قیمت واقعی نان ۱۶ برابر قیمت کنونی است/ عسگریان: برای خرید سبد کالا از حساب یارانه مردم چقدر کم می‌شود؟

به گزارش افق کرمانشاه، علیرضا عسگریان در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: ۱۱ قلم کالا را به عنوان کالاهای اساسی تعریف کرده‌ایم که همه پروتئین لازم برای مردم را تأمین کند. در سال ۱۴۰۱، قیمت این ۱۱ قلم کالا تغییری نکرد و در حال حاضر قیمت پایه این ۱۱ قلم ۵۹۰ هزار تومان است؛ ولی وقتی مردم بخواهند بخرند به دلیل افزایش قیمت‌ها این سبد ۸۲۰ هزار تومان برای مردم تمام می‌شود.

وی ادامه داد: اینکه مردم از این سبد کالا مطلع نیستند نیاز به اطلاع‌رسانی دارد. ما فکر می‌کردیم اگر ۴۵ هزار مغازه را به این سامانه متصل کنیم شرایط حل‌وفصل می‌شود؛ ولی ۹۳ هزار مغازه به این سامانه متصل شدند و فکر می‌کنیم ۱۰۰ هزار مغازه به این سامانه متصل شوند.

عسگریان ادامه داد: باید اپلیکیشن (برنامه کاربردی) نصب کنند تا مردم بدانند که در چه مغازه‌هایی می‌توان از کالابرگ الکترونیکی استفاده کرد؛ البته در مغازه‌هایی که کالابرگ عرضه کنند بنر نصب می‌شود.

عسگریان ادامه داد: فقط ۳ دهک جامعه از کوپن استفاده می‌کنند. مردم خرید کنند تا ما نقاط ضعف خودمان را رفع کنیم. بودجه اجرای این طرح تأمین شده و اگر دو دهک دیگر را تحت پوشش ببریم، حدودا ۵۰ درصد مردم جامعه شامل این طرح می‌شوند.

عسگریان افزود: حساب یارانه مردم را شارژ کردیم و اگر از آن استفاده کنند حساب آن‌ها شارژ می‌شود. مبنای قیمت این بسته، قیمت‌های سال ۱۴۰۱ است. مردم مابه‌التفاوت بسته را می‌پردازند یعنی در حال حاضر مردم ۸۲۳ هزار تومان خرید می‌کنند و حدود ۶۰۰ هزار تومان آن را از یارانه خود پرداخت می‌کنند؛ یعنی ۲۲۳ هزار تومان کمتر پرداخت می‌کنند و این مبلغ توسط دولت پرداخت می‌شود.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون کار و خدمات اجتماعی افزود: قیمت ۱۱ قلم کالا در این بسته ثابت است. علاوه بر این ۱۲۰ هزار تومان برای هر نفر شارژ می‌شود و اگر از اعتبار خود استفاده کنند این رقم به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: قیمت واقعی نان ۱۶ برابر بیشتر از قیمتی است که به فروش می‌رسد. شاید تا انتهای ماه به دو دهک بعدی جامعه برسد. این پول برای مردم است و اگر استفاده نشود در خزانه باقی می‌ماند.

مردم نمی‌دانند که با خرید این سبد کالا چقدر از یارانه آن‌ها برداشت می‌شود

مصطفوی، کارشناس اقتصادی، در ادامه برنامه تهران بیست گفت: در قدم اول تخصیص سبد کالا و کالابرگ الکترونیکی موفق بوده است. استفاده از کوپن با توجه به شرایط اقتصادی هر کشوری ممکن است به وجود بیاید. در بسیاری از کشورهای پیشرفته از کوپن برای تأمین امنیت غذایی استفاده می‌شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: کالابرگ الکترونیکی هنوز برای مردم پیچیده است و نمی‌دانند که چه میزان از یارانه آن‌ها برداشت می‌شود. بهتر بود رقم اصلی که به عنوان یارانه به مردم داده می‌شود اعلام می‌شد.

مصطفوی ادامه داد: با این بسته، قدرت انتخاب به مردم داده می‌شود تا خودشان انتخاب کنند که چه اقلامی از بسته مورد نیاز خود را خرید کنند.

۲۲۳۲۲۵

نوشته قیمت واقعی نان ۱۶ برابر قیمت کنونی است/ عسگریان: برای خرید سبد کالا از حساب یارانه مردم چقدر کم می‌شود؟ اولین بار در افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.