فیلم‌های تخیلی با محوریت پیش‌بینی آینده

فیلم‌های تخیلی با محوریت پیش‌بینی آینده

ژانر علمی تخیلی ژانری است که معمولاً بر فناوری های پیشرفته و مفاهیم آینده نگرانه تمرکز دارد. نزدیک به ۳۰۰ سال است که خلاقان از تخیل و تجسم خود برای به تصویر کشیدن سال های پیش رو استفاده می کنند. سفر به ماه یا A Trip to the Moon ساخته ژرژ ملیس در سال ۱۹۰۲ اولین فیلم علمی تخیلی تاریخ سینما است که پرتاب یک فضاپیما به فضا را نشان می دهد. از آن زمان، فیلم های دیگری نیز وجود داشته اند که رویدادها و اختراعات آینده را به درستی پیش بینی کرده اند.

تاثیر زیادی روی فیلم های علمی تخیلی مدرن گذاشته است. چگونه است که نویسندگان به این ایده های نوآورانه سال ها قبل از محقق شدنشان می رسند؟ از پرواز هواپیماهای بدون سرنشین گرفته تا فیس تایم، فیلم های علمی تخیلی بی شماری را تماشا کرده ایم که پیشگویی های شوکه کننده ای را به ما نشان می دهند. کدام فیلم ها به درستی ابداعات و اختراعات آینده را پیشگویی کردند؟ در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم علمی تخیلی آشنا کنیم که به درستی آینده را پیش بینی کردند.

۱۰- Minority Report

اقتباس سینمایی استیون اسپیلبرگ از رمان فوق العاده فیلیپ کی. دیک چیزهای زیادی را در مورد آینده پیشگویی کرده است، همانطوری که کارهای دیک تا مدت ها پس از مرگش به این پیشگویی های درست ادامه می دادند. این فیلم اکشن جنایی در سال ۲۰۰۲ منتشر شد و داستان جان اندرتون (تام کروز) را در سال ۲۰۵۴ روایت می کند، افسر پلیس پیش از جرم در واشنگتن دی سی که مجرمان را به خاطر قتل هایی که در آینده مرتکب می شوند، شکار می کند. اما پس از اینکه به جرمی متهم می شود که هنوز مرتکب نشده است، اندرتون خود مجبور به فرار می شود.

اگرچه ما هنوز نمی توانیم آینده این ایده را بگوییم، اما فیلم گزارش اقلیت پیشرفت های تکنولوژیک زیادی را به ما نشان داد که در سال های بعد به امری عادی تبدیل شدند، از جمله خودروهای خودران و صفحات لمسی. اما مهم تر از همه، گزارش اقلیت به درستی تبلیغات هدفمند را پیش بینی کرده است. وقتی اندرتون در یک مرکز خرید قدم می زند و سعی می کند خود را پنهان کند، بیلبوردها و تابلوهای هولوگرافیک متعددی شبکیه چشم او را اسکن می کنند و با صدای بلند نام او را می گویند تا محصولات مختلف را به او بفروشند. او باید اقدامات جدی و زیادی را انجام دهد تا از این تبلیغات پنهان شود. اما باز هم، مگر همه ما این روزها وضعیت مشابهی نداریم؟!

۹- The Matrix

ماتریکس یک رویای سایبرپانک بود که به حقیقت پیوست. مدت ها بود طراحان واقعیت مجازی رویای ایجاد یک دنیای شبیه سازی شده به دقت ماتریکس را در سر می پرورانند. و حتی اگر این فیلم، هوش مصنوعی را به درستی پیش بینی نکرده، قطعاً ترس همه مردم از آن را به درستی پیش بینی کرده است. زمانی که ماتریکس در سال ۱۹۹۹ منتشر شد، اینترنت هنوز پدیده ای جوات و نوپا بود و نئو هنوز فایل هایش را روی فلاپی دیسک کپی می کرد. اما دنیایی که او در آن زندگی می کند، یک شبیه سازی کامل از دنیای واقعی است، از جمله ترفندهای درک حسی و “قوانینی مانند جاذبه”.

در حال حاضر، مهندسان واقعیت مجازی هنوز در حال کار روی چگونگی بکارگیری چیپست ها در مغز انسان هستند، اما اصل ماجرا با آنچه در فیلم می بینیم یکسان است. همچنین می توان استدلال کرد که نورالینکِ ایلان ماسک چندان هم از آن گوی فلزی بزرگی که نئو برای ورود به ماتریکس باید به ستون فقرات خود وصل می کرد، دور نیست. حتی اگر هوش مصنوعی لشکری از ربات های شاخک دار نباشد که تلاش می کنند بشریت را به کنترل خود درآورد نیز ماتریکس برخی چیزها را درست به کار گرفته و پیش بینی کرده بود.

