قیمت واقعی نان ۱۶ برابر قیمت کنونی/ برای خرید سبد کالا از حساب یارانه مردم چقدر کم می‌شود؟

قیمت واقعی نان ۱۶ برابر قیمت کنونی/ برای خرید سبد کالا از حساب یارانه مردم چقدر کم می‌شود؟

علیرضا عسگریان، معاون رفاه و خدمات اجتماعی ، رفاه و خدمات اجتماعی اظهار کرد: ۱۱ قلم کالا را به عنوان تعریف کرده‌ایم که همه پروتئین لازم برای مردم را تأمین کند. در سال ۱۴۰۱، قیمت این ۱۱ قلم کالا تغییری نکرد و در حال حاضر قیمت پایه این ۱۱ قلم ۵۹۰ هزار تومان است؛ اما وقتی مردم بخواهند بخرند به دلیل افزایش قیمت‌ها این سبد ۸۲۰ هزار تومان برای مردم تمام می‌شود.

عسگریان افزود: اینکه مردم از این سبد کالا مطلع نیستند نیاز به اطلاع‌رسانی دارد. ما فکر می‌کردیم اگر ۴۵ هزار مغازه را به این سامانه متصل کنیم شرایط حل‌وفصل می‌شود؛ اما ۹۳ هزار مغازه به این سامانه متصل شدند و فکر می‌کنیم ۱۰۰ هزار مغازه به این سامانه متصل شوند.

او ادامه داد: باید اپلیکیشن (برنامه کاربردی) نصب کنند تا مردم بدانند که در چه مغازه‌هایی می‌توان از کالابرگ الکترونیکی استفاده کرد؛ البته در مغازه‌هایی که کالابرگ عرضه کنند بنر نصب می‌شود.

معاون رفاه و خدمات اجتماعی وزارت کار، رفاه و خدمات اجتماعی تصریح کرد: فقط ۳ دهک جامعه از کوپن استفاده می‌کنند. مردم خرید کنند تا ما نقاط ضعف خودمان را رفع کنیم. بودجه اجرای این طرح تأمین شده و اگر دو دهک دیگر را تحت پوشش ببریم، حدوداً ۵۰ درصد مردم جامعه شامل این طرح می‌شوند.

عسگریان اضافه کرد: حساب یارانه مردم را شارژ کردیم و اگر از آن استفاده کنند حساب آن‌ها شارژ می‌شود. مبنای قیمت این بسته، قیمت‌های سال ۱۴۰۱ است. مردم مابه‌التفاوت بسته را می‌پردازند یعنی در حال حاضر مردم ۸۲۳ هزار تومان خرید می‌کنند و حدود ۶۰۰ هزار تومان آن را از یارانه خود پرداخت می‌کنند؛ یعنی ۲۲۳ هزار تومان کمتر پرداخت می‌کنند و این مبلغ توسط دولت پرداخت می‌شود.

او یادآور شد: قیمت ۱۱ قلم کالا در این بسته ثابت است. علاوه بر این ۱۲۰ هزار تومان برای هر نفر شارژ می‌شود و اگر از اعتبار خود استفاده کنند این رقم به حساب آن‌ها واریز می‌شود.
عسگریان در ادامه بیان کرد: قیمت واقعی نان ۱۶ برابر بیشتر از قیمتی است که به فروش می‌رسد. شاید تا انتهای ماه به دو دهک بعدی جامعه برسد. این پول برای مردم است و اگر استفاده نشود در خزانه باقی می‌ماند.

مردم نمی‌دانند که با خرید این سبد کالا چقدر از یارانه آن‌ها برداشت می‌شود
مصطفوی، کارشناس اقتصادی، در ادامه برنامه تهران بیست گفت: در قدم اول تخصیص سبد کالا و کالابرگ الکترونیکی موفق بوده است. استفاده از کوپن با توجه به شرایط اقتصادی هر کشوری ممکن است به وجود بیاید. در بسیاری از کشور‌های پیشرفته از کوپن برای تأمین امنیت غذایی استفاده می‌شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: کالا برگ الکترونیکی هنوز برای مردم پیچیده است و نمی‌دانند که چه میزان از یارانه آن‌ها برداشت می‌شود؛ بهتر بود رقم اصلی که به عنوان یارانه به مردم داده می‌شود، اعلام می‌شد.

مصطفوی ادامه داد: با این بسته، قدرت انتخاب به مردم داده می‌شود تا خودشان انتخاب کنند که چه اقلامی از بسته مورد نیاز خود را خرید کنند.

نان