قیمت جهانی نفت روند کاهشی گرفت

قیمت جهانی نفت روند کاهشی گرفت

در اولین ساعت تجارت در روز چهارشنبه کاهش یافته و روند نزولی روز گذشته را ادامه داده است. تاثیر اطلاعات اقتصادی ضعیف چین به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت دنیا از تاثیر پایین آمدن ذخایر آمریکا بیشتر بوده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۳ سنت معادل ۰.۲۷ درصد کاهش به ۸۴ دلار و ۶۶ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱۸ سنت معادل ۰.۲۲ درصد کاهش، ۸۰ دلار و ۸۱ سنت معامله می‌شود.

طبق نظر تحلیلگران، نگرانی در مورد سقوط تقاضا به خاطر ضعف اقتصاد چین بر کاهش عرضه نفت در بازار غلبه کرده است.

ذخایر نفت خام آمریکا در منطقه کاشینگ به پایین‌ترین سطح از ماه آوریل رسیده و پالایشگاه‌های آسیا هم تمام محموله‌های نفت در دسترس آمریکا را دریافت می‌کند.

آمار موسسه نفت آمریکا نشان می‌دهد ذخایر نفت خام این کشور حدود ۶.۲ میلیون بشکه در هفته گذشته کاهش یافته که بسیار بالاتر از پیش بینی ۲.۳ میلیون بشکه‌ای تحلیلگران بوده است.

اطلاعات مربوط به فعالیت اقتصادی در چین که در روز سه‌شنبه منتشر شد عامل اصلی پایین آمدن قیمت نفت بوده است. خرده فروشی، تولید صنعتی و آمار سرمایه‌گذاری در چین بسیار فراتر از حد انتظار کاهش یافته و نگرانی در مورد رکود طولانی مدت و عمیق‌تر اقتصاد را بیشتر کرده است.

پکن نرخ بهره را افزایش داده تا فعالیت اقتصادی افزایش یابد و تحلیلگران امیدوارند محرک‌های اقتصادی بیشتری برای تقویت اقتصاد و حمایت از تقاضا برای کالا‌هایی مانند نفت، معرفی شود.

طبق گفته تحلیلگران ریستاد انرژی، دورنمای قیمت نفت در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی به شرایط اقتصاد کلان در چین بستگی دارد. اما به نظر می‌رسد عربستان تلاش می‌کند این دورنما را با کاهش تولید تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش تولید عربستان و روسیه به عنوان بزرگترین تولید کنندگان ائتلاف اوپک پلاس قیمت نفت را طی ۷ هفته گذشته بالا برده است.

قیمت جهانی نفت روند کاهشی گرفت