۸- ۲۰۰۱: A Space Odyssey

فیلم ۲۰۰۱: اودیسه فضایی اثر استنلی کوبریک احتمالاً تصویر دقیق تری از هوش مصنوعی داشت، حتی اگر زمان بندی آن کمی نادقیق باشد. این فیلم تا حد زیادی به عنوان یکی از یکپارچه ترین فیلم های ژانر علمی – تخیلی شناخته می شود. و ربات HAL یکی از مشهورترین ربات های شیطانی در تاریخ سینما است.

در این فیلم، HAL دستوراتی را برای مخفی نگه داشتن یک کشف را دریافت می کند اما طوری برنامه ریزی شده که هیچ اطلاعاتی را مخفی نکند. این تناقض باعث می شود ربات پارانویید شده و تلاش کند خدمه فضاپیما را بکشد. به این ترتیب او با این کار دیگر مجبور نیست این اطلاعات را از کسی پنهان نگه دارد. اما HAL تا زمانی که هنوز دیوانه نشده بود، صدایی در داخل فضای داخلی سفینه بود که از طریق دستورها صوتی مانند الکسا یا سیری امروزی قادر به تعامل با خدمه بود. اما ربات های هوشمند دنیای واقعی احتمالاً دیوانه نخواهند شد و سرنوشت و کنترل بشریت را به دست نخواهند گرفت. احتمالاً!

۷- Soylent Green

Soylent Green فیلمی ساخته شده در سال ۱۹۷۳ است که بر اساس پیامدهای تغییرات آب و هوایی ساخته شده است. در این فیلم، یک اثر گلخانه ای بزرگ باعث تغییرات شدیدی در جامعه شده است. ثروت در خانه های به شدت محافظت شده و همراه با خشونتِ ثروتمندان متمرکز شده است. و فقرا برای بدست آوردن آب سخت تقلا می کنند و از ویفرهای فرآوری شده ای به نام سویلنت قرمز، زرد و سبز تغذیه می کنند.

این فیلم نشان می دهد که جامعه به دلیل تهی شدن اقیانوس هایِ زمین از آب، افزایش دما و منابع بسیار کمیاب، به این وضعیت گرفتار شده است. در حالی که بحران اقلیمی هنوز آنقدرها هم بد نشده، شاهد تغییرات شگفت انگیزی در آب و هوای زمین هستیم که دانشمندان در دهه ۷۰ میلادی پیش بینی آن را کرده بودند.همچنین Soylent اکنون یک شرکت واقعی است که مکمل های غذایی را تولید می کند که می توانید برای مدت طولانی با خوردن آن ها زنده بمانید. بنابراین به نظر می رسد که این فیلم دو چیز را درست پیش بینی کرده است، و در حال حاضر تنها کاری که باید انجام دهیم این است که منتظر یک پادآرمانشهر تاریک اقتصادی باشیم.

مرد آهنی

۶- The Running Man

آرنولد شوارتزنگر در فیلم The Running Man ساخته شده در سال ۱۹۸۷ بازی فوق العاده ای انجام داده است. شخصیت او در فیلم مجبور می شود در یک بازی شرکت کند که کسی از آن جان سالم به درد نمی برد. این فیلم توسط پل مایکل گلاسر کارگردانی شده و داستن آن در سال ۲۰۱۹ رخ می دهد. این فیلم بر وسواس فکری و علاقه آمریکایی ها نسبت به بازی های بی رحمانه و خشن تمرکز دارد. فیلم The Running Man ممکن است شما را به یاد سریال اسکوئید گیم بیندازد که در سال ۲۰۲۱ به یکی از پربیننده ترین سریال های نتفلیکس تبدیل شد. پیش بینی های این فیلم، اعتیاد جامعه به سرگرمی های خشن و رقابتی را نشان می دهد. این فیلم علمی تخیلی یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی دهه ۸۰ محسوب می شود.

۵- Demolition Man

فیلم Demolition Man در سال ۱۹۹۳ به نمایش درآمد، فیلمی که سیلوستر استالونه و وسلی اسنایپس در آن ایفای نقش می کردند. این یک فیلم اکشن علمی تخیلی است که پیشگویی های ترسناکی در مورد فاصله گذاری اجتماعی دارد. مارکو برامبیلا کارگردان این فیلم است که فیلم های Destricted و Excess Baggage را نیز کارگردانی کرده است. شخصیت های اصلی فیلم به حالتی از حبس منجمد به نام CryoPrison محکوم می شوند. آن ها بالاخره در سال ۲۰۳۲ و در شرایطی که دنیا به شدت تغییر کرده، از حالت انجماد خارج می شوند.

