قیمت جهانی طلا کاهش یافت

قیمت جهانی طلا کاهش یافت

به نظر می‌رسد این تصور که قیمت در یک محدوده ایمن بالاتر از ۱۹۰۰ دلار باقی می‌ماند، به چالش کشیده شده است. طلا برای چهارمین هفته پیاپی کاهش قیمت داشت. قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۱ درصد کاهش به ۱۸۸۹ دلار و ۳۱ سنت رسید. قیمت نقدی طلا که معاملات فیزیکی آن را در لحظه نشان می‌دهد و مورد استناد بسیاری از تاجران طلاست برای دومین روز پیاپی در معاملات آخرین ساعات بعد از ظهر در نیویورک به زیر ۱۸۹۰ دلار رسید.

افزایش ارزش دلار آمریکا از ابتدای هفته گذشته به ضرر طلا بوده است.گزارش‌های مثبت در مورد اقتصاد آمریکا و نشانه‌های ادامه سیاست افزایش نرخ بهره فدرال رزرو این کشور ارزش دلار را ۰.۵ درصد طی یک هفته گذشته بالا برد. بالا رفتن ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گرانتر کرده و تمایل برای آن را پایین می‌آورد.

دورنمای نرخ بالای بهره هم به بازار طلا آسیب می‌رساند، چون هزینه نگهداری آن به عنوان یک سرمایه غیر سودده را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد. افزایش نرخ بهره آسیب بسیاری به طلا طی سال گذشته میلادی زده و مانع افزایش قیمت آن در سال جاری شده است.

قیمت نقره امروز با ۰.۰۸ درصد افزایش به ۲۳ دلار و ۶ سنت رسید و پلاتین با ۱.۹۷ درصد افزایش، ۹۱۴ دلار و ۵۸ سنت معامله می‌شود.

قیمت جهانی طلا کاهش یافت