«قوی دل» کارکرد صحیح سازمان‌های مردم نهاد را بازگو می‌کند تهیه کننده مستند

سعید الهی: «قوی دل» کارکرد صحیح سازمان‌های مردم نهاد را بازگو می‌کند

تهیه کننده مستند «قوی دل» معتقد است که این فیلم بازگوکننده کارکرد صحیح سازمان‌های مردم نهاد در سطح جامعه است.

به گزارش خبرنگار فر نیوز (مسعود دریابار) مستند «قوی‌دل» به کارگردانی علی فراهانی صدر و تهیه کنندگی سعید الهی، در هفدهمین دوره از جشنواره مستند «سینما حقیقت» رونمایی شد و به خوبی درخشید. این مستند موفق به کسب جایزه ویژه هیات داوران، جایزه ویژه شهید آوینی، جایزه ویژه تماشاگران، جایزه دبیر جشنواره به شخصیت مستند از این رویداد شد. البته در مراسم افتتاحیه جشنواره چهل و دوم فیلم فجر نیز توانست تندیس بلورین بهترین فیلم مستند بلند را دریافت کند.

مستند «قوی‌دل» به بررسی ماجرای ورود خون‌های آلوده فرانسوی به ایران و تلاش‌های احمد قوی‌دل برای تحقق عدالت می‌پردازد و مدتی است که در گروه سینمایی هنر و تجربه به اکران عمومی در آمده است. به همین بهانه با سعید الهی؛ تهیه کننده این اثر به گفتگو پرداخته ایم.

«قوی دل» به مطالبه گری صحیح اشاره می‌کند

سعید الهی گفت: در جامعه‌ای که مراحل توسعه و پیشرفت را طی می‌کند، بی شک نمی‌توان نقش سازماندهی شده نهاد‌های مردمی را در بهبود وضعیت جامعه و رفع نواقص و کاستی‌های آن نادیده گرفت.

وی افزود: استفاده از قدرت رسانه‌ها و تولید محتوای بصری برای آگاهی بخشی و روشنگری بین آحاد مردم از حقوق و تکالیف متقابل آنان و حاکمیت و دولت‌ها از جمله راه‌هایی است که می‌تواند منجر به کاهش آسیب ها، احقاق حقوق پایمال شده و در نهایت اعتماد سازی در کشور شود.

تهیه کننده فیلم سینمایی «میرو» تصریح کرد: مستند «قوی دل» در دل خود توجه جدی به نقش و عملکرد سازمان‌های مردم نهاد در مطالبه گری صحیح و قانونی اشاره دارد و تلاش کرده این ظرفیت بالای اجتماعی را به همگان گوشزد کند.

وی خاطرنشان کرد: پرونده خون‌های آلوده فرانسوی با حضور سازمانی، چون کانون هموفیلی‌های ایران به نتیجه رسید و اگر تلاش مدیران و اعضای آن در مسیر قانونی نبود چه بسا این پرونده می‌توانست به یک بحران اجتماعی در آن مقطع تبدیل شود.

مطالبه حق؛ امری سفارش شده است

الهی در عین حال به برخی نگاه‌های منفی به فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد در بدنه دولت‌ها اشاره کرد و گفت: مطالبه حق؛ امری سفارش شده است، اما باید ابتدا حقیقت به درستی تعریف شود. هر مطالبه‌ای لزوماً نمی‌تواند به حق متصل باشد و با سوءاستفاده از ظرفیت‌های مردمی در برخی مواقع، نمی‌توان به اهداف و سلیقه‌ای شخصی دست پیدا کرد.

این کارشناس فرهنگی ادامه داد: مردم در هر کاری سرمایه اجتماعی حکومت‌ها به حساب می‌آیند و ساماندهی این ظرفیت از طریق سیاستگذاری صحیح و طراحی نقشه راه در چارچوب قوانین و مقررات از جمله وظایف حاکمیت است، اما متاسفانه سرپیچی این نهاد‌ها از قانون شرایط بدی را برای ادامه حیات آنان فراهم می‌کند.

الهی با اشاره به مستند تحسین شده «قوی دل» در جشنواره‌های سینما حقیقت و فیلم فجر که این روز‌ها در گروه سینمایی هنر و تجربه در حال اکران است، تاکید کرد: این مستند درصدد بهینه سازی رفتار‌های اجتماعی در برابر پدیده ها، اتفاقات و حوادثی است که دو طرف آن مردم و دولت هستند. این فیلم با وجود بروز خشم‌ها و جنجال ها، راه درست سیر پیگیری مطالبات را ترسیم کرده است.