فضانورد ناسا اقامت یک ساله اجباری در فضا را خوش‌شانسی می‌داند

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فرانک روبیو فضانورد ناسا می‌گوید که گذراندن بیشتر از شش ماه در فضا باعث شده تا او در این کار بهتر از قبل شود.

روبیو، که به طور غیرمنتظره‌ای بیش از یک سال را در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) گذراند، ارزیابی‌های دوره‌ای روی خود انجام داد تا افزایش زمان حضورش در فضا کارآمدتر باشد. او در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی زنده روز جمعه(۱۳ اکتبر) در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون گفت: من توانستم ببینم چه کارهایی را به خوبی انجام داده‌ام، چه کارهایی را ضعیف انجام داده‌ام و سعی کنم آن‌ها را در نیمه بعدی ماموریت اکسپدیشن بهبود بخشم. او تاکید کرد که هنوز عالی و کامل نیست، اما بسیار خوش‌شانسی است که بتوانید درس‌هایی که آموختید را بلافاصله به کار بگیرید. بسیاری از مردم باید پنج، شش یا ۱۰ سال برای ماموریت دوم صبر کنند. تا زمانی که بتوانند آن چیزهایی را که به تازگی یاد گرفته‌اند اجرا کنند.

پس از اینکه فضاپیمای روسی سایوز برای انتقال روبیو در ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ در حالی که به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شده بود، دچار نشتی شد، او به‌طور غیرمنتطره رکورد ایالات متحده برای طولانی‌ترین پرواز فضایی را شکست و ۳۷۱ روز متوالی را در فضا گذراند. پس از مجموعه‌ای از ‌برنامه‌ریزی‌های پیچیده، فضانوردان این ماموریت روبیو و سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین روس، در روز ۲۷ سپتامبر با یک فضاپیمای جایگزین، به سلامت به خانه رسیدند. در آن زمان، شش ماه از تاریخ اولیه برنامه‌ریزی برای بازگشت آنها به زمین گذشته بود.

نشتی که سایوز را متوقف کرد، اولین مشکل از سه مشکل خنک‌کننده سخت‌افزاری ایستگاه فضایی بین‌المللی در بخش روسیه در یک سال اخیر بوده است. به دنبال آن حادثه، یک فضاپیمای باری پروگرس Progress در ماه فوریه ۲۰۲۳ در حین ماموریت روبیو، نشت کرد. آژانس فضایی فدرال روسیه گفته است که هر دو فضاپیمای سایوز و پروگرس احتمالا در اثر برخورد ریز شهاب‌سنگ آسیب دیده‌اند.

نشت مایع خنک کننده جدیدی در این هفته در ماژول نائوکا(Nauka) روسیه نیز رخ داد. یک رادیاتور پشتیبان ۱۳ ساله در این مرکز علمی دو ساله، به دلایلی که هنوز نامشخص است، در روز دوشنبه(۹ اکتبر) دچار نشتی مایع خنک کننده شد. نائوکا به خوبی کار می‌کند و نشتی آن متوقف شده است، اما این اتفاق دو پیاده‌روی فضایی ایالات متحده را به تاخیر انداخت.

روبیو گفت که سابقه نظامی او به سازگاری با اقامت طولانی مدت کمک کرده است.

وقتی روبیو و خانواده‌اش این خبر را دریافت کردند، کمک از راه رسید. او می‌گوید: جامعه اطراف ما دعا و حمایت زیادی کردند. واقعا محبت و حمایت بسیار زیادی دریافت کردیم. بنابراین از این منظر، این کار را فوق‌العاده آسان کرد.

روبیو در مورد نشت نائوکا گفت: متاسفانه، من جزئیات زیادی در مورد آخرین حادثه، یعنی سومینِ آن نمی‌دانم. او افزود: اگر آن‌ها به هم مرتبط باشند، شاید تغییری در محیط رخ داده باشد که حادثه‌ها نزدیک به هم رخ داده‌اند.

او تاکید کرد که کنترل‌کنندگان ماموریت در هیوستون و مسکو، تحلیل‌های باورنکردنی برای رسیدن به علت اصلی انجام می‌دهند. و همانطور که برای ما انجام دادند، قصد دارند یک طرح عالی ارائه دهند تا مطمئن شوند که ایمنی خدمه برای همه افراد تیم مهم است.

در حالی که بیشتر زمان روبیو در فضا صرف برخورد با موارد غیرمنتظره می‌شد، هنوز زمان برای کمی سرگرمی وجود داشت. روبیو یک گم‌شده را به‌طور تصادفی در ایستگاه فضایی بلافاصله پس از برداشت گم کرد. این گوجه‌ فرنگی از دست او رها و در فضا شناور و دور شد.

روبیو به شوخی و با اغراق می‌گوید: به رغم اینکه ۱۸ تا ۲۰ ساعت از وقتم به دنبال آن گوجه‌فرنگی گشتم هرگز آن را پیدا نکردم.

او افزود: رطوبت آن‌جا حدود ۱۷ درصد است. احتمالا به حدی خشک شده که نمی‌توانید بفهمید چیست، و کسی فقط آن را دور انداخته است.

انتهای پیام

نوشته فضانورد ناسا اقامت یک ساله اجباری در فضا را خوش‌شانسی می‌داند اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.