مردم این شهرها زودتر دچار زوال عقل می شوند

بسیاری از مطالعات علمی، ارتباط بین آلودگی هوا و اثرات مضر آن بر مغز را برجسته کرده‌اند و اغلب، تحقیقات آن را به زوال عقل مرتبط کردند.

مردم این شهرها زودتر دچار زوال عقل می شوند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اطلاعات آنلاین، آلودگی هوا، خطر پنهانی که در کمین محیط زیست ماست، مدت‌ها باعث نگرانی شده است و نتایج تحقیقات جدید دانشگاه میشیگان آمریکا تاکید می‌کند که هیچ سطحی از آن برای مغز بی‌خطر نیست و با زوال عقل مرتبط است. منابع خاص، یعنی انتشار گازهای گلخانه‌ای از کشاورزی و آتش‌سوزی‌های جنگلی، به‌طور هشداردهنده، ممکن است تهدیدات بسیار قوی برای سلامت شناختی ما ایجاد کنند و کاهش قرار گرفتن در معرض ذرات معلق در هوا ممکن است خطرزوال عقل را کاهش دهد.

بر اساس نتایج تحقیقات جدید دانشگاه میشیگان، هیچ میزان آلودگی هوا برای مغز مفید نیست اما آتش‌سوزی‌ها و انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از کشاورزی ممکن است تهدیدات سمی برای سلامت شناختی ایجاد کند. بسیاری از مطالعات ارتباط بین آلودگی هوا و اثرات مضر آن بر مغز را برجسته کرده‌اند و اغلب، تحقیقات آن را به زوال عقل مرتبط کردند.

آلودگی هوا، خطر بزرگ زیست محیطی برای سلامتی است. آلاینده‌های موجود در هوا می‌توانند به سیستم تنفسی و گردش خون نفوذ کنند و به ریه‌ها، قلب و مغز آسیب برسانند. اثرات آلودگی هوا بر سلامتی پیچیده است و می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی کوتاه‌مدت و بلندمدت شود.

اثرات کوتاه‌مدت شامل سوزش چشم، بینی و گلو، سرفه، تنگی نفس و تشدید آسم یا برونشیت است و اثرات طولانی‌مدت قرار گرفتن در معرض آلودگی می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن تنفسی، بیماری‌های قلبی، سرطان ریه شود همچنین می‌تواند سایر اندام‌ها و سیستم‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به مرگ زودرس شود و می‌تواند بر رشد کودکان از جمله کاهش عملکرد ریه تأثیر بگذارد.

یافته‌های محققان بر اساس تحقیقات در مورد ایجاد زوال عقل در میان تقریباً ۳۰ هزار بزرگسال از سراسر ایالات‌متحده در یک دوره ۱۸ ساله است.

شناخت و درک اثرات آلودگی هوا بر سلامتی، گامی حیاتی در جهت ترویج سیاست‌ها و مداخلاتی است که می‌تواند هم برای محیط زیست و هم برای سلامت انسان مفید باشد