مسمومیت ۱۳۶ نفر با گاز منوکسید کربن در یک ماه اخیر/ ۱۱ نفر جان باختند

رئیس اورژانس استان تهران خبر داد:

مسمومیت ۱۳۶ نفر با گاز منوکسید کربن در یک ماه اخیر/ ۱۱ نفر جان باختند

مسمومیت ۱۳۶ نفر با گاز منوکسید کربن در یک ماه اخیر/ ۱۱ نفر جان باختند

رئیس اورژانس استان تهران گفت: در روزهای اخیر با شروع سرما موارد مسمومیت‌های ناشی از استشمام گاز سمی منوکسید کربن افزایش چشمگیری داشته‌است.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، محمداسماعیل توکلی رئیس اورژانس استان تهران با هشدار به شهروندان گفت: در روزهای اخیر با شروع سرما موارد مسمومیت‌های ناشی از استشمام گاز سمی منوکسید کربن افزایش چشمگیری داشته‌است، به‌طوری که تنها در تهران و طی حدود یک ماه اخیر بیش از ۱۴۷ مورد مسمومیت با گازمنوکسید کربن گزارش شده که آمار بالایی است.

وی افزود: متاسفانه ۱۱ نفر از این تعداد جان باختند که تعدادی از آن‌ها کودکان بودند.

رئیس اورژانس استان تهران با تاکید بر راه اندازی اصولی و استاندارد وسایل گرمایشی اظهار کرد: مونوکسید کربن، گازی بی رنگ، بدون بو، نامرئی، بسیار سمی و کشنده است و علایم زودرس مسمومیت با آن، سردرد، سرگیجه، تهوع، خستگی و علائم بسیار شبیه به آنفولانزا (بدون تب و بزرگی غدد لنفاوی) و علائم دیررس و حاد مسمومیت با منوکسید کربن کاهش فشار خون، کاهش سطح هوشیاری، تشنج و مرگ است.

توکلی همچنین گفت: خارج کردن افراد مسموم در صورت امکان از محیط آلوده و قرار دادن آن‌ها در محیط باز از مهمترین اقدامات محسوب می‌شود همچنین باید افراد مسموم به سرعت از هوای آزاد تنفس کنند. درها و پنجره‌ها نیز باید باز و وسایل گرمازا مانند اجاق‌گاز و بخاری خاموش شود و سریع با اورژانس تماس بگیرند.