جامعه در حال بازیابی خود پس از زلزله عظیمی است که ویروس های مرگباری را آزاد کرده و حتی صنعت رستوران داری را نابود کرده است. تماس فیزیکی در نهایت ممنوع می شود و انسان ها با تماس تصویری آشنا می شوند. آیا این روایت شما را به یاد چیزی نمی اندازد؟ سیلوستر استالونه به تازگی به این موضوع اشاره کرده که Demolition Man از زمانه خود جلوتر بوده و از احتمال ساخت یک دنباله بر این فیلم، در آینده گفته است.

۴- Star Trek: The Motion Picture

شاید Star Trek بیش از هر فیلم دیگری آینده ما را در رابطه با تکنولوژی درست پیش بینی کرده باشد. این فیلم ساخته شده در ۱۹۷۹ ، کاپیتان کرک را نشان می داد که از دستورات صوتی برای تعامل با سفینه استفاده می کند. او می گوید “کامپیوتر”، درست همانطور که امروزه “الکسا” یا “سیری” را صدا می زنیم.

در سال ۱۹۹۹، دیوید گرولد، نویسنده سفر فضایی، با نوشتن ستونی با این مضمون که گوشی های هوشمند به زودی خلق خواهند شد، این پیشگویی را یک گام فراتر برد. او به شکلی فوق الاده و بسیار دقیق همه چیز در مورد این اختراع را پیش بینی کرد؛ حتی تا ابعاد آن و مسائل مربوط به معضلات بالقوه حریم خصوصی بالقوه. اپل اولین گوشی هوشمند خود را در ژوئن ۲۰۰۷ عرضه کرد که با پیش بینی دیوید مطابقت داشت. فیلم سفر فضایی برای پیش بینی درست چیزهای دیگری مانند تبلت، ترجمه صوتی و کارت های اعتباری نیز شناخته شده است. آیا این پیشگویی های دقیق و درست کمی عجیب نیست؟

۳- Blade Runner

هریسون فورد در فیلم بلید رانر در نقش ریک دکارد بازی می کند. داستان این فیلم در سال ۲۰۱۹ روایت می شود، دورانی که فناوری های پیشرفته و ماشین های پرنده به وفور وجود دارد. دکارد در ماموریتی برای از بین بردن کلون های انسانی است که تهدیدی برای جامعه محسوب می شوند. بلید رانر توسط ریدلی اسکات کارگردانی شده است. این فیلم بودجه ای ۳۰ میلیون دلاری داشت که شامل جلوه های بصری خیره کننده ای می شد. در این اکشن علمی تخیلی ساخته شده در سال ۱۹۸۲، تبلیغات بیلبوردی آینده نگرانه ای در آسمان لس آنجلس دیده می شد. امروزه، تبلیغات دیجیتالی در سراسر آمریکا و جهان دیده می شوند که باعث می شود پیش بینی این فیلم بسیار دقیق بوده و به حقیقت بدل شود.

۲- The Terminator

ترمیناتور توسط جیمز کامرون کارگردانی و در سال ۱۹۸۴ منتشر شد. این فیلم نگاهی اجمالی به دنیای هواپیماهای کنترل شده با کامپیوتر می اندازد. آرنولد شوارتزنگر از سال ۲۰۲۹ می آید تا ترمیناتور شرور خلق شده توسط انسان ها را نابود کند. این فیلم دارای ربات های قاتل، نظارت جهانی و تصاویری پیشرفته از آینده است. پیشگویی های ترمیناتور در حالی به حقیقت پیوسته اند که امروزه شاهد استفاده گسترده از هواپیماهای بدون سرنشین نظامی در سراسر جهان هستیم. دنباله فیلم ترمیناتور ۲: روز داوری در سال ۱۹۹۱ نیز در لیست بهترین فیلم ها در مورد ربات ها معمولاً در صدر قرار می گیرد.

ترومن

۱- The Truman Show

در فیلم نمایش ترومن، جیم کری در نقش ترومن بربنک بازی می کند. در این فیلم درام علمی تخیلی، ترومن توسط شرکت OmniCam انتخاب شده و تمام زندگی او تبدیل به دکور و فضای یک مجموعه تلویزیونی می شود، بدون اینکه ترومن خود از این موضوع مطلع باشد. این فیلم جنبه تاریک سریال های ریالیتی شو، دستکاری رسانه ها و سورئالیسم را بررسی می کند. جیم کری برای نشان دادن توانایی هایش در ایفای نقش های مختلف، خیلی سریع به بازی در این نقش پاسخ مثبت داد.

پس از انتشار این فیلم در سال ۱۹۹۸، ژانر تلویزیونی ریالیتی شو به طور فزاینده ای محبوب شد. ظهور سریال هایی مانند Real World، The Real World و Survivor دوران جدیدی را در تلویزیون آغاز کرد. در این فیلم، پیش بینی دقیقی در مورد چگونگی تاثیر ریالیتی وهای مدرن بر تجربه بشریت صورت می گیرد. نمایش ترومن در فهرست بهترین فیلم های جیم کری رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.