مطالبه ۲ هزار میلیارد تومان مالیات از این افراد / مالکان خانه‌های خالی زیر ذره‌بین

مالیات بر خانه‌های خالی یکی از سیاست هایی است که برخی دولت‌ها برای کاهش تعداد خانه‌های خالی و افزایش توانایی مالی دولت در نظر می‌گیرند. این مالیات به عنوان یک ابزار قدرتمند برای تنظیم بازار مسکن استفاده می‌شود. با این حال، این سیاست ممکن است برای برخی افراد و مالکان خانه‌ها ناخوشایند باشد، زیرا ممکن است باعث افزایش هزینه‌های آنها شود.

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور از دریافت فهرست اولیه خانه‌های خالی مربوط به سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: مبلغ مالیاتی که از مالکان ۱۸ هزار خانه خالی مطالبه شده ۲ هزار میلیارد تومان است.

سید محمدهادی سبحانیان اظهارکرد: وزارت راه و شهرسازی تاکنون ۱۸ هزار خانه خالی برای سال ۱۴۰۱ به سازمان مالیاتی معرفی کرده که پس از انجام بررسی‌های لازم میزان مالیات این خانه‌ها محاسبه و به مالکان اعلام خواهد شد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: ارزش مالیاتی که از مالکان این واحدهای مسکونی خالی مطالبه شده است حدود ۲ هزار میلیارد تومان است.

بر اساس این گزارش، طبق قانون تا پایان تیرماه هر سال این فرصت وجود دارد تا با توجه به اطلاعاتی که از وزارت راه و شهرسازی دریافت می‌شود، مالیات خانه‌های خالی به اطلاع مالکان شان رسانده شود.

مالکان خانه‌های خالی نیز تا پایان مرداد ماه فرصت دارند مالیات مربوطه را پرداخت کنند و چنانچه تا پایان مردادماه پرداخت نشود سازمان امور مالیاتی اقدام به صدور برگه مطالبه خواهد کرد.