قیمت خانه های نقلی بالای شهر / ۶ میلیارد ناقابل برای خرید خانه ۵۰ متری

بازار مسکن یکی از بزرگترین بازارهای جهان است و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. عواملی مانند نرخ بهره، تورم، درآمد مردم، تغییرات جمعیتی، تغییرات قوانین و مقررات، تغییرات در بازار سرمایه و سیاست‌های دولتی می‌توانند بر بازار مسکن تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، افزایش نرخ بهره می‌تواند باعث کاهش تقاضا برای خرید مسکن شود، در حالی که کاهش نرخ بهره می‌تواند باعث افزایش تقاضا و قیمت مسکن شود. همچنین، تورم می‌تواند باعث افزایش قیمت مسکن شود و درآمد مردم نیز می‌تواند بر توانایی آن‌ها در خرید مسکن تأثیر بگذارد. در نهایت، تغییرات در قوانین و مقررات می‌تواند باعث تغییرات در بازار مسکن شود، به عنوان مثال، تغییرات در مالیات مسکن می‌تواند باعث کاهش یا افزایش تقاضا و قیمت مسکن شود.

منطقه یک شمالی‌ترین منطقه شهر تهران محسوب می‌شود و این منطقه از شمال به رشته‌کوه البرز، از غرب به منطقه اوین، از جنوب به بزرگراه شهید چمران و بزرگراه مدرس و بزرگراه شهید صدر و از شرق به لواسانات متصل می‌شود.آمارها نشان می‌دهد که در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران در مهرماه سال جاری، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۱۴۸ میلیون تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۳۲ میلیون تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشت.

مهر سال گذشته نیز، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در منطقه یک، معادل ۸۸ میلیون تومان بود و البته کمترین مقدار نیز، ۲۱ میلیون تومان برای هر مترمریع در منطقه ۱۸ تهران بود.

بررسی فایل‌های مشاوران املاک نشان می‌دهد که در منطقه یک تهران، تعداد کمی فایل‌های ریزمتراژ با مساحتی ۵۰ متری و کمتر از آن برای فروش عرضه شده است.

آن‌طور که به نظر می‌رسد، برای خرید یک واحد با ۵۰ مترمربع زیربنا در منطقه یک تهران، دست‌کم باید ۲ میلیارد تومان نقدینگی داشت که مربوط به آپارتمان های قولنامه ای است . البته این مبلغ متناسب با سن بنا، امکانات، موقعیت و بافت محله متغیر است و برای خرید یک واحد ۵۰ متری و با امکانات حداقل به ۵ الی ۶ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

در محله نیاوران، آپارتمانی مدرن و با مساحت ۵۰ مترمربعی و ۱۴ سال ساخت به همراه امکاناتی از جمله آسانسور پارکینگ و انباری، ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

در محله کامرانیه، واحدی با این متراژ و امکانات و ۸ سال عمربنا، ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و در محله زعفرانیه آپارتمانی ۵۰ متری دیگر با ۱۵ سال عمربنا، ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

قیمت-مسکن