینرو احداث هتل فرودگاهی در مشهد از جمله ضروریات صنعت گردشگری در استان خراسان رضوی محسوب می‌شود.

پیشنهاد فر نیوز
افتتاح فاز نخست شهربازی ۷۲ تنی قم

با احداث این نوع از هتل مشهد علاوه بر افزایش درآمدهای غیر هوانوردی، ایجاد تسهیلات و خدمات مناسب در خور مسافران و گردشگران داخلی و خارجی نیز فراهم می‌شود. هتل فرودگاهی در مشهد همچنین فرصت‌های جدیدی را در زمینه پارک هوانوردی، بازارچه‌های نوآوری و گردشگری و خدماتی مانند رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ به‌وجود می‌آورد که همین امر در رونق اقتصاد گردشگری این استان بسیار موثر خواهد بود.

32

احداث هتل فرودگاهی در مشهد علاوه بر مزیت‌های عنوان شده، از لحاظ اقتصادی و ارز آوری نیز برای استان خراسان رضوی بسیار مهم است. چنانچه درآمد شاخص و اولیه این استان برپایه اقتصاد زیارتی بوده که این شاخص تنها با توجه تعداد بسیار بالای زائران و مسافران زیارتی امکان پذیر است. با احداث این نوع از هتل در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد علاوه بر اقتصاد زیارتی این استان از اقتصاد صنعت هتلداری فرودگاهی نیز بهره‌مند خواهد شد.