فواد حسین: اجازه تعدی از عراق به ایران را نمی‌دهیم

فواد حسین: اجازه تعدی از عراق به ایران را نمی‌دهیم

وزیر خارجه عراق در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی در جریان حضور خود در تصریح کرد: نشست های طولانی و ثمربخشی چند روز پیش با حسین وزیر خارجه و سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران در تهران داشتم.

وزیر خارجه عراق درباره برچیده شدن مقرهای گروههای مسلح و تروریست تجزیه طلب ضد ایرانی از نوار مرزی عراق با ایران گفت: در جریان مذاکرات با مقامات ایرانی، درباره دوره زمانی معین و چگونگی برخوردمان با این گروهها در کردستان در شمال عراق بحث و گفت وگو شد. یک توافقنامه امنیتی بین بغداد و تهران وجود دارد.

فواد حسین افزود: همکاری بین بغداد و اربیل درباره چگونگی برخورد با این گروهها وجود دارد. دولت محلی اقلیم کردستان در شمال عراق با همکاری دولت فدرال عراق توانست بعضی از گروههای فعال در مرز را متقاعد و آنها را به پنج اردوگاه پناهجویان که به این منظور احداث شده، منتقل کند. ما با آنها به عنوان پناهجو برخورد می کنیم.

وی گفت: متعهد به قانون اساسی عراق هستیم. قانون اساسی ما به هیچ سازمان یا گروهی اجازه حمله به کشورهای همجوار از خاک عراق را نمی دهد. ما همچنین با این گروهها در چارچوب قانون اساسی مبارزه می کنیم. خوشبختانه، توانستیم حملات را از طریق گفت وگوی مثبتی که با طرف ایرانی داشتیم متوقف کنیم.

فواد حسین دوشنبه شب به وقت محلی در نیویورک و در محل اقامت وزیر خارجه ایران با وی دیدار و تاکید کرد که هیچ تهدیدی از خاک و اقلیم کردستان عراق علیه ایران انجام نخواهد شد.

در همین راستا، قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق دیروز دوشنبه در راس یک هیات بلندپایه امنیتی به اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق سفر کرد.

بر اساس بیانیه دفتر رسانه ای مشاور امنیت ملی عراقُپ، این سفر تحت مدیریت محمد شیاع السودانی فرمانده کل نیروهای مسلح با هدف پیگیری اجرای توافقنامه امنیتی بین تهران و بغداد انجام شد.

پیشنهاد فر نیوز
پخش زنده بوندس لیگا آلمان: بایرن مونیخ - بایرلورکوزن جمعه 24 شهریور 1402

بر اساس توافقنامه امنیتی بین ایران و عراق، تمامی گروه های تروریستی و تجزیه طلب مورد حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا مستقر در اقلیم کردستان عراق باید از مناطق مرزی دو کشور دور و پایگاه های آنها تحویل نیروهای دولت مرکزی عراق شود.

فواد حسین: اجازه تعدی از عراق به ایران را نمی‌دهیم

جمعه گذشته (۲۴ شهریور) نیروهای مرزبانی عراق پیرو توافق تهران – بغداد، نقاط مرزی مشترک با ایران از گروه‌های تروریستی کومله و دموکرات را پاکسازی کردند.

گروه های تروریستی "دموکرات" و "کومله" در سال های اخیر با استقرار در این منطقه، علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران اقدامات تروریستی خود را هدایت می کردند.

فرماندهی نیروهای مرزبانی وزارت کشور عراق روز جمعه طی بیانیه ای اعلام کرد که پس از درگیری با گروه‌های غیرقانونی (عناصر دو گروه تروریستی کومله و دموکرات)، نقاط مرزی این کشور با ایران در استان اربیل را که در سیطره این گروه‌ها بود، بازپس گرفته شد.

در این بیانیه‌ آمده است: در چارچوب تلاش‌های فرماندهی نیروی مرزبانی عراق برای کنترل کل مرزهای این کشور با کشورهای همسایه (ایران)، نیروهای تیپ دوم مرزی و هنگ تکاوران مرزی منطقه یکم عراق با پشتیبانی نیروهای پیشمرگه توانستند نقاط مرزی بین ایران و عراق را پس از درگیری با گروه های غیرقانونی (تروریست های کومله و دموکرات) که بر نقاطی از استان اربیل سیطره یافته بودند، باز پس بگیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دوشنبه هفته گذشته بار دیگر تاکید کرد که مهلت تعیین شده برای خلع سلاح «گروه‌های تروریستی» در اقلیم کردستان عراق تمدید نخواهد شد.

«ناصر کنعانی» در نشست خبری هفتگی خود گفت: بر اساس توافق، مهلت تعیین شده برای خلع سلاح گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق ۱۹ سپتامبر (امروز سه شنبه) به پایان می‌رسد و تمدید نخواهد شد.

پیشنهاد فر نیوز
هورمون استروژن کلید سلامت مغز زنان است

وی افزود: این موضوع به صراحت اعلام و به مقامات عراقی ابلاغ شده است و خوشبختانه دولت عراق نیز اقدامات خوبی انجام داده و بر پایبندی به تعهدات خود تاکید کرده است.

سرلشگر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز در ۲۱ تیر ۱۴۰۲ در کنفرانس فرماندهان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: اگر عراق تا سپتامبر به تعهدات خود در خصوص گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق عمل نکند، عملیات علیه این گروه‌ها را با قدرت تکرار خواهیم کرد.

باقری گفت: گروه‌های تجزیه طلب که در شمال عراق مستقر شده اند، وضعیت ناامنی ایجاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *