قانون جهش تولید مسکن به درستی اجرا نشده است/ قیمت رهن و اجاره بی حساب و‌کتاب بالا رفته است

قانون جهش تولید مسکن  به درستی اجرا نشده است/ قیمت رهن و اجاره بی حساب و‌کتاب بالا رفته است

، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز از لزوم مدیریت قیمت مولفه‌های موثر بر گفت: نکته اصلی این است که در علم اقتصاد همه‌چیز به یکدیگر وابسته‌ است و رونق یا رکود تمام حوزه‌ها نیز به عامل اصلی، یعنی ارزش ریال و ارز مربوط است.

وی افزود: متاسفانه با کاهش قدرت ریال در برابر دلار، شاهد صعود یا نزول بسیاری از بازارها شدیم که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها، مسکن بوده است. مسکن به‌واسطه اینکه از ابتدایی‌ترین نیازهای یک انسان برای گذراندن زندگی است، مهم‌ترین نیاز مردم است.

حسینی با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن امنیت معیشتی مردم را به خطر انداخته است، اظهار کرد: اکنون قیمت رهن و اجاره به‌دلیل افزایش نرخ دلار و بی‌ثباتی بازارهای مختلف بسیار بی‌حساب و کتاب بالا رفته است و مستاجران تحت فشار بسیار زیادی هستند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد که تاثیر افزایش نرخ ارز موجب بالا رفتن قیمت مصالح و کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش غیرمنطقی ارزش زمین‌ چه در تهران و چه در سایر استان‌ها و شهرها شده است و دولت باید پیگیری این مسئله باشد.

او ادامه داد: متاسفانه دولت قانونی که به منظور بهبود وضعیت بازار مسکن توسط مجلس تحت عنوات جهش تولید مسکن تصویب شد را به درستی اجرایی نکرده است. اگر این قانون اجرایی شود بخش زیادی از جامعه صاحب ملک خواهند شد.

قانون جهش تولید مسکن  به درستی اجرا نشده است/ قیمت رهن و اجاره بی حساب و‌کتاب بالا رفته است

*عدم تناسب درآمد و هزینه‌ها به واسطه سقوط ارزش ریال، زندگی را سخت کرده است

این نماینده مجلس گفت: بنابراین تورم و عدم تناسب درآمد و هزینه‌ها مشکل اصلی است و تا زمانی که این تناسب ایجاد نشود، هرچقدر پیش برویم باز هم به گرد پای تورم نخواهیم رسید و مدام فاصله حقوق و هزینه خانوار عقب خواهد ماند.

حسینی با بیان اینکه وام ودیعه و وام خرید مسکن برای خانه اولی‌ها نیز به‌درستی پرداخت نمی‌شود، گفت: متاشفانه در شرایط فعلی نیز بانک‌ها برای ارائه تسهیلات همکاری چندانی نداشته‌اند و ما بارها مسئولان مرتبط را به کمیسیون عمران و مجلس دعوت کرده‌ایم اما همچنان این فشار بر مردم پابرجاست.

عضو کمیسیون عمران مجلس درانتها خاطرنشان کرد: با این حساب و باوجود بالا بودن نرخ مسکن به واسطه قیمت دلار و گران تمام شدن هزینه ساخت مسکن، این بازار با رکود مواجه شده است و مهم این است که موج گرانی را کنترل کنیم.