قیمت مسکن در این منطقه متری ۱۴۸میلیون شد / معاملات خانه های ۵۰ متری افزایش یافت

بانک مرکزی در مهر ماه اعلام کرد که میانگین قیمت مسکن در تهران به ۷۶ میلیون تومان رسیده است. این گزارش نشان می‌دهد که روند کاهش نرخ مسکن که در تابستان شروع شده بود، در ماه مهر به پایان رسیده و قیمت مسکن با یک درصد رشد مواجه شده است. همچنین، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در تهران در ماه مهر به سه هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی افزایش یافته است، که نسبت به ماه قبل ۲۰ درصد افزایش دارد و در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته، ۴۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در مهر ماه حاکی از آن است که طی ماهی که گذشت، آپارتمان‌هایی با متراژ کمتر از ۸۰متر، ۵۸درصد معاملات را تشکیل دادند و ۵۸درصد معاملات نیز با قیمتی پایین‌تر از متوسط قیمت مسکن (۷۶میلیون تومان) انجام شده است. در سمتی دیگر ۶۰درصد معاملات در رقمی کمتر از ۶میلیارد تومان انجام شد.

در این بین بیشترین معامله برای آپارتمان‌های ۵۰ تا ۶۰متری انجام شد؛ ۱۵درصد معاملات مهر ماه در این متراژ انجام شده است. از سوی دیگر، در آپارتمان‌های متراژ بالا، خانه‌های بالای ۲۰۰متر، با سهمی ۲.۶درصدی، بیشترین معاملات را از آن خود کردند.

خانه‌های ۵۰ متری پرطرفدار شدند/ روایت رسمی سیاستگذار پولی از جهش قیمت مسکن

رشد ۵۴درصدی اجاره بها در تهران

براساس این گزارش، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در مهر ماه سال ۱۴۰۲ نشاان دهنده رشاد یکسان و معادل ۴.۲ درصدی شاخص مزبور نسبت به ماه قبل است. رشد نقطه به نقطه شاخص مزبور در مهر ماه سال ۱۴۰۲ در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵۴.۷ و ۶۰.۸درصد است.​

گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق تهران کدام است؟

براساس گزارش بانک مرکزی، منطقه یک گران‌ترین منطقه تهران برای خرید و فروش ملک در مهر ماه بود؛ براین اساس قیمت مسکن در این منطقه طی مهر ماه متری ۱۴۸میلیون تومان اعلام شده است.

منطقه ۳نیز با متوسط قیمت ۱۲۸میلیون تومان در هر متر مربع، رتبه سوم را به خود اختصاص داد.در سمتی دیگر منطقه ۱۸ با متوسط قیمت ۳۲میلیون تومان در هر متر مربع ارزان‌ترین منطقه تهران برای خرید ملک به شمار می‌رود.