محبی بر علیه دبیر !! با بودن علیرضا دبیر علاقه‌ای به دیدن کشتی ندارم

به گزارش فر نیوز  به نقل از  تابناک ورزشی، در این سال‌هایی که علیرضا دبیر ریاست فدراسیون کشتی را به عهده داشته، بارها و بارها در مصاحبه‌هایش، با ادبیات خاص خود، هیئت‌های کم‌کار را عامل افت کشتی دانسته است. هربار هم اشاره‌ای مستقیم و غیرمستقیم به کشتی کرمانشاه داشته، هیئتی که از سوی محمدحسین محبی اداره می‌شود.

کشتی کرمانشاه را به نام برادران محبی می‌شناسند، قهرمانان چارچوب‌داری که در سال‌های جنگ، عضو تیم ملی بودند و «اخلاق» سرلوحه کارشان بود. در اینکه انتظار از کشتی کرمانشاه بیش از این است، شکی وجود ندارد، اما بارها و بارها برادران محبی در مصاحبه‌های‌شان تأکید کردند که کشتی این استان اساساً غیر از خود آنها، قهرمان عنوان‌دار و دوره اوجی نداشته که امروز اینطور از افولش حرف می‌زنند. سایر پیشکسوتان و کشتی‌گیرانش هم معتقدند تنها یک عامل، روی وضعیت امروزی کشتی کرمانشاه تأثیر نداشته و شرایط کنونی متأثر از مجموعه‌ای دلایل است. محمدحسن محبی اما از اینکه فدراسیونِ تحت مدیریت دبیر محسوس و غیرمحسوس دنبال کنار گذاشتن آنها از رأس کشتی کرمانشاه است، گله دارد.

این پیشکوست کشتی در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک ورزشی گلایه‌های خود و شرایط این روزهای کشتی ایران را مطرح کرده است. از او درباره تیمی که قرار است ماه آینده در المپیک کشتی بگیرد و حسن یزدانی که حالا خیلی‌ها طلای او را محتمل‌تر از سایر نفرات می‌دانند، پرسیدیم و او گفت: من این حریف آمریکایی جدید را کمتر از تیلور نمی‌دانم. البته کشتی‌شان را دنبال نکردم، اما او کشتی‌گیر خوبی بود که تیلور را برد.

تابناک: به نظر تیلور درگیر مزرعه و پرورش حیواناتش شده بود و تمرکزش دیگر در کشتی نبود که اینطور به آرون بروکس باخت.

من اینطور فکر نمی‌کنم. این باخت ربطی به ناآمادگی تیلور یا سن بالایش نداشت، بروکس از تیلور کمتر نیست، اتفاقاً خیلی در سرپا خوب کشتی می‌گیرد. البته حسن یزدانی هم ماشاءالله 9 مدال المپیک و جهانی دارد، سبک کشتی‌اش اما به تیلور نمی‌خورد. امسال هم هر جوری شده حتماً روی سکو می‌رود و مزد زحماتش را می‌گیرد.

تابناک: کشتی‌های حسن یزدانی را در تورنمنت مجارستان دیدید؟

نه، با بودن علیرضا دبیر علاقه‌ای به دیدن کشتی ندارم. مردم از یک سری حرف‌هایی که او می‌زند، ناراحتند. اینقدر از کشتی کرمانشاه و رفتن من و برادرم می‌گوید، اصلاً مگر تو امروز ما را به کشتی آوردی که حرف از رفتن ما می‌زنی؟ آمدی گفتی کشتی کرمانشاه ضعیف است، عادت‌تان شده اول طرف را بی‌آبرو کنید و این حرف‌ها را بزنید و بعد کنارش بگذارید. من هم پیغام دادم و گفتم تو من را به کشتی نیاوردی که ببری. این بسته شدن سالن امجدیه (توفیق جهانبخت) به روی پیشکسوتان هم شنیدم به تصمیم دبیر بوده، مگر همه کشتی مال توست. ما خودمان مقصریم که این داستان‌ها پیش آمده، تو قبل از انتخابات به کرمانشاه آمدی و 7 صبح دم خانه‎‌ام بودی. پشیمانم نکن که چرا در را به روی تو باز کردم. من نگاه دیگری به تو داشتم. تو آمدی بهتر از رسول خادم عمل کنی، این فکر من بود که پایت ایستادم. من انسانم و خطاکار، این هم یک آزمون و خطا بود. من به همه اهالی کشتی می‌گویم جلوی هر آدمی بایستند که کشتی راه درست را برود. من افتخار می‌کردم صنعتکاران رئیس فدراسیون باشد. یک آدم بزرگ کشتی را مدیریت کند، ولی کشتی مال یک شخص نیست.

محبی: انسانم و خطاکار، تصور کردم دبیر آمده بهتر از خادم کار کند/ از اینکه در را به رویت باز کردم، پشیمانم نکن

تابناک: کشتی آزاد ایران بدون نماینده در وزن اول راهی پاریس می‌شود، این اتفاق بدی نیست که نتوانستیم با سهمیه کامل به المپیک برویم؟

من دوست داشتم سهمیه ۵۷ کیلوگرم را هم بگیریم. ایران همیشه در سبک وزن کشتی‌گیران قوی و خوبی داشته که جزو بهترین‌ها بوده‌اند، اما خب خود فدراسیون و مربیانی که هستند بهتر می‌دانند دلیل سهمیه نگرفتن‌مان چه بود.

تابناک: در ۵ وزنی که سهمیه گرفتیم چقدر برای تیم شانس کسب مدال قائلید؟

درست است کار در سه وزن ۶۵ و ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم سخت است و اوزان پرترافیکی هستند ولی امید دارم که حسن یزدانی و امیرحسین زارع فینالیست شوند.

تابناک: یعنی نظرتان روی کسب دو نشان المپیک در وزن‌های ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم است؟

ایران همیشه تیمی قوی داشته و حریفان هم از آنها حساب برده‌اند. به هرشکل کار در این سه وزنی که گفتم یک مقدار سخت‌تر است، نه اینکه شانس مدال نداشته باشیم. این اوزان مهره مدعی زیاد دارند، اما هیچ‌کدام از بچه‌های ما هم از پیش باخته نیستند. ان‌شاءالله که بهترین کشتی‌ها را می‌گیرند. کادرفنی زحمت کشیده و تلاش می‌کنند بهترین نتیجه رقم بخورد. هنوز خیلی‌ها به کشتی علاقمندند و وقتی تیم می‌برد، خوشحال می‌شوند. شاید من نگاه نکنم، اما دیدم که مردم از باخت کشتی اذیت و ناراحت می‌شوند.