مخالف نمایندگان با فوریت لایحه اصلاح بودجه سال 1402

مخالف نمایندگان با فوریت لایحه اصلاح بودجه سال 1402

نمایندگان شورای اسلامی،‌در نشست علنی امروز (یکشنبه، 22 مرداد) مجلس شورای اسلامی، با تقاضای دو فوریت لایحه اصلاح بودجه سال 1402 با 63رای موافق، 146رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 235رای،‌ مخالفت کردند.

در ادامه، یک فوریت لایحه اصلاح بودجه سال 1402 به رای گذاشته شد که در نهایت شورای اسلامی با یک فوریت بررسی لایحه اصلاح بودجه سال 1402 نیز مخالفت کردند و در نتیجه این لایحه به صورت عادی در مجلس شورای اسلامی بررسی خواهد شد.

داوود منظور، ​رئیس سازمان برنامه و بودجه، در دفاع از دوفوریت لایحه اصلاح قانون بودجه 1402 گفت: در حال حاضر در حال اجرای بودجه سال 1402 هستیم، قانون‌گذاری که در مجلس انجام شد راهگشای بسیاری از مشکلات است، تحولات بسیار خوبی رقم خورده تا دولت بتواند خدمات شایسته‌ای را آنگونه که مجلس تعریف کرده است، اجرا کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: این تقاضای اصلاح لایحه ناظر بر برخی مشکلات و موانع اجرایی کوچک است، موانعی که باعث شده است قانون بودجه به طور کامل و سریع اجرا نشود. با این اصلاحات کمک می‌شود احکام قانون بودجه روان‌تر اجرا شود چرا که ما روزانه برای ارائه خدمات به ابزار بودجه نیازمندیم.

وی بیان کرد: طبق قانون بودجه دولت 1.4میلیون بشکه نفت را روزانه صادر می‌کند که با همکاری وزارت نفت توانسته‌ایم از مرز 1.4 میلیون بشکه عبور کنیم از این رو از مجلس اجازه می‌خواهیم مازاد ظرفیت تولید نفت را صادر کنیم و منابع حاصل از این صادرات را صرف توسعه زیرساخت و تکمیل طرح‌های ناتمام و بازپرداخت بدهی دولت به صندوق تأمین اجتماعی و صندوق توسعه ملی شود.

منظور با بیان اینکه برخی ردیف‌های بودجه به دستگاه‌های خاص اختصاص پیدا کرده است، گفت: اما در ابلاغ موارد صرفا به یک دستگاه داده شده است که ما در لایحه دوفوریتی اصلاح قانون بودجه، اصلاح 25 مورد را تقاضا کرده‌ایم. همچنین بحث دریافت مالیات از حقوق اعضای هیأت علمی و قضات باعث ایجاد نارضایتی شدید شده است و برخی اعضای هیأت علمی خواستار ترک خدمت شده‌اند که لازم می‌دانیم این موارد اصلاح شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: مورد دیگر پیشنهاد اصلاح مالیات اعضای هیأت علمی و قضات است؛ در قانون فعلی بودجه مالیات اساتید دانشگاه ها و قضات پلکانی شده است که سبب نارضایتی در میان اعضای هیأت علمی شده و برخی از آنها ترجیح می دهند ترک خدمت کنند. لذا از نمایندگان می خواهم به دو فوریت آن رأی دهند.

در ادامه، محمدحسین فرهنگی در مخالفت با تقاضای دوفوریتی لایحه اصلاح قانون بودجه 1402 تأکید کرد: تغییرات بسیار گسترده است و برای رسیدگی آن نیازمند صرف زمان هستیم، با این حال نیمی از سال گذشته است و دولت با لایحه اصلاحی در واقع قانون بودجه جدید را ارائه کرده است که باعث می‌شود تصمیمات ارزشمند گذشته به هم زده شود. در موضوع قیر نیز دولت خواهان ارائه آن در بورس شده است که باعث تعطیلی فعالیت‌های عمرانی ناشی از قطع قیر رایگان خواهد شد.

پیشنهاد فر نیوز
باورهایی درباره ورزش که درست نیست

وی ادامه داد: در لایحه ارائه شده از سوی دولت احکام و ردیف‌ها دستخوش تغییرات جدی می‌شود و اگر کمیسیون در 3 جلسه نتواند مباحث را جمع‌بندی کند، لایحه عیناً در صحن بررسی می‌شود که این موضوع به صلاح کشور، نظام و قوای مقننه و مجریه نخواهد بود.

همچنین محمدحسن آصفری در موافقت با دوفوریت لایحه اصلاح قانون بودجه بیان کرد: دو هفته دیگر قانون برنامه هفتم بررسی می‌شود، از این رو اهمیت دارد که قانون بودجه اصلاح شود. اکثر تغییرات مورد نظر دولت در اجزا است و محتوا و مبلغ کلی بودجه تغییر نمی‌کند، ما در قانون بودجه تکالیفی را برای دستگاه‌هایی آورده‌ایم که صلاحیت آن را ندارند و باید اصلاح شود.

مخالف نمایندگان با فوریت لایحه اصلاح بودجه سال 1402

وی ادامه داد: در خصوص موضوع قیر باید گفت بسیاری از پیمانکاران معطل دولت مانده‌اند چرا که دولت به صندوق‌ها بدهکار است که باید یک جا این موضوع را حل کنیم، از سوی دیگر شاهد افزایش فروش نفت هستیم که می‌توان مازاد فروش را به بدهی‌ها اختصاص داد تا مشکلات کشور برطرف شود.

متن کل لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور به شرح زیر است:

ماده ۱ – متن زیر به عنوان جزء (۳) به بند (ی) تبصره (۱) الحاق می‌شود:

«۳- دولت مجاز است از طریق شرکت ملی نفت ایران و با معرفی سازمان برنامه و بودجه کشور بابت بازپرداخت بدهی‌ها و تعهدات قطعی خود، تأمین کسری اعتبارات موضوع این قانون، خرید هواپیما و بالگرد و اجرای طرح‌های زیربنایی از جمله توسعه نیروگاه‌های اتمی نسبت به تحویل نفت خام و میعانات گازی بر اساس قیمت روز صادراتی به اشخاص حقوقی دارای صلاحیت معرفی شده، با لحاظ سهم صندوق توسعه ملی و شرکت ملی نفت ایران در سقف پانزده میلیارد (۰۰۰ ر ۰۰۰ ر ۰۰۰ ر ۱۵) یورو اقدام نماید. تأیید صلاحیت فنی، حرفه‌ای و مالی اشخاص معرفی-شده توسط رییس دستگاه اجرایی مربوط، صرفاً توسط وزارت نفت انجام می‌شود.»

ماده ۲ – در بند (ک) تبصره (۱)، عبارت «با احتساب هر تن مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) به مبلغ هفتاد و پنج میلیون (۰۰۰ ر ۰۰۰ ر ۷۵) ریال» به عبارت «به قیمت روز در بورس کالا» اصلاح می‌شود.

ماده ۳- متن زیر به عنوان بند (ش) به تبصره (۱) الحاق می شود:

پیشنهاد فر نیوز
باز آمد بوی ماه مهر و زنگ بخاری‌های فرسوده!

«ش- به وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) اجازه داده می شود با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور هزینه های حمل، بیمه، تخلیه و بارگیری محموله های صادرات نفت خام و میعانات گازی را در سقف یک درصد (۱%) از محل سرجمع درآمدهای صادراتی مربوط پرداخت نماید.»

ماده ۴‌- متن زیر به عنوان تبصره به جزء (۷) بند (د) تبصره (۲) الحاق می شود:

«تبصره‌- درخصوص شرکت های دولتی سودده که دارای زیان انباشته می باشند، پرداخت سود با رعایت مفاد مواد (۲۳۹) و (۲۴۰) لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۲۴‌/۱۲‌/۱۳۴۷، اجرا می شود.»

ماده ۵‌- بند (س) تبصره (۲) حذف می شود.

ماده ۶- در بند (ی) تبصره (۵) عبارت «به ردیف درآمدی شماره (۳۱۰۱۰۸) جدول شماره (۵) این قانون واریز» حذف می‌شود و متناسباً اعتبار ردیف (۷۷-۵۳۰۰۰۰) به «سیصد هزار میلیارد (۰۰۰ ر ۰۰۰ ر ۰۰۰ ر ۰۰۰ ر ۳۰۰) ریال» تغییر می‌کند.

ماده ۷‌- در بند (ز) تبصره (۶) ردیف درآمدی (۱۱۰۵۲۰) به (۱۶۰۱۷۷) اصلاح شده و درآمد آن عیناً به ردیف مذکور اضافه می‌شود و متناسباً عنوان ردیف (۱۶۰۱۷۷) به صورت «درآمد حاصل از وضع عوارض صادرات مواد خام و نیمه خام و کالاهای با ارزش افزوده پایین موضوع بند (ز) تبصره (۶) و نیز ماده (۳۷) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر» اصلاح می‌شود.

ماده ۸- متن زیر به عنوان بند (غ) به تبصره (۶) الحاق می شود:

«غ‌- معافیت موضوع بند (ب) ماده (۱۵۹) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۹ صرفاً نسبت به محصولات جدید یا اضافه شده بابت انجام سرمایه گذاری واحدهای صنعتی و معدنی که برای آنها در طول اجرای برنامه مذکور (۱۳۹۵‌-۱۳۹۰) از سوی وزارتخانه های ذی ربط پروانه بهره برداری (اعم از اصلی، اصلاحی، متمم یا جایگزین) یا قرارداد استخراج و فروش منعقد شده است، جاری می باشد.»

ماده ۹- در بند (ب) تبصره (۷) عبارت «و ملزومات مصرفی پزشکی» بعد از عبارت «شیر خشک مخصوص اطفال» اضافه می‌شود.

ماده ۱۰‌- در بند (ح) تبصره (۱۱)، عبارت «دارای چهار فرزند و بیشتر زیر بیست سال» به عبارت «صاحب فرزندان چهارقلو و بیشتر متولد سال ۱۴۰۰ به بعد» اصلاح می شود.

ماده ۱۱‌- جزء (۶) بند (الف) تبصره (۱۲) به شرح زیر اصلاح می شود:

«۶‌- مستمری والدین شهدا، معادل حداقل حکم حقوقی بازنشستگان خواهد بود.»

ماده ۱۲- در بند (ج) تبصره (۱۲) عبارت «اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و» حذف و متن زیر به انتهای بند مذکور اضافه می‌شود:

«مالیات حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش و فناوری و قضات ده درصد (۱۰%) تعیین و تبصره (۲) ماده (۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم به قوت خود باقی است.»

پیشنهاد فر نیوز
افشای موضعگیری سران رژیم صهیونیستی درباره توافق اسلو

ماده ۱۳‌- در جزء (۶) بند (الف) تبصره (۱۴)، بعد از عبارت «این بند را» عبارت «پس از واریز به حساب درآمدی سازمان امور مالیاتی کشور و برگشت آن به حساب هدفمندسازی یارانه-ها از طریق خزانه» الحاق می شود.

ماده ۱۴- متن زیر به عنوان بند (ک) به تبصره (۱۴) الحاق می شود:

«ک- وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) مجاز است کسری منابع هدفمندی یارانه ها بابت خرید تضمینی گندم، مابه التفاوت پرداختی نانوایان (طرح هوشمند یارانه آرد و نان)، مابه التفاوت نرخ ارز دارو و افزایش مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، موضوع جدول این تبصره را از محل درآمد حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی، صادرات گاز، فروش داخلی و صادرات محصولات فرعی گازی ازجمله اتان، پروپان، بوتان، پنتان، گوگرد و سایر درآمدهای در اختیار خود تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه ها واریز نماید.»

ماده ۱۵- در بند (ی) تبصره (۱۹)، عبارت «برای مصارف آن» حذف می شود.

ماده ۱۶‌- متون زیر به عنوان بندهای (ع) و (ف) به تبصره (۱۹) الحاق می شوند:

«ع‌- هرگونه پرداخت از سوی سازمان های بیمه گر پایه در اجرای طرح دارویار از محل جزء (۱‌-۱) بند (الف) تبصره (۱۴) در وجه دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز خدمات بهداشتی و درمانی، به سقف درآمد و هزینه های اختصاصی آنها اضافه می شود.

ف‌- جابه جایی اعتبار از ستون اعتبارات هزینه ای اختصاصی به ستون تملک دارایی های سرمایه ای اختصاصی با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است.»

ماده ۱۷‌- در بند (۱۱) تغییرات متفرقه قانون، عبارت «قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) در ردیف (۱۵۶۰۰۰)» به عبارت «دستگاه های اجرایی ذی ربط» اصلاح می شود.

ماده ۱۸‌- اعتبارات معاونت روستایی و مناطق محروم کشور از جدول (۹) ردیف های متفرقه به جدول (۷) دستگاه های اجرایی ذیل نهاد ریاست جمهوری انتقال می یابد.

ماده ۱۹‌- عبارت «نرخ تبدیل ارز حاصل از فروش نفت نیروهای مسلح با نرخ ارز صادراتی کالای دوم محاسبه می‌گردد» در توضیحات ذیل جدول شماره (۲۱) حذف می‌شود.

ماده ۲۰- در ردیف شماره (۱۲۰-۷۳۰۰۰۰) طبقه‌بندی اعتبارات از تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به هزینه‌ای تغییر می‌کند و در توضیحات آن عبارت زیر الحاق می‌شود:

«وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعتبارات موضوع این ردیف و اعتبارات بند (س) تبصره (۷) را در قالب انواع روش‌های حمایتی در اختیار اپراتورهای مورد تأیید خود قرار می‌دهد تا صرف توسعه شبکه تار (فیبر) نوری کشور شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *