قیمت جهانی نفت همچنان سوار بر نوار صعودی

قیمت جهانی نفت همچنان سوار بر نوار صعودی

در شرایطی در روز دوشنبه افزایش یافته که سرمایه‌گذاران بر دورنمای کمبود عرضه به دنبال ممنوعیت موقتی روسیه و همچنین احتمال ادامه روند افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی و تاثیر آن بر تقاضا تمرکز کرده‌اند.

قیمت هر بشکه نفت دریای شمال امروز با ۱۹ سنت معادل ۰.۲۰ درصد افزایش به ۹۳ دلار و ۴۶ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱۴ سنت معادل ۰.۱۶ درصد افزایش ۹۰ دلار و ۱۷ سنت معامله می‌شود.
روند افزایش قیمت سه هفته‌ای هر دوی این شاخص‌های نفتی در هفته گذشته به دنبال موضع‌گیری سختگیرانه فدرال رزرو آمریکا و تاثیر آن بر بخش‌های مالی دنیا و افزایش نگرانی در مورد تقاضای نفت، متوقف شد.

پیش بینی کمبود شدید عرضه نفت در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی به دنبال تمدید کاهش تولید عربستان و روسیه تا پایان ۲۰۲۳، قیمت نفت را بیش از ۱۰ درصد طی سه هفته گذشته افزایش داده بود.
مسکو هفته گذشته موقتاً صادرات بنزین و گازوئیل را به اکثر کشور‌ها ممنوع کرد تا بازار داخلی را تثبیت کند. بدین ترتیب نگرانی در مورد کمبود عرضه در آستانه فصل سرما در نیمکره شمالی افزایش یافته است.
تعداد چاه‌های فعال نفت آمریکا ۸ حلقه در هفته گذشته کاهش یافت و به ۵۰۷ رسید یعنی پایین‌ترین تعداد از فوریه ۲۰۲۲.

از طرف دیگر، انتظار می‌رود بخش تولید کارخانه‌ای در چین در ماه سپتامبر رشد داشته باشد و شاخص مدیران خرید در این بخش برای اولین بار از ماه مارس به بالاتر از ۵۰ برسد.

بهبود تدریجی تقاضا برای سوخت هواپیما جهت انجام پرواز‌های بین‌المللی در چین، تقاضا برای نفت در این کشور را ۰.۳ میلیون بشکه در روز در هفته گذشته افزایش داد و به ۱۶.۳ میلیون بشکه در روز رساند.

پیشنهاد فر نیوز
مسکن جراحی می‌خواهد نه مُسکّن/ارتش اسرائیل در خطر است/هجوم سیل به نیویورک/پیشخوان

قیمت جهانی نفت همچنان سوار بر نوار صعودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *