قابل توجه زائران اربعین؛ تردد مسافری از مرز «سومار» نداریم

مدیرکل گمرک کرمانشاه، از آمادگی گمرکات خسروی و سومار برای انجام تشریفات گمرکی تجهیزات و ملزومات مواکب در راهپیمایی عظیم اربعین خبر داد.

مدیرکل گمرک کرمانشاه، از آمادگی گمرکات خسروی و سومار برای انجام تشریفات گمرکی تجهیزات و ملزومات مواکب در راهپیمایی عظیم اربعین خبر داد.

علی اصغر عباس‌زاده، ناظر گمرکات استان کرمانشاه ، اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده، تشریفات گمرکی و امورات کاری مواکب‌ جهت برگزاری مراسم اربعین حسینی(ع) در گمرک خسروی همزمان با تردد زوار ابا عبدالله حسین(ع) در این مرز انجام خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: در صورتی که حجم تردد زوار در این مرز زیاد و با ازدحام بیش از حد نرمال زائرین در مرز خسروی مواجهه شویم، به منظور حفظ سلامتی و رفاه حال زائران و همچنین سهولت و سرعت‌دهی در انجام امورات مسافری، تردد موکب‌ها به سمت گمرک سومار هدایت خواهند شد.

ناظر گمرکات استان کرمانشاه افزود: در حال حاضر تردد موکب‌ها از طریق مرز خسروی در حال انجام است و گمرکات خسروی و سومار آمادگی لازم برای انجام تشریفات گمرکی موکب‌ها تا زمان نیاز و تا پایان مراسم اربعین خواهند داشت.

وی با اشاره به ممنوعیت عبور مسافر از مرز سومار، گفت: برابر اعلام ستاد اربعین و طبق لیستی که این ستاد در اختیار گمرک قرار خواهد داد تردد موکب داران و تجهیزات و ملزومات مواکب آنان از مرز سومار بلامانع است.

مدیرکل گمرک کرمانشاه با تاکید بر عدم پذیرش دیگر مسافران از این مرز خواستار آن شد که موکب‌داران از همراه آوردن خانواده‌های خود و سایر همراهان به استثنای موکب‌دارانی که لیست آنان از طریق ستاد اربعین اعلام شده است به مرز سومار خودداری کنند. چرا که علاوه بر مرز طرف ایران، کشور مقابل نیز از تردد آن‌ها ممانعت بعمل خواهد آورد و این موجب ماندگاری مسافر و موکب در مرز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: برای سرعت بخشیدن به تشریفات گمرکی مواکب، موکب‌داران باید هماهنگی لازم را با ستاد اربعین داشته باشند و از قبل نسبت به تنظیم اظهارنامه در گمرکات استان خود اقدام کنند و تشریفات گمرکی صادرات کالاها و اقلام مصرفی خود را به صورت صادرات قطعی و برای وسیله حمل و ابزار و تجهیزاتی که بعد از پایان ایام اربعین به کشور ایران برگشت خواهند داد، پروانه خروج موقت اخذ، تا به این نحو در موقع برگشت در سریع‌ترین زمان ممکن تشریفات گمرکی آنان انجام گیرد.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه در پایان با تاکید بر اینکه کشور مقابل از پذیرش خودروهای شخصی از مرز خسروی ممانعت بعمل می‌آورد، افزود: تمامی دستگاه‌های خدمت‌رسان مانند هلال احمر و … نیز برای خروج از مرز باید پروانه خروج موقت داشته باشند.