قیمت جهانی نفت افزایش یافت

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

نگرانی در مورد کاهش تولید عربستان و روسیه از بازار حمایت کرده و قیمت نفت را در اولین ساعات در روز سه شنبه بالا برده است. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۵ سنت معادل ۰.۱۸ درصد افزایش به ۸۵ دلار و ۴۹ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۲۱ سنت معادل ۰.۲۶ درصد افزایش ۸۲ دلار و ۱۵ سنت معامله می‌شود. کاهش تقاضا از سوی چین و آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد‌های دنیا باعث کاهش یک درصدی قیمت نفت در روز گذشته شده بود.

عربستان به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت دنیا اعلام کرد کاهش تولید داوطلبانه ۱ میلیون بشکه‌ای خود را یک ماه دیگر و در ماه سپتامبر ادامه می‌دهد و این زمان در صورت لزوم باز هم تمدید خواهد شد یا بر حجم کاهش تولید می‌افزاید. روسیه هم اعلام کرده صادرات نفت خود را ۳۰۰ هزار بشکه در روز در سپتامبر پایین می‌آورد. تحلیلگران عقیده دارند تصمیم عربستان برای تمدید طرح کاهش تولید خود با وجود بالا رفتن قیمت نفت تا بیش از ۸۰ دلار در هر بشکه نشان می‌دهد هدف این کشور قیمت بالاتر از ۸۰ دلار است.

ائتلاف اوپک پلاس در اجلاس وزارتی خود که در روز جمعه برگزار شد هیچ تغییری در سیاست کاهش تولید این گروه ایجاد نکرد. ائتلاف اوپک پلاس قبلا در اجلاس ماه ژوئن توافق کرده بود طرح کاهش تولید خود را در ۲۰۲۴ هم ادامه دهد. کل کاهش تولید این گروه به ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۳ می‌رسد.

قیمت جهانی نفت افزایش یافت