معجزه تناسب اندام در پیشگیری از ۹ سرطان

یک تحقیق نشان می‌دهد که داشتن فرم بدنی خوب و تناسب اندام بالا می‌تواند خطر ابتلا به ۹ نوع سرطان را کاهش دهد.

معجزه تناسب اندام در پیشگیری از ۹ سرطان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، این تحقیق نشان داد افرادی که دارای سطح تناسب اندام بالا بودند، کاهش قابل توجهی در خطر ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش داشتند. به گزارش ان بی سی نیوز، این مطالعه که در مجله بریتش ژورنال آف اسپورتز مدیسین(British Journal of Sports Medicine) منتشر شد، نشان داد که مردان با سطح بالایی از آمادگی «قلبی تنفسی» در سنین جوانی در معرض خطر کمتری برای ابتلا به ۹ نوع سرطان از جمله سر و گردن، ریه‌ها، کلیه‌ها و دستگاه گوارش قرار دارند.

در این تحقیق، محققان بیش از یک میلیون مرد جوان در سوئد را به طور متوسط در طول ۳۳ سال مورد بررسی قرار دادند. این بررسی از زمانی شروع شد که آن‌ها در یک تست آمادگی جسمانی نظامی شرکت کردند (تا سال ۲۰۱۰ خدمت سربازی در سوئد از سن ۱۸ سالگی اجباری بود). محققان سپس میزان تشخیص سرطان در بین مردان را تجزیه و تحلیل کردند و آن‌ها را با سطح آمادگی ثبت شده در آزمایشات نظامی آن‌ها مقایسه کردند.

این آزمایش شامل دوچرخه‌سواری ثابت بود، ابتدا در سطح مقاومت پایین به مدت پنج دقیقه، سپس با افزایش مقاومت ۲۵ وات در دقیقه تا زمانی که آزمون‌کنندگان آنقدر خسته شدند که نمی‌توانستند ادامه دهند.

نویسندگان تحقیق جدید شرکت‌کنندگان را بر اساس نتایج تست دوچرخه‌شان به سطوح پایین، متوسط و بالای آمادگی «قلبی تنفسی» (معیاری برای تشخیص اینکه چگونه سیستم قلبی عروقی و تنفسی فرد، اکسیژن را به ماهیچه‌ها می‌رساند) تقسیم‌بندی کردند .آن‌ها دریافتند افرادی که سطح تناسب اندام بالایی داشتند در مقایسه با گروهی که تناسب اندام کمی داشتند ۱۹ درصد کمتر در معرض خطر سرطان سر و گردن و ۲۰ درصد کمتر در معرض خطر سرطان کلیه قرار داشتند. در همین حال، خطر ابتلا به سرطان ریه برای شرکت‌کنندگان دارای تناسب اندام سطح بالا ۴۲ درصد کمتر بود.

دکتر آرون اونروپ، نویسنده اصلی این تحقیق، از دانشگاه گوتنبرگ، گفت که خطر ابتلا به سرطان به طور کلی با افزایش سطح تناسب اندام شرکت‌کنندگان کاهش می‌یابد. او گفت: اما برای اینکه خطر کمتری شما را تهدید کند، لازم نیست به سطح بالای ورزشکاران نخبه برسید.

اونروپ گفت که او به ویژه از یافته‌های مربوط به سرطان‌های دستگاه گوارش شگفت‌زده شده است: این مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به سرطان‌های مری، کبد، مجاری صفراوی و کیسه صفرا برای شرکت‌کنندگان با آمادگی بالا، تقریبا ۴۰ درصد کمتر است و افراد دارای تناسب اندام بالا حدود ۲۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های معده و روده بزرگ قرار می‌گیرند.