مصر درخواست آمریکا را رد کرد

مصر درخواست آمریکا را رد کرد

منابع رسانه‌ای گزارش داده‌اند با توجه به تلاش برای بی‌طرف ماندن در و درخواست واشنگتن برای را رد کرده است.

طبق گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، مقام‌های مصری درخواست‌های مکرر ایالات متحده در ماه‌های اخیر برای تولید گلوله‌های توپخانه و سایر تسلیحات مورد نیاز برای ضدحمله کی‌یف علیه نیروهای روسیه در منطقه دونباس را نادیده گرفته‌اند.

این روزنامه روز جمعه به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد که واشنگتن از مصر خواسته است برای اوکراین توپخانه، موشک های ضد تانک، سیستم های دفاع هوایی و سلاح های سبک تامین کند. این درخواست‌‌ها در موارد متعددی از جمله دیدار ماه مارس بین «لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر در قاهره مطرح شد.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته طرف‌های مصری در گفت‌وگو با مقام‌های آمریکایی به طور قطعی این درخواست‌ها را رد نکرده‌اند اما مقام‌های مصری در محافل خصوصی می‌گویند که قاهره برنامه‌ای برای ارسال سلاح به اوکراین ندارد.

واشنگتن ظاهراً هنوز این پیام را دریافت نکرده است. یک مقام وزارت خارجه آمریکا نسبت به حمایت مصر از اوکراین ابراز خوش‌بینی کرد و به این رسانه گفت: «رایزنی‌های ما با شرکای مصری‌مان در مورد منافع متقابلمان در پایان دادن به جنگ روسیه سازنده است و ادامه دارد».

مصر درخواست آمریکا را رد کرد

چند ماه پیش‌تر از این گزارش شده بود قاهره تحت فشار آمریکا طرح ادعایی خود برای فروش موشک به روسیه را کنار گذاشت. السیسی در بحبوحه بحران اوکراین سعی کرده با واشنگتن و مسکو روابط خوبی داشته باشد و به همین دلیل از پیوستن به کارزار تحت رهبری ایالات متحده برای تسلیح اوکراین و مجازات روسیه خودداری کرده است.

پیشنهاد فر نیوز
واعظی: انتخابات آزادتر برگزار شود

روزنامه آمریکایی خاطرنشان کرد شکست واشنگتن در جلب مشارکت مصر در «لحظه‌ای حساس» از درگیری‌های اوکراین رخ داده است. این اتفاق در شرایطی رخ داده که نیروهای اوکراینی در تلاش هستند از خطوط دفاعی قدرتمند روسیه عبور کنند.

تصمیم السیسی همچنین در زمانی اتخاذ شده که برخی از اعضای کنگره از دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خواسته‌اند تا ۳۲۰ میلیون دلار از مجموع ۱.۳ میلیارد دلار کمک نظامی سالانه آمریکا به مصر را با استناد به سوابق حقوق بشری این کشور، متوقف